www.relaxuj.cz
>

Bělení zubů – když úsměv mluví za vás

Bělení zubů – když úsměv mluví za vás
, , článek
Přirozenost se dávno nenosí, jakoby nám chtěly říct všechny ty celebrity pyšnící se kromě své přehnané štíhlosti i několika plastikami. Navíc, podezřele symetrických a zářivě bílých perliček mezi rty si nelze nevšimnout. A nám na mysl přichází, je ta bělost vůbec „normální“?
K oblíbeným
reklama

Vlastní barva chrupu a příčiny zbarvování


Hned v úvodu je třeba říci, že změna barvy zubů postihne v průběhu života téměř každého. Vždyť jen malé procento z nás neholduje nikotinu, kávě, černému čaji, kolovým nápojům a červenému vínu. Dokonce i pojídání jistých potravin (třeba špenátu, čokolády, borůvek) má vliv na ztmavování zubní skloviny. Když se k tomu přidá špatná ústní hygiena, zvýšené užívání antibiotik (zejména v dětství) a jiných léků, jsou příčiny jasné.


Bílá dieta pro krásné zoubky


Prvotně, při touze vylepšit odstín zubů, bychom měli z jídelníčku vyřadit všechny jmenované rizikové pokrmy a nápoje, nebo alespoň omezit jejich konzumaci, či bezprostředně po ní si zuby vyčistit. Mluvíme o známé „bílé dietě“, která je nutnou součástí domácího i ordinačního bělení. Po výrazném zesvětlování jsou totiž zuby náchylné k pigmentaci (zásadní jsou zejména první dva týdny po zákroku). Při dodržování bílého jídelníčku je výdrž pěkného vybělení (pod lékařským dohledem) až pět let, což už stojí za vyzkoušení a investici, která se pohybuje v řádu několika tisíců.


Zubní pasty s bělícím účinkem – povedený reklamní tah


Stačí pohlédnout do regálů, kam obvykle zamíříme pro nový zubní kartáček, zubní nit a samozřejmě tubu s pastou. Kromě nejrůznějších značek se liší svou chutí, barevností a v první řadě svým účinkem, podle kterého vybíráme nejčastěji. Složení zubních past nám pomáhá bojovat proti zubnímu kazu, pomáhá zmírnit krvácivost dásní, omezit citlivost a osvěžuje dech. V drogériích se objevuje stále více volně prodejných „zázraků“ s bělícím účinkem. Každý druhý pak odchází od pokladny s pocitem, že za pár dnů či týdnů bude mít úsměv bělostnější, a přitom za pár korun. Ovšem stačila by jedna otázka směřující k odborníkovi – zubnímu lékaři či dentální hygienistce. Dostali bychom jednoznačnou odpověď: „Účinek past, které jsou běžně k dostání, je mizivý“. Tuba stojící kolem stokoruny nemá téměř žádný viditelný účinek, obsahuje většinou pouze abrazivní částečky obrušující zuby od povrchových usazenin. Známé zubní pasty tak dokáží zub vyleštit, zbavit pigmentů z právě konzumovaných potravin a nápojů, ale „americký úsměv“ jejich používáním nezískáme.


Zubní pasty s obsahem peroxidu


V prodejnách zaměřených na dentální hygienu však nalezneme i pasty s obsahem karbamid peroxidu, kde je účinek bělení viditelnější. Při pravidelném používání (místo běžné zubní pasty) se nám po několika měsících mohou zdát zuby vybělené, musíme se však obrnit trpělivostí. Pasty s obsahem karbamid peroxidu jsou určeny především pro prodloužení efektu dosaženého ordinačním bělením.


Dentální potřeby a současná nabídka na trhu


Kromě zubních past se v nabídce objevuje i zubní pudr s výraznými leštícími účinky, přímo určené kartáčky k vybělení zubů, zubní nit, která má vybělit i mezizubní prostory. Samotnou kapitolou jsou bělící pásky, tyčinky a gely k domácímu použití.


Bělení zubů v domácím prostředí


Bělící pásky a tyčinky vítězí v jednoduchosti použití
Stačí tenké pásky vyjmout z obalu, nanést na celou řadu zubů dolní i horní čelisti (bývají tvarově odlišné) a doporučenou dobu nechat působit. Bělící pásky jsou pokryty gelem na bázi peroxidu různé koncentrace (nejčastěji okolo deseti procent). Účinek je viditelný po pár aplikacích, zpravidla se jedná o sedmidenní kúru.

Bělící tyčinky, nebo také bělící pera, se nejčastěji užívají v kombinaci s profesionální bělící pastou – nanáší se vždy večer na řádně vyčištěné zoubky. Bělící tyčinky fungují na dvojfázovém principu, začínáme nanesením aktivátoru a až potom účinné látky (chloritanu sodného) v podobě gelu. Existují také tyčinky s obsahem bělícího vosku a pera s technologií využívající pouze přírodní látky.

Gel k bělení zubů s výrazným účinkem
Také domácímu bělení by měla předcházet návštěva u dentisty, který zhodnotí stav chrupu a vhodnost aplikace. Předejdeme tak možným bolestivým a alergickým reakcím u citlivých zubů, navíc si budeme jisti, že máme všechny zuby v pořádku bez kazů a zánětů dásní.

Výhodou gelu k domácímu použití je cenová dostupnost. Pořízení přípravku, který se nanáší na důkladně vyčištěné zuby pomocí vlastního vytvarovaného pryžového aplikátoru, se pohybuje do tisícikoruny. Jsou samozřejmě i cenově náročnější varianty, výběr je široký. Doba působení je kolem šedesáti minut a musí se opakovat v rozmezí několika týdnů.

Postupujeme-li bez dohledu lékaře, podrobně si prostudujeme příbalový leták. Měli bychom pamatovat na to, že se bělí pouze zuby zdravé a zubním lékařem ošetřené. Máme-li v ústech mrtvý zub, který je obvykle tmavěji zabarven, protetické korunky, fasety či stávající výplně zubů, bělící gel v těchto případech nezapůsobí. Toto pravidlo ostatně platí u všech způsobů bělení, výjimkou je takzvané „walking bleach“.

S walking bleach jinak zvané jako „vnitřní bělení“ se setkáváme jen u zubů, kde byla odstraněna zubní dřeň z dřeňové dutiny. Právě do tohoto místa je lékařem aplikován bělící přípravek, který působí zevnitř zubu a během několika dní až týdnů zub vybělí. Výsledek je velmi kvalitní a dříve do růžovo-oranžova až šeda zabarvený mrtvý zub je díky „walking bleaching“ k nerozeznání od ostatních v řadě, samozřejmě až po zhotovení vhodné výplně, kterou celou proceduru uzavřeme.


Bělení v ordinaci zubního lékaře


Ordinační bělení samozřejmě nabízí celou řadu možností, ale protože jde o rozsáhlou kapitolu samotného bělení zubů, budeme se jí podrobně věnovat v článku příštím. Už samotná bezpečnost v ošetření, rychlý efekt a bělost až o osm odstínů je lákadlem, co říkáte?

Titulní foto: Kurhan
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala