www.relaxuj.cz
>

Blahodárná levandule

Blahodárná levandule
, , článek
Levandule patří k mým nejoblíbenějším vůním. Miluji ji tak, že se jejími sušenými květy provoňuji i veškeré oblečení v šatníku. V tomto článku bych vás chtěla seznámit s jejími léčebnými účinky.
K oblíbeným
Levandule pravá, latinským názvem lavandula vera dc. Je asi půl metru vysoký polokeřík s čárkovitými listy. Kvete nádhernými fialovomodrými kvítky, které úžasně voní. Bylina je původem ze Středomoří, ale u nás již také zdomácněla. Drogou je květ, méně často i nať. Květ se sbírá v červenci, ještě před úplným rozvitím. Květ obsahuje třísloviny, hořčiny a silice. Éterické oleje obsažené v levanduli mají blahodárné uklidňující a uvolňující účinky na náš organismus.


Uvolněte se s levandulí


Levandulová vůně je dílem vzduchem unášených molekul linalyl acetátu, oleje, jenž stimuluje čichová centra v mozku a celkově uklidňuje centrální nervovou soustavu. Vdechování tohoto aromatu navozuje účinnou relaxaci celého organismu. Po levanduli můžeme sáhnout i při pocitech napětí, stresu, depresí či úzkosti. Studie potvrdily, že levandulová vůně povzbuzuje typ mozkové činnosti spojované s uvolněním. Levandulový éterický olej můžeme použít i neředěný, přímo na kůži. Silice v levanduli zabíjejí choroboplodné zárodky, a pomáhají tak předcházet infekci drobných odřenin a poranění. Dokonce i účinně zmírňuje svědivost a alergické projevy. Tato silice je také velmi účinná na ošetření štípanců od hmyzu či žihadel a kousnutí od klíštěte. Při výběru éterického oleje je nutné dbát na kvalitu. Na etiketě lahvičky musí být vždy uvedeno, že je silice stoprocentně přírodní. Není-li tam napsáno nic nebo například devadesátipětiprocentě přírodní, nikdy nekupujeme, poněvadž těch zbylých pět procent je syntetických, tedy velmi dráždivých a rozhodně ne léčivých.

Droga také pomáhá uvolňovat křeče hladkého svalstva trávicího traktu, tím zlepšuje i střevní peristaltiku a odtok žluče do střev. Dále působí antibioticky a povzbuzuje slinivku břišní k tvorbě enzymů. Má i močopudné účinky.


Levandule v aromalampě


Do misky v aromalampě nalijeme 3 lžíce vody a do ní přikápneme 3-4 kapky kvalitního levandulového éterického oleje. Potom zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět celý byt.


Pryč s migrénou


Při úporných bolestech hlavy si můžeme pomoci levandulovým éterickým oleje. Stačí si jemně natřít oba spánky a dopřát si relaxaci.


Levandulový masážní olej


Potřebujeme: 4 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlového, olivového či sezamového), 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule. Obě přísady smícháme a můžeme začít masírovat. Esenciální silice se snadno vstřebávají kůží, dále způsobují značné uvolnění a pokožku účinně regenerují. Tento olej můžeme použít i k ošetření pokožky obličeje a dekoltu.


Levandulový koupelový olej


Potřebujeme: 1 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlového, sezamového či olivového), 2 dcl mléka, 4 kapky levandulového éterického oleje. Všechny přísady smícháme a přilijeme do vody ve vaně. Relaxační koupel by měla trvat asi patnáct minut.


Levandulovou koupelí proti revmatismu


Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých květů nebo 1 hrst sušených. Drogu přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme třicet minut louhovat. Potom přecedíme a tento nálev nalijeme do vody v připravené nádobě. Používáme pro částečné koupele rukou a nohou při revmatických potížích. Koupel jednotlivé části těla by měla trvat zhruba patnáct minut. Tento postup se mi u lidí s touto nemocí velmi osvědčil.


Levandulové obklady


Tyto obklady jsou velmi účinným prostředkem při doléčení zlomeniny, podvrtnutí kotníku, namožených svalech či bolavých kloubech. Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých květů nebo 1 hrst sušené drogy. Květy přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme třicet minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a necháme zchladit. Studený nálev dáme ještě na půl hodiny do chladničky. Pak do něho namáčíme lněný hadřík a přikládáme na postižená místa.


Levandulová inhalace


Aroma této bylinky zklidňuje nejen mysl, ale působí i na podrážděné sliznice. Inhalaci si připravíme tak, že 15 g květů přelijeme Jedním litrem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Potom si přes hlavu přehodíme ručník a výpary inhalujeme po dobu deseti minut. Tuto proceduru provádíme dvakrát za den po dobu sedmi až deseti dnů.


Čaj na dobrou noc


Potřebujeme: Květ levandule, květ hlohu, meduňku, kořen kozlíku a chmel. Všechny tyto bylinky smícháme ve stejném poměru. Čaj si připravíme tak, že 2 čajové lžičky směsi zalijeme třemi dcl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme a můžeme podávat. Čaj je vhodné pít asi hodinu před plánovaným ulehnutím. Tuto směs můžeme popíjet i při nervozitě, stresu, úzkostech a depresi.

Odborníci, zabývající se výzkumem léčby rakoviny zjistili, že chemické sloučeniny obsažené v levanduli, monoterpeny, pomáhají zastavovat vývoj rakovinových buněk a mohou i předcházet jejich množení. Výsledky jsou natolik slibné, že výzkumy nadále pokračují.

Vůně levandule je vhodná i pro děti již od narození, kojící a těhotné ženy.

Titulní foto: Httin
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář