www.relaxuj.cz
>
>

Bez černý v domácí lékárně

, , článek
Tato tajuplná rostlinka má obrovské využití v kuchyni i domácím léčitelství. Máte problémy s revmatismem či nachlazením? Medicína z bezu je zde pro vás:-).
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Bez černý, latinským názvem Sambucus nigra, je keř, který dorůstající výšky až osmi metrů. Nalezneme ho jak v Evropě, tak i v Asii. U nás roste především v zahradách, parcích, kolem plotů, ale i ve světlých lesích a křovinách.


Jeho kůra má našedivělou barvu, listy jsou lichozpeřené. Bílé květy jsou uspořádány do vrcholičnatého květenství a můžeme je spatřit od května do července. Pak z květů vznikají plody - černé peckovice zvané bezinky.


Účinky


Bez černý je odpradávna součástí naší kultury. Již staří Slované využívali jeho léčivých účinků. Často ho však vyhledávali pro čarodějnické účely. Ve středověku přišli lékaři na to, že čerstvé a omyté lístky bezu mají hojivé účinky. Stačí je jen přiložit na otekliny, vředy či boláky. Bezové účinky se zkoumaly i nadále a dnes již víme, že hlavní účinné látky se nachází v květech.

Bezové květy se trhají za teplého, suchého počasí, v červnu nebo červenci. Suší se rozložené na novinách nebo zavěšené na provázcích. Kvítky obsahují silici, tříslovinu a látky podobné hormonům. Plody plně dozrávají v říjnu a ve stejnou dobu se i sklízí. Obsahují vitamíny A a C nebo aminokyseliny.


Použití


Praktické využití bezu nalezli již naši předci, když využili bezinkovou šťávu z plodů k barvení látek. Dnes oceňujeme především účinky jeho květů, jelikož jsou močopudné i vyvolávající pocení. V léčitelství se využívá i kůra, která je společně s listy bohatá na fytoncidní látky, takže působí proti bakteriím a houbám.Zralé plody se dále využívají i na výrobu vína, sirupů nebo marmelád. Bez můžeme využít i při koupelích, neboť má povzbuzující účinky. V kosmetice se s ním setkáváme především ve formě výluhu z květů, který vynikajícím pomocníkem proti akné.


Domácí léčitelství z bezu


Lék na nachlazení
Hrst sušených kvítků bezu spaříme čtvrtlitrem horké vody a necháme asi 10 minut odstát. Takto vytvořený čaj pijeme dle potřeby.

Lék na revmatismus
V případě potíží s revmatismem se využívá čaj z bezové kůry. Připravíme jej z pěti gramů kůry, kterou povaříme ve čtvrtlitru vody. Po scedění odvar vypijeme, dokud je ještě teplý.

Lék na průjem
Čerstvé plody bezu mají projímavé účinky, nicméně sušené působí právě naopak. při průjmu je dobrým pomocníkem čaj z bezinek. Připravíme jej ze dvou lžic sušených plodů, které opět povaříme ve vroucí vodě (cca čtvrtlitr). Tento odvar má také příznivý vliv na nervovou soustavu.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala