www.relaxuj.cz
>
>

Bazalka

, , článek
Je rostlinka krásná a aromatická. Jako koření dominuje v jihoevropských kuchyních a zejména rajčatovým a těstovinovým jídlům propůjčuje jedinečnou chuť. Pro své výjimečné aroma je využíváno ve Francii v oblasti parfumerie.
K oblíbeným
reklama
Pro své výjimečné aroma je využíváno ve Francii v oblasti parfumerie. Její léčivé účinky jsou zase důvodem, proč je jednou z bylinek, které se osvědčily ve farmacii.


Charakteristika


Bazalka, latinským jménem Ocimum basilicum, pochází z Asie. V 16. století byla dovezena do Evropy z Indie a Íránu. Od těch dob je oblíbená pro své léčivé, medonosné, aromatické i okrasné vlastnosti. Je to silně aromatická rostlina, její vůně připomíná hřebíček. Bazalek je několik druhů - se zelenými i červenými listy nebo bazalka trpasličí, která tvoří keříček s malinkými lístečky.
Pěstování


Bazalka je jednoletá rostlinka, která může dorůstat až 40 centimetrů. Je teplomilná a ideální pro ní jsou humózní půdy, které jsou spíše lehčího, kyprého typu. Kvete v červenci a v srpnu. Pěstuje se ze semínka, které můžete zasadit už březnu i v průběhu dubna. Je ideální pro pěstování v květináčích a truhlících, kde jí nehrozí slimáci. Dobře se jí daří i na prosluněných balkonech.

Pozor! Při zalévání dbejte na to, abyste vodou nepokropili listy. Rostliny chraňte i před deštěm, jinak budete mít na listech nehezké černé skvrnky, které vznikají právě po kontaktu listů s vodou a následně se slunečním svitem. Z tohoto důvodu jsou pro její pěstování nejlepší truhlíky se tzv. spodním zaléváním.

Zalévejte ráno a večer. I když bazalka občas svěsí listy při nedostatku vody, když ji zalijete, zase se krásně zazelená. Než začne kvést, je dobré ji pod květem zaštípnout - stonek se rozdvojí a vy budete mít k dispozici více voňavých lístků. Listy je dobré sušit ve stínu.

Ovšem nejlepší je používat je čerstvé, můžete je zaštipovat celé léto a uvidíte, že bazalka bude stále obrůstat novými listy.
Léčebné účinky


Tato bylinka je silně aromatická rostlina, její vůně připomíná hřebíček. Obsahuje silice, třísloviny a jiné látky. Co se týče příznivých účinků na lidský organismus, tak má pozitivní vliv na vylučování žaludečních šťáv, podporuje chuť k jídlu i trávení, ulehčuje kašlání, zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a pomáhá proti nadýmání. Lze ji využít i na aromatické, bylinné koupele, kdy zajistí nejen osvěžení mysli, ale i těla, působí totiž i proti křečím. Ve starověkém Římě se dokonce využívala nejen jako krmivo pro koně, ale dokonce i jako prostředek proti uštknutí hady a škorpióny.


Použití


Bazalku je nutné skladovat v neprodyšných nádobkách, aby nevyprchaly silice, bez nich by přišla o aroma. Ke kořenění se používají lístky čerstvé i sušené. Její výjimečná chuť se používá především při ochucování karbanátků, omáček, salátů, pizzy, makarónů, špaget, másla či při přípravě ryb. Naprosto ideální je v kombinaci s čerstvými rajčaty nebo rajčatovou omáčkou.

Další využití této užitečné rostliny je ve vinařství. Usušená bazalka se vkládá do moštu, kde vykvasí společně s ním a zaručí vínu příjemné aroma.


Provensálské špagety


Ingredience: hrst bazalky, 100g ementálu, 50g rokfóru, 4 stroužky česneku, olej, sůl, 500g špaget

Špagety uvaříme ve slané vodě. Během varu utřeme z česneku a bazalky pastu, do které vmícháme trochu oleje, strouhaný ementál i rokfór.

Těstoviny okapeme, dáme na talíř a pokapeme směsí, vše smísíme a hned servírujeme.
Nejnovější články
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala