www.relaxuj.cz
>
>

Bez černý v domácí lékárně

, , článek
Tato tajuplná rostlinka má obrovské využití v kuchyni i domácím léčitelství. Máte problémy s revmatismem či nachlazením? Medicína z bezu je zde pro vás:-).
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Bez černý, latinským názvem Sambucus nigra, je keř, který dorůstající výšky až osmi metrů. Nalezneme ho jak v Evropě, tak i v Asii. U nás roste především v zahradách, parcích, kolem plotů, ale i ve světlých lesích a křovinách.


Jeho kůra má našedivělou barvu, listy jsou lichozpeřené. Bílé květy jsou uspořádány do vrcholičnatého květenství a můžeme je spatřit od května do července. Pak z květů vznikají plody - černé peckovice zvané bezinky.


Účinky


Bez černý je odpradávna součástí naší kultury. Již staří Slované využívali jeho léčivých účinků. Často ho však vyhledávali pro čarodějnické účely. Ve středověku přišli lékaři na to, že čerstvé a omyté lístky bezu mají hojivé účinky. Stačí je jen přiložit na otekliny, vředy či boláky. Bezové účinky se zkoumaly i nadále a dnes již víme, že hlavní účinné látky se nachází v květech.

Bezové květy se trhají za teplého, suchého počasí, v červnu nebo červenci. Suší se rozložené na novinách nebo zavěšené na provázcích. Kvítky obsahují silici, tříslovinu a látky podobné hormonům. Plody plně dozrávají v říjnu a ve stejnou dobu se i sklízí. Obsahují vitamíny A a C nebo aminokyseliny.


Použití


Praktické využití bezu nalezli již naši předci, když využili bezinkovou šťávu z plodů k barvení látek. Dnes oceňujeme především účinky jeho květů, jelikož jsou močopudné i vyvolávající pocení. V léčitelství se využívá i kůra, která je společně s listy bohatá na fytoncidní látky, takže působí proti bakteriím a houbám.Zralé plody se dále využívají i na výrobu vína, sirupů nebo marmelád. Bez můžeme využít i při koupelích, neboť má povzbuzující účinky. V kosmetice se s ním setkáváme především ve formě výluhu z květů, který vynikajícím pomocníkem proti akné.


Domácí léčitelství z bezu


Lék na nachlazení
Hrst sušených kvítků bezu spaříme čtvrtlitrem horké vody a necháme asi 10 minut odstát. Takto vytvořený čaj pijeme dle potřeby.

Lék na revmatismus
V případě potíží s revmatismem se využívá čaj z bezové kůry. Připravíme jej z pěti gramů kůry, kterou povaříme ve čtvrtlitru vody. Po scedění odvar vypijeme, dokud je ještě teplý.

Lék na průjem
Čerstvé plody bezu mají projímavé účinky, nicméně sušené působí právě naopak. při průjmu je dobrým pomocníkem čaj z bezinek. Připravíme jej ze dvou lžic sušených plodů, které opět povaříme ve vroucí vodě (cca čtvrtlitr). Tento odvar má také příznivý vliv na nervovou soustavu.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová