www.relaxuj.cz
>
>

Bazalka

, , článek
Je rostlinka krásná a aromatická. Jako koření dominuje v jihoevropských kuchyních a zejména rajčatovým a těstovinovým jídlům propůjčuje jedinečnou chuť. Pro své výjimečné aroma je využíváno ve Francii v oblasti parfumerie.
K oblíbeným
reklama
Pro své výjimečné aroma je využíváno ve Francii v oblasti parfumerie. Její léčivé účinky jsou zase důvodem, proč je jednou z bylinek, které se osvědčily ve farmacii.


Charakteristika


Bazalka, latinským jménem Ocimum basilicum, pochází z Asie. V 16. století byla dovezena do Evropy z Indie a Íránu. Od těch dob je oblíbená pro své léčivé, medonosné, aromatické i okrasné vlastnosti. Je to silně aromatická rostlina, její vůně připomíná hřebíček. Bazalek je několik druhů - se zelenými i červenými listy nebo bazalka trpasličí, která tvoří keříček s malinkými lístečky.
Pěstování


Bazalka je jednoletá rostlinka, která může dorůstat až 40 centimetrů. Je teplomilná a ideální pro ní jsou humózní půdy, které jsou spíše lehčího, kyprého typu. Kvete v červenci a v srpnu. Pěstuje se ze semínka, které můžete zasadit už březnu i v průběhu dubna. Je ideální pro pěstování v květináčích a truhlících, kde jí nehrozí slimáci. Dobře se jí daří i na prosluněných balkonech.

Pozor! Při zalévání dbejte na to, abyste vodou nepokropili listy. Rostliny chraňte i před deštěm, jinak budete mít na listech nehezké černé skvrnky, které vznikají právě po kontaktu listů s vodou a následně se slunečním svitem. Z tohoto důvodu jsou pro její pěstování nejlepší truhlíky se tzv. spodním zaléváním.

Zalévejte ráno a večer. I když bazalka občas svěsí listy při nedostatku vody, když ji zalijete, zase se krásně zazelená. Než začne kvést, je dobré ji pod květem zaštípnout - stonek se rozdvojí a vy budete mít k dispozici více voňavých lístků. Listy je dobré sušit ve stínu.

Ovšem nejlepší je používat je čerstvé, můžete je zaštipovat celé léto a uvidíte, že bazalka bude stále obrůstat novými listy.
Léčebné účinky


Tato bylinka je silně aromatická rostlina, její vůně připomíná hřebíček. Obsahuje silice, třísloviny a jiné látky. Co se týče příznivých účinků na lidský organismus, tak má pozitivní vliv na vylučování žaludečních šťáv, podporuje chuť k jídlu i trávení, ulehčuje kašlání, zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a pomáhá proti nadýmání. Lze ji využít i na aromatické, bylinné koupele, kdy zajistí nejen osvěžení mysli, ale i těla, působí totiž i proti křečím. Ve starověkém Římě se dokonce využívala nejen jako krmivo pro koně, ale dokonce i jako prostředek proti uštknutí hady a škorpióny.


Použití


Bazalku je nutné skladovat v neprodyšných nádobkách, aby nevyprchaly silice, bez nich by přišla o aroma. Ke kořenění se používají lístky čerstvé i sušené. Její výjimečná chuť se používá především při ochucování karbanátků, omáček, salátů, pizzy, makarónů, špaget, másla či při přípravě ryb. Naprosto ideální je v kombinaci s čerstvými rajčaty nebo rajčatovou omáčkou.

Další využití této užitečné rostliny je ve vinařství. Usušená bazalka se vkládá do moštu, kde vykvasí společně s ním a zaručí vínu příjemné aroma.


Provensálské špagety


Ingredience: hrst bazalky, 100g ementálu, 50g rokfóru, 4 stroužky česneku, olej, sůl, 500g špaget

Špagety uvaříme ve slané vodě. Během varu utřeme z česneku a bazalky pastu, do které vmícháme trochu oleje, strouhaný ementál i rokfór.

Těstoviny okapeme, dáme na talíř a pokapeme směsí, vše smísíme a hned servírujeme.
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová