Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Břišní tanec – zábava moderní ženy

23.5.2007, Adriana Dosedělová, článek
Sálem zaznívaly orientální rytmy, cinkot zlatých penízků blyštících se v odrazu svíček. Všude kolem se linula jemná tajemná vůně. Omamná, a tak svůdná. Publikum napětím ani nedýchalo. Během okamžiku napětí explodovalo, a naprosté ticho se rázem proměnilo v čilý hukot. Vlnění bujných křivek, blýskavých kamínků, hýření barev a pestrobarevných šátků dostávají na kolena nejednoho muže.

Tanec probouzí v ženách jejich ženskost


Muži takto padají k nohám žen, jež denně potkáváme na ulici, a nikdo by od nich něco takového nečekal. Tyto ženy totiž nemají postavu štíhlou jako proutek a těmto ženám mnohdy už dávno není dvacet, přesto alespoň na okamžik se zdá, že jim patří celá Zeměkoule. Díky břišnímu tanci se žena stává středobodem světa.

Břišní tanec je navíc výbornou terapií na duši i tělo. K tomu probouzí ženskost a nabíjí nás ohromnou energií. Již po několika minutách tance se vaše tělo uvolní a oprostí se od všech starostí. Tančením se totiž dotýkáte nejen těla, ale i nitra.


Podmanivá souhra hudby a vlnících se boků


Břišní tanec fascinuje statisíce žen po celém světě. Tento druh tance se skládá z několika základních figur, které vytváří kostru tance. Ovšem musí mít choreografické zpracování, aby figury na sebe plynně navazovaly, a tvořily tak kompaktní celek. Bez rytmu bubínků by však vypadal jako dobře nacvičený tělocvik.


Vhodný pro relaxaci i aktivní odpočinek


Orientální tanec pomáhá i psychice, jen ty začátky nejsou zrovna nejlehčí. Tělo mnohdy vzdoruje, ale vše se dobrým tréninkem časem poddá. Optimální minimum pro výsledek vašeho snažení je asi tak šest měsíců.


Foto: Anatoly Tiplyashin

Obecně tento tanec zvyšuje fyzickou kondici, posiluje břišní svalstvo, pomáhá při terapii páteřních onemocnění, relaxuje, pomáhá při léčbě neplodnosti a ubírá na váze. U nás jeho obliba narůstá v posledních dvaceti letech. Dnes již existuje široká nabídka různorodých kostýmů, bižuterie, šátků, svíček, mečů, či jiných pomůcek. Naučit se jej můžete pomocí kurzů, ale i korespondenční emailovou školou anebo videem.


Historie břišního tance sahá až do Afriky


Mýlíte se, pokud si myslíte, že břišní tanec patří k momentálním módním výkřikům. Má velice rozsáhlou historii. Vznikl asi před čtyřmi tisíci lety v Africe. Původně jako tanec rodiček. Rodička spolu s několika ženami tančila ve zvláštním stanu, až své dítě doslova vytančila. Dítě přišlo na svět bezbolestnou a přirozenou cestou. Díky otrokům a kočovným cikánům se dostal do Indie, kde se stal chrámovým tancem, pro nějž se vybíraly dívky z těch nejlepších rodin. Ty se pak stávaly kněžkami. Teprve pak se tento tanec dostal do Egypta, kde se postupně proměnil v kabaretní záležitost. Avšak právě zde nalezneme ty nejlepší školy břišního tance.

Název „břišní tanec“ se objevil s příchodem Angličanů do Egypta. Angličany zcela uchvátilo uvolněné bříško orientálních tanečnic lišících se tím tolik od tehdy sešněrovaných Evropanek. Původní název břišního tance je „Orientální tanec“. V Orientu a v Africe jej však znají i jako tanec „rituální“.


Velké pozitivum na závěr


Ženy zůstávají ženami, na rozdíl od jiných cvičení, a navíc v sobě objevují svou ženskost.

Titulní foto: Iryna Kurhan