www.relaxuj.cz
>
>

Bazalka

, , článek
Je rostlinka krásná a aromatická. Jako koření dominuje v jihoevropských kuchyních a zejména rajčatovým a těstovinovým jídlům propůjčuje jedinečnou chuť. Pro své výjimečné aroma je využíváno ve Francii v oblasti parfumerie.
K oblíbeným
Pro své výjimečné aroma je využíváno ve Francii v oblasti parfumerie. Její léčivé účinky jsou zase důvodem, proč je jednou z bylinek, které se osvědčily ve farmacii.


Charakteristika


Bazalka, latinským jménem Ocimum basilicum, pochází z Asie. V 16. století byla dovezena do Evropy z Indie a Íránu. Od těch dob je oblíbená pro své léčivé, medonosné, aromatické i okrasné vlastnosti. Je to silně aromatická rostlina, její vůně připomíná hřebíček. Bazalek je několik druhů - se zelenými i červenými listy nebo bazalka trpasličí, která tvoří keříček s malinkými lístečky.
Pěstování


Bazalka je jednoletá rostlinka, která může dorůstat až 40 centimetrů. Je teplomilná a ideální pro ní jsou humózní půdy, které jsou spíše lehčího, kyprého typu. Kvete v červenci a v srpnu. Pěstuje se ze semínka, které můžete zasadit už březnu i v průběhu dubna. Je ideální pro pěstování v květináčích a truhlících, kde jí nehrozí slimáci. Dobře se jí daří i na prosluněných balkonech.

Pozor! Při zalévání dbejte na to, abyste vodou nepokropili listy. Rostliny chraňte i před deštěm, jinak budete mít na listech nehezké černé skvrnky, které vznikají právě po kontaktu listů s vodou a následně se slunečním svitem. Z tohoto důvodu jsou pro její pěstování nejlepší truhlíky se tzv. spodním zaléváním.

Zalévejte ráno a večer. I když bazalka občas svěsí listy při nedostatku vody, když ji zalijete, zase se krásně zazelená. Než začne kvést, je dobré ji pod květem zaštípnout - stonek se rozdvojí a vy budete mít k dispozici více voňavých lístků. Listy je dobré sušit ve stínu.

Ovšem nejlepší je používat je čerstvé, můžete je zaštipovat celé léto a uvidíte, že bazalka bude stále obrůstat novými listy.
Léčebné účinky


Tato bylinka je silně aromatická rostlina, její vůně připomíná hřebíček. Obsahuje silice, třísloviny a jiné látky. Co se týče příznivých účinků na lidský organismus, tak má pozitivní vliv na vylučování žaludečních šťáv, podporuje chuť k jídlu i trávení, ulehčuje kašlání, zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a pomáhá proti nadýmání. Lze ji využít i na aromatické, bylinné koupele, kdy zajistí nejen osvěžení mysli, ale i těla, působí totiž i proti křečím. Ve starověkém Římě se dokonce využívala nejen jako krmivo pro koně, ale dokonce i jako prostředek proti uštknutí hady a škorpióny.


Použití


Bazalku je nutné skladovat v neprodyšných nádobkách, aby nevyprchaly silice, bez nich by přišla o aroma. Ke kořenění se používají lístky čerstvé i sušené. Její výjimečná chuť se používá především při ochucování karbanátků, omáček, salátů, pizzy, makarónů, špaget, másla či při přípravě ryb. Naprosto ideální je v kombinaci s čerstvými rajčaty nebo rajčatovou omáčkou.

Další využití této užitečné rostliny je ve vinařství. Usušená bazalka se vkládá do moštu, kde vykvasí společně s ním a zaručí vínu příjemné aroma.


Provensálské špagety


Ingredience: hrst bazalky, 100g ementálu, 50g rokfóru, 4 stroužky česneku, olej, sůl, 500g špaget

Špagety uvaříme ve slané vodě. Během varu utřeme z česneku a bazalky pastu, do které vmícháme trochu oleje, strouhaný ementál i rokfór.

Těstoviny okapeme, dáme na talíř a pokapeme směsí, vše smísíme a hned servírujeme.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář