www.relaxuj.cz
>
>

Benedykt

, , článek
Objevte kouzlo u nás nepříliš známé rostlinky, která vám pomůže při revmatismu, žaludečních problémech či nespavosti.
K oblíbeným

Charakteristika


Benedykt, latinským názvem Cnicus benedictus, je jednoletá, u nás nepříliš známá rostlina. Řadí se do čeledi hvězdnicovitých a může dosahovat výšky až osmdesát centimetrů.Její listy jsou přisedlé k lodyze a po okrajích zubaté. Jejich barva je tmavě zelená, oproti tomu květy, které se objevují v červnu a červenci, jsou žluté. Plodem jsou nažky lehce pokryté chmýřím. Tvar ostnů se vyskytuje jak na listech, tak i na květu, proto nám může připomínat bodlák.


Pěstování


Semínka se vysévají na jaře do pařenišť, kde dojde k předpěstování, a posléze se rostlinka přesadí na blíže určené místo. Druhou možností je rovnou jej zasít, ideálně do vlhké půdy, která má dostatečný obsah vápna. Sklízí se nať, třikrát ročně v momentu, kdy rostlinka dosáhne alespoň výšky 30 centimetrů. Vzhledem k ostnům je lepší sklízet v rukavicích, sušení probíhaje vhodnější na stinném místě.


Účinky


Na příznivé účinky této rostlinky se přišlo již před staletími. Benedykt se mimo jiné utloukal na prášek, a ten se posléze přidával do vína. Konzumace této směsi vás měla uchránit před morem, jedem, ale dokonce měla pomoci i při hubnutí. Odvar ve víně či vodě měl mít podobně pozitivní vliv na náš organismus a pomáhat proti zimnici či vředům. Zevně se využíval na spáleniny a uštknutí od hadů.Nicméně dnes se využívá kvůli antibiotickým účinkům. V léčitelství je také vyzdvihován, protože povzbuzuje činnost žaludku, pomáhá při revmatismu, je močopudný a celkově posiluje organismus. Čerstvá šťáva má pomáhat při hojení ran.


Využití


Jak již bylo řečeno, tak benedykt nachází velké uplatnění v léčitelství. Mimo jiné je doporučován i při léčení pásového oparu nebo při onemocnění jater či dokonce při nespavosti. Nevýhodou je, že při příliš častém používání může působit dráždivě, a tudíž se jej mají vyvarovat těhotné ženy. V průmyslu je využíván v likérnictví a v pivovarnictví, kdy se mísí s chmelem. V kuchyni ho oceníme jako koření.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář