www.relaxuj.cz
>
>

Bez černý v domácí lékárně

, , článek
Tato tajuplná rostlinka má obrovské využití v kuchyni i domácím léčitelství. Máte problémy s revmatismem či nachlazením? Medicína z bezu je zde pro vás:-).
reklama

Charakteristika


Bez černý, latinským názvem Sambucus nigra, je keř, který dorůstající výšky až osmi metrů. Nalezneme ho jak v Evropě, tak i v Asii. U nás roste především v zahradách, parcích, kolem plotů, ale i ve světlých lesích a křovinách.


Jeho kůra má našedivělou barvu, listy jsou lichozpeřené. Bílé květy jsou uspořádány do vrcholičnatého květenství a můžeme je spatřit od května do července. Pak z květů vznikají plody - černé peckovice zvané bezinky.


Účinky


Bez černý je odpradávna součástí naší kultury. Již staří Slované využívali jeho léčivých účinků. Často ho však vyhledávali pro čarodějnické účely. Ve středověku přišli lékaři na to, že čerstvé a omyté lístky bezu mají hojivé účinky. Stačí je jen přiložit na otekliny, vředy či boláky. Bezové účinky se zkoumaly i nadále a dnes již víme, že hlavní účinné látky se nachází v květech.

Bezové květy se trhají za teplého, suchého počasí, v červnu nebo červenci. Suší se rozložené na novinách nebo zavěšené na provázcích. Kvítky obsahují silici, tříslovinu a látky podobné hormonům. Plody plně dozrávají v říjnu a ve stejnou dobu se i sklízí. Obsahují vitamíny A a C nebo aminokyseliny.


Použití


Praktické využití bezu nalezli již naši předci, když využili bezinkovou šťávu z plodů k barvení látek. Dnes oceňujeme především účinky jeho květů, jelikož jsou močopudné i vyvolávající pocení. V léčitelství se využívá i kůra, která je společně s listy bohatá na fytoncidní látky, takže působí proti bakteriím a houbám.Zralé plody se dále využívají i na výrobu vína, sirupů nebo marmelád. Bez můžeme využít i při koupelích, neboť má povzbuzující účinky. V kosmetice se s ním setkáváme především ve formě výluhu z květů, který vynikajícím pomocníkem proti akné.


Domácí léčitelství z bezu


Lék na nachlazení
Hrst sušených kvítků bezu spaříme čtvrtlitrem horké vody a necháme asi 10 minut odstát. Takto vytvořený čaj pijeme dle potřeby.

Lék na revmatismus
V případě potíží s revmatismem se využívá čaj z bezové kůry. Připravíme jej z pěti gramů kůry, kterou povaříme ve čtvrtlitru vody. Po scedění odvar vypijeme, dokud je ještě teplý.

Lék na průjem
Čerstvé plody bezu mají projímavé účinky, nicméně sušené působí právě naopak. při průjmu je dobrým pomocníkem čaj z bezinek. Připravíme jej ze dvou lžic sušených plodů, které opět povaříme ve vroucí vodě (cca čtvrtlitr). Tento odvar má také příznivý vliv na nervovou soustavu.
Nejnovější články
Ze života vztahové koučky: penis na seznamce Ze života vztahové koučky: penis na seznamce
Když mi vztah víc bere než dává, odcházím. Vztahová koučka bez chlapa, no to je teda bomba Pavlíno! „Už ti dávno není dvacet, co teď budeš dělat“? Oblíbená otázka mojí mámy. Musím hledat, nic jiného mi nezbyde...
14.2.2019, článek, Pavlína Uhrinová5 komentářů
Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot
Rozhodli jsme se s rodinou strávit měsíční dovolenou na Bali. Byla to naše vysněná destinace, a tak jsme si začátkem prosince sbalili kufry a vyrazili na Vánoce do tepla s vidinou měsíčního dobrodružství v tropickém ráji.
11.2.2019, článek, Jana Bártová
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala