www.relaxuj.cz
>

Blahodárná levandule

Blahodárná levandule
, , článek
Levandule patří k mým nejoblíbenějším vůním. Miluji ji tak, že se jejími sušenými květy provoňuji i veškeré oblečení v šatníku. V tomto článku bych vás chtěla seznámit s jejími léčebnými účinky.
reklama
Levandule pravá, latinským názvem lavandula vera dc. Je asi půl metru vysoký polokeřík s čárkovitými listy. Kvete nádhernými fialovomodrými kvítky, které úžasně voní. Bylina je původem ze Středomoří, ale u nás již také zdomácněla. Drogou je květ, méně často i nať. Květ se sbírá v červenci, ještě před úplným rozvitím. Květ obsahuje třísloviny, hořčiny a silice. Éterické oleje obsažené v levanduli mají blahodárné uklidňující a uvolňující účinky na náš organismus.


Uvolněte se s levandulí


Levandulová vůně je dílem vzduchem unášených molekul linalyl acetátu, oleje, jenž stimuluje čichová centra v mozku a celkově uklidňuje centrální nervovou soustavu. Vdechování tohoto aromatu navozuje účinnou relaxaci celého organismu. Po levanduli můžeme sáhnout i při pocitech napětí, stresu, depresí či úzkosti. Studie potvrdily, že levandulová vůně povzbuzuje typ mozkové činnosti spojované s uvolněním. Levandulový éterický olej můžeme použít i neředěný, přímo na kůži. Silice v levanduli zabíjejí choroboplodné zárodky, a pomáhají tak předcházet infekci drobných odřenin a poranění. Dokonce i účinně zmírňuje svědivost a alergické projevy. Tato silice je také velmi účinná na ošetření štípanců od hmyzu či žihadel a kousnutí od klíštěte. Při výběru éterického oleje je nutné dbát na kvalitu. Na etiketě lahvičky musí být vždy uvedeno, že je silice stoprocentně přírodní. Není-li tam napsáno nic nebo například devadesátipětiprocentě přírodní, nikdy nekupujeme, poněvadž těch zbylých pět procent je syntetických, tedy velmi dráždivých a rozhodně ne léčivých.

Droga také pomáhá uvolňovat křeče hladkého svalstva trávicího traktu, tím zlepšuje i střevní peristaltiku a odtok žluče do střev. Dále působí antibioticky a povzbuzuje slinivku břišní k tvorbě enzymů. Má i močopudné účinky.


Levandule v aromalampě


Do misky v aromalampě nalijeme 3 lžíce vody a do ní přikápneme 3-4 kapky kvalitního levandulového éterického oleje. Potom zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět celý byt.


Pryč s migrénou


Při úporných bolestech hlavy si můžeme pomoci levandulovým éterickým oleje. Stačí si jemně natřít oba spánky a dopřát si relaxaci.


Levandulový masážní olej


Potřebujeme: 4 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlového, olivového či sezamového), 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule. Obě přísady smícháme a můžeme začít masírovat. Esenciální silice se snadno vstřebávají kůží, dále způsobují značné uvolnění a pokožku účinně regenerují. Tento olej můžeme použít i k ošetření pokožky obličeje a dekoltu.


Levandulový koupelový olej


Potřebujeme: 1 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlového, sezamového či olivového), 2 dcl mléka, 4 kapky levandulového éterického oleje. Všechny přísady smícháme a přilijeme do vody ve vaně. Relaxační koupel by měla trvat asi patnáct minut.


Levandulovou koupelí proti revmatismu


Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých květů nebo 1 hrst sušených. Drogu přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme třicet minut louhovat. Potom přecedíme a tento nálev nalijeme do vody v připravené nádobě. Používáme pro částečné koupele rukou a nohou při revmatických potížích. Koupel jednotlivé části těla by měla trvat zhruba patnáct minut. Tento postup se mi u lidí s touto nemocí velmi osvědčil.


Levandulové obklady


Tyto obklady jsou velmi účinným prostředkem při doléčení zlomeniny, podvrtnutí kotníku, namožených svalech či bolavých kloubech. Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých květů nebo 1 hrst sušené drogy. Květy přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme třicet minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a necháme zchladit. Studený nálev dáme ještě na půl hodiny do chladničky. Pak do něho namáčíme lněný hadřík a přikládáme na postižená místa.


Levandulová inhalace


Aroma této bylinky zklidňuje nejen mysl, ale působí i na podrážděné sliznice. Inhalaci si připravíme tak, že 15 g květů přelijeme Jedním litrem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Potom si přes hlavu přehodíme ručník a výpary inhalujeme po dobu deseti minut. Tuto proceduru provádíme dvakrát za den po dobu sedmi až deseti dnů.


Čaj na dobrou noc


Potřebujeme: Květ levandule, květ hlohu, meduňku, kořen kozlíku a chmel. Všechny tyto bylinky smícháme ve stejném poměru. Čaj si připravíme tak, že 2 čajové lžičky směsi zalijeme třemi dcl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme a můžeme podávat. Čaj je vhodné pít asi hodinu před plánovaným ulehnutím. Tuto směs můžeme popíjet i při nervozitě, stresu, úzkostech a depresi.

Odborníci, zabývající se výzkumem léčby rakoviny zjistili, že chemické sloučeniny obsažené v levanduli, monoterpeny, pomáhají zastavovat vývoj rakovinových buněk a mohou i předcházet jejich množení. Výsledky jsou natolik slibné, že výzkumy nadále pokračují.

Vůně levandule je vhodná i pro děti již od narození, kojící a těhotné ženy.

Titulní foto: Httin
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře