Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Biopotraviny – módní záležitost nebo životní styl?

6.10.2006, Jana Pokorná, článek
Matka s vysokoškolským diplomem – typický spotřebitel produktů označených BIO. Produktů, které jsou někdy až několikanásobně dražší než běžné potraviny. Proč je tedy lidé kupují?
Přibývá lidí, kteří si uvědomují, že péče o zdraví a celkovou životní pohodu musí také zahrnovat jídlo – nejen kolik snědí, ale hlavně co snědí. A biopotraviny se mohou stát dobrou alternativou „obyčejných" potravin.


Zdravá volba


Biopotraviny jsou vyrobeny převážně z celozrnných surovin, a obsahují proto velké množství vlákniny. Ta je sama o sobě lékem na mnoho neduhů zažívacího traktu.

Jistě víte, o čem mluvím - na svačinu si dáte běžnou sladkou tyčinku a za hodinu kolabujete hladem, protože se váš organismus nesrovnal s dodaným cukrem. U bio sladkostí se vám to nestane, protože jsou slazeny sladovým sirupem nebo medem a méně tak ovlivňují kolísání hladiny cukru v krvi – jako právě výrobky z cukru řepného, bílého.

Vitamíny, minerály, stopové prvky – ty všechny jsou obsaženy v biopotravinách ve zvýšené míře. Není tedy nutné kupovat potravinové doplňky a vitamíny v lékárnách.

Jíte „jeden list salátu denně“, a přesto nehubnete, ba právě naopak? Málokdo ví, že pesticidy používané při pěstování běžné zeleniny (jejichž residua se nám dostávají do těla) se také používají při vykrmování dobytka, protože po nich lépe přibírá na váze. Naproti tomu bio produkty podléhají přísné kontrole a při jejich pěstování nesmí být použito pesticidů, hormonů a jiných umělých chemických látek.

Náš výběr potravin dnes má velký vliv na zdraví dětí v budoucnu.Vzhledem k menší tělesné hmotnosti dítek je jejich schopnost vypořádat se s chemikáliemi v potravinách mnohonásobně nižší než u dospělých, a proto jsou mnohem více ohroženy. To si uvědomují hlavně matky ve Velké Británii, kde tři ze čtyř dětí jsou živeny bio kašemi a výživami. Navíc výzkumy ukazují, že biopotraviny obsahují ve srovnání s „běžnými“ potravinami větší množství esenciálních mastných kyselin, jako omega 3, které jsou nezbytné pro správný vývoj mozku.


Foto: Wael Hamdan

Biopotraviny jsou jediný způsob, jak se vyhnout třeba i nevědomému požívání GMO (geneticky modifikovaných organismů), neboť při jejich zpracování nesmějí být modifikované organismy použity.

Biopotraviny zdaleka nejsou jen zrní a salát pro vegany. Na trhu jsou k dostání masné a mléčné výrobky v bio kvalitě a snad se dočkáme i bio vína či bio limonád. V sortimentu najdete vše od čajů, koření, přes exotické speciality, obiloviny, pomazánky, džusy včetně biokosmetiky.


Kde je koupit?


Biopotraviny prodává většina supermarketů, i když jejich sortiment je poměrně omezený. Větší výběr má zákazník v obchodech se zdravou výživou. Biozeleninu lze objednat telefonicky či přes internet přímo u pěstitele na biofarmě, což výrazně snižuje její cenu.


Není bio jako bio


A pokud vyrazíte do obchodů vyzkoušet některý z bioproduktů, dejte si pozor na některé reklamní chytáky s nápisem bio. Opravdové, certifikované, biopotraviny poznáte podle zelenobílé zebry s nápisem bio a značkou kontrolního ústavu (většinou KEZ).

Titulní foto: Zlatko Kostic