www.relaxuj.cz
>

Bělení zubů – když úsměv mluví za vás

Bělení zubů – když úsměv mluví za vás
, , článek
Přirozenost se dávno nenosí, jakoby nám chtěly říct všechny ty celebrity pyšnící se kromě své přehnané štíhlosti i několika plastikami. Navíc, podezřele symetrických a zářivě bílých perliček mezi rty si nelze nevšimnout. A nám na mysl přichází, je ta bělost vůbec „normální“?
reklama

Vlastní barva chrupu a příčiny zbarvování


Hned v úvodu je třeba říci, že změna barvy zubů postihne v průběhu života téměř každého. Vždyť jen malé procento z nás neholduje nikotinu, kávě, černému čaji, kolovým nápojům a červenému vínu. Dokonce i pojídání jistých potravin (třeba špenátu, čokolády, borůvek) má vliv na ztmavování zubní skloviny. Když se k tomu přidá špatná ústní hygiena, zvýšené užívání antibiotik (zejména v dětství) a jiných léků, jsou příčiny jasné.


Bílá dieta pro krásné zoubky


Prvotně, při touze vylepšit odstín zubů, bychom měli z jídelníčku vyřadit všechny jmenované rizikové pokrmy a nápoje, nebo alespoň omezit jejich konzumaci, či bezprostředně po ní si zuby vyčistit. Mluvíme o známé „bílé dietě“, která je nutnou součástí domácího i ordinačního bělení. Po výrazném zesvětlování jsou totiž zuby náchylné k pigmentaci (zásadní jsou zejména první dva týdny po zákroku). Při dodržování bílého jídelníčku je výdrž pěkného vybělení (pod lékařským dohledem) až pět let, což už stojí za vyzkoušení a investici, která se pohybuje v řádu několika tisíců.


Zubní pasty s bělícím účinkem – povedený reklamní tah


Stačí pohlédnout do regálů, kam obvykle zamíříme pro nový zubní kartáček, zubní nit a samozřejmě tubu s pastou. Kromě nejrůznějších značek se liší svou chutí, barevností a v první řadě svým účinkem, podle kterého vybíráme nejčastěji. Složení zubních past nám pomáhá bojovat proti zubnímu kazu, pomáhá zmírnit krvácivost dásní, omezit citlivost a osvěžuje dech. V drogériích se objevuje stále více volně prodejných „zázraků“ s bělícím účinkem. Každý druhý pak odchází od pokladny s pocitem, že za pár dnů či týdnů bude mít úsměv bělostnější, a přitom za pár korun. Ovšem stačila by jedna otázka směřující k odborníkovi – zubnímu lékaři či dentální hygienistce. Dostali bychom jednoznačnou odpověď: „Účinek past, které jsou běžně k dostání, je mizivý“. Tuba stojící kolem stokoruny nemá téměř žádný viditelný účinek, obsahuje většinou pouze abrazivní částečky obrušující zuby od povrchových usazenin. Známé zubní pasty tak dokáží zub vyleštit, zbavit pigmentů z právě konzumovaných potravin a nápojů, ale „americký úsměv“ jejich používáním nezískáme.


Zubní pasty s obsahem peroxidu


V prodejnách zaměřených na dentální hygienu však nalezneme i pasty s obsahem karbamid peroxidu, kde je účinek bělení viditelnější. Při pravidelném používání (místo běžné zubní pasty) se nám po několika měsících mohou zdát zuby vybělené, musíme se však obrnit trpělivostí. Pasty s obsahem karbamid peroxidu jsou určeny především pro prodloužení efektu dosaženého ordinačním bělením.


Dentální potřeby a současná nabídka na trhu


Kromě zubních past se v nabídce objevuje i zubní pudr s výraznými leštícími účinky, přímo určené kartáčky k vybělení zubů, zubní nit, která má vybělit i mezizubní prostory. Samotnou kapitolou jsou bělící pásky, tyčinky a gely k domácímu použití.


Bělení zubů v domácím prostředí


Bělící pásky a tyčinky vítězí v jednoduchosti použití
Stačí tenké pásky vyjmout z obalu, nanést na celou řadu zubů dolní i horní čelisti (bývají tvarově odlišné) a doporučenou dobu nechat působit. Bělící pásky jsou pokryty gelem na bázi peroxidu různé koncentrace (nejčastěji okolo deseti procent). Účinek je viditelný po pár aplikacích, zpravidla se jedná o sedmidenní kúru.

Bělící tyčinky, nebo také bělící pera, se nejčastěji užívají v kombinaci s profesionální bělící pastou – nanáší se vždy večer na řádně vyčištěné zoubky. Bělící tyčinky fungují na dvojfázovém principu, začínáme nanesením aktivátoru a až potom účinné látky (chloritanu sodného) v podobě gelu. Existují také tyčinky s obsahem bělícího vosku a pera s technologií využívající pouze přírodní látky.

Gel k bělení zubů s výrazným účinkem
Také domácímu bělení by měla předcházet návštěva u dentisty, který zhodnotí stav chrupu a vhodnost aplikace. Předejdeme tak možným bolestivým a alergickým reakcím u citlivých zubů, navíc si budeme jisti, že máme všechny zuby v pořádku bez kazů a zánětů dásní.

Výhodou gelu k domácímu použití je cenová dostupnost. Pořízení přípravku, který se nanáší na důkladně vyčištěné zuby pomocí vlastního vytvarovaného pryžového aplikátoru, se pohybuje do tisícikoruny. Jsou samozřejmě i cenově náročnější varianty, výběr je široký. Doba působení je kolem šedesáti minut a musí se opakovat v rozmezí několika týdnů.

Postupujeme-li bez dohledu lékaře, podrobně si prostudujeme příbalový leták. Měli bychom pamatovat na to, že se bělí pouze zuby zdravé a zubním lékařem ošetřené. Máme-li v ústech mrtvý zub, který je obvykle tmavěji zabarven, protetické korunky, fasety či stávající výplně zubů, bělící gel v těchto případech nezapůsobí. Toto pravidlo ostatně platí u všech způsobů bělení, výjimkou je takzvané „walking bleach“.

S walking bleach jinak zvané jako „vnitřní bělení“ se setkáváme jen u zubů, kde byla odstraněna zubní dřeň z dřeňové dutiny. Právě do tohoto místa je lékařem aplikován bělící přípravek, který působí zevnitř zubu a během několika dní až týdnů zub vybělí. Výsledek je velmi kvalitní a dříve do růžovo-oranžova až šeda zabarvený mrtvý zub je díky „walking bleaching“ k nerozeznání od ostatních v řadě, samozřejmě až po zhotovení vhodné výplně, kterou celou proceduru uzavřeme.


Bělení v ordinaci zubního lékaře


Ordinační bělení samozřejmě nabízí celou řadu možností, ale protože jde o rozsáhlou kapitolu samotného bělení zubů, budeme se jí podrobně věnovat v článku příštím. Už samotná bezpečnost v ošetření, rychlý efekt a bělost až o osm odstínů je lákadlem, co říkáte?

Titulní foto: Kurhan
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře