www.relaxuj.cz
>
>

Benedykt

, , článek
Objevte kouzlo u nás nepříliš známé rostlinky, která vám pomůže při revmatismu, žaludečních problémech či nespavosti.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Benedykt, latinským názvem Cnicus benedictus, je jednoletá, u nás nepříliš známá rostlina. Řadí se do čeledi hvězdnicovitých a může dosahovat výšky až osmdesát centimetrů.Její listy jsou přisedlé k lodyze a po okrajích zubaté. Jejich barva je tmavě zelená, oproti tomu květy, které se objevují v červnu a červenci, jsou žluté. Plodem jsou nažky lehce pokryté chmýřím. Tvar ostnů se vyskytuje jak na listech, tak i na květu, proto nám může připomínat bodlák.


Pěstování


Semínka se vysévají na jaře do pařenišť, kde dojde k předpěstování, a posléze se rostlinka přesadí na blíže určené místo. Druhou možností je rovnou jej zasít, ideálně do vlhké půdy, která má dostatečný obsah vápna. Sklízí se nať, třikrát ročně v momentu, kdy rostlinka dosáhne alespoň výšky 30 centimetrů. Vzhledem k ostnům je lepší sklízet v rukavicích, sušení probíhaje vhodnější na stinném místě.


Účinky


Na příznivé účinky této rostlinky se přišlo již před staletími. Benedykt se mimo jiné utloukal na prášek, a ten se posléze přidával do vína. Konzumace této směsi vás měla uchránit před morem, jedem, ale dokonce měla pomoci i při hubnutí. Odvar ve víně či vodě měl mít podobně pozitivní vliv na náš organismus a pomáhat proti zimnici či vředům. Zevně se využíval na spáleniny a uštknutí od hadů.Nicméně dnes se využívá kvůli antibiotickým účinkům. V léčitelství je také vyzdvihován, protože povzbuzuje činnost žaludku, pomáhá při revmatismu, je močopudný a celkově posiluje organismus. Čerstvá šťáva má pomáhat při hojení ran.


Využití


Jak již bylo řečeno, tak benedykt nachází velké uplatnění v léčitelství. Mimo jiné je doporučován i při léčení pásového oparu nebo při onemocnění jater či dokonce při nespavosti. Nevýhodou je, že při příliš častém používání může působit dráždivě, a tudíž se jej mají vyvarovat těhotné ženy. V průmyslu je využíván v likérnictví a v pivovarnictví, kdy se mísí s chmelem. V kuchyni ho oceníme jako koření.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala