www.relaxuj.cz
>
>

Bez černý v domácí lékárně

, , článek
Tato tajuplná rostlinka má obrovské využití v kuchyni i domácím léčitelství. Máte problémy s revmatismem či nachlazením? Medicína z bezu je zde pro vás:-).
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Bez černý, latinským názvem Sambucus nigra, je keř, který dorůstající výšky až osmi metrů. Nalezneme ho jak v Evropě, tak i v Asii. U nás roste především v zahradách, parcích, kolem plotů, ale i ve světlých lesích a křovinách.


Jeho kůra má našedivělou barvu, listy jsou lichozpeřené. Bílé květy jsou uspořádány do vrcholičnatého květenství a můžeme je spatřit od května do července. Pak z květů vznikají plody - černé peckovice zvané bezinky.


Účinky


Bez černý je odpradávna součástí naší kultury. Již staří Slované využívali jeho léčivých účinků. Často ho však vyhledávali pro čarodějnické účely. Ve středověku přišli lékaři na to, že čerstvé a omyté lístky bezu mají hojivé účinky. Stačí je jen přiložit na otekliny, vředy či boláky. Bezové účinky se zkoumaly i nadále a dnes již víme, že hlavní účinné látky se nachází v květech.

Bezové květy se trhají za teplého, suchého počasí, v červnu nebo červenci. Suší se rozložené na novinách nebo zavěšené na provázcích. Kvítky obsahují silici, tříslovinu a látky podobné hormonům. Plody plně dozrávají v říjnu a ve stejnou dobu se i sklízí. Obsahují vitamíny A a C nebo aminokyseliny.


Použití


Praktické využití bezu nalezli již naši předci, když využili bezinkovou šťávu z plodů k barvení látek. Dnes oceňujeme především účinky jeho květů, jelikož jsou močopudné i vyvolávající pocení. V léčitelství se využívá i kůra, která je společně s listy bohatá na fytoncidní látky, takže působí proti bakteriím a houbám.Zralé plody se dále využívají i na výrobu vína, sirupů nebo marmelád. Bez můžeme využít i při koupelích, neboť má povzbuzující účinky. V kosmetice se s ním setkáváme především ve formě výluhu z květů, který vynikajícím pomocníkem proti akné.


Domácí léčitelství z bezu


Lék na nachlazení
Hrst sušených kvítků bezu spaříme čtvrtlitrem horké vody a necháme asi 10 minut odstát. Takto vytvořený čaj pijeme dle potřeby.

Lék na revmatismus
V případě potíží s revmatismem se využívá čaj z bezové kůry. Připravíme jej z pěti gramů kůry, kterou povaříme ve čtvrtlitru vody. Po scedění odvar vypijeme, dokud je ještě teplý.

Lék na průjem
Čerstvé plody bezu mají projímavé účinky, nicméně sušené působí právě naopak. při průjmu je dobrým pomocníkem čaj z bezinek. Připravíme jej ze dvou lžic sušených plodů, které opět povaříme ve vroucí vodě (cca čtvrtlitr). Tento odvar má také příznivý vliv na nervovou soustavu.
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek