www.relaxuj.cz
>
>

Boží Hod Velikonoční

, , článek
Tento den se tradičně provádělo svěcení velikonočních pokrmů, důraz byl kladen na soudržnost rodiny.
K oblíbeným
Tento den byl vítán zvoněním, bubnováním a troubením z kostelní věže. Pro věřící tento svátek znamenal nepracovat, nechodit na návštěvy ani bohoslužby. V zemědělských oblastech bylo zvykem obcházet pole, kontrolovat stav osení apod. K tomu se družily i obřadní průvody a jízdy na koních jakožto výraz pospolitosti celé vsi.Tímto dnem v podstatě velikonoční svátky vrcholily, neboť pondělní pomlázka je zvykem o poznání novějším.

Světily se pokrmy i pole, a to tak, že kněz pokropil svěcenou vodou obilí a hospodář zastrkoval do země velikonoční křížky ze svěceného dřeva či kočiček.

Nepsaným zákazem bylo nezametat, nestlat, nevynášet hnůj z chlévů, nemýt nádobí, nešít, nečistit boty. Také tento den se lidé postili, nejedli maso, pouze posvěcené pečivo. K velikonočnímu hodování patřilo pojídání bábovek, koláčů, pletenců i jidášů, jedla se i kaše s medem a perníky - z tohoto důvodu se Velikonoce nazývají i svátky mazancové, svítkové nebo nádivkové. Správný sedlák jedl o svátcích se svou čeládkou u čestného stolu. Ve východních Čechách dal hospodář kus svěceného mazance, vejce a víno poli, zahradě a studni, aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.

Zdroj: Wikipedia
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář