www.relaxuj.cz
>
>

Benedykt

, , článek
Objevte kouzlo u nás nepříliš známé rostlinky, která vám pomůže při revmatismu, žaludečních problémech či nespavosti.
reklama

Charakteristika


Benedykt, latinským názvem Cnicus benedictus, je jednoletá, u nás nepříliš známá rostlina. Řadí se do čeledi hvězdnicovitých a může dosahovat výšky až osmdesát centimetrů.Její listy jsou přisedlé k lodyze a po okrajích zubaté. Jejich barva je tmavě zelená, oproti tomu květy, které se objevují v červnu a červenci, jsou žluté. Plodem jsou nažky lehce pokryté chmýřím. Tvar ostnů se vyskytuje jak na listech, tak i na květu, proto nám může připomínat bodlák.


Pěstování


Semínka se vysévají na jaře do pařenišť, kde dojde k předpěstování, a posléze se rostlinka přesadí na blíže určené místo. Druhou možností je rovnou jej zasít, ideálně do vlhké půdy, která má dostatečný obsah vápna. Sklízí se nať, třikrát ročně v momentu, kdy rostlinka dosáhne alespoň výšky 30 centimetrů. Vzhledem k ostnům je lepší sklízet v rukavicích, sušení probíhaje vhodnější na stinném místě.


Účinky


Na příznivé účinky této rostlinky se přišlo již před staletími. Benedykt se mimo jiné utloukal na prášek, a ten se posléze přidával do vína. Konzumace této směsi vás měla uchránit před morem, jedem, ale dokonce měla pomoci i při hubnutí. Odvar ve víně či vodě měl mít podobně pozitivní vliv na náš organismus a pomáhat proti zimnici či vředům. Zevně se využíval na spáleniny a uštknutí od hadů.Nicméně dnes se využívá kvůli antibiotickým účinkům. V léčitelství je také vyzdvihován, protože povzbuzuje činnost žaludku, pomáhá při revmatismu, je močopudný a celkově posiluje organismus. Čerstvá šťáva má pomáhat při hojení ran.


Využití


Jak již bylo řečeno, tak benedykt nachází velké uplatnění v léčitelství. Mimo jiné je doporučován i při léčení pásového oparu nebo při onemocnění jater či dokonce při nespavosti. Nevýhodou je, že při příliš častém používání může působit dráždivě, a tudíž se jej mají vyvarovat těhotné ženy. V průmyslu je využíván v likérnictví a v pivovarnictví, kdy se mísí s chmelem. V kuchyni ho oceníme jako koření.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře