Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Bachovy esence – lék na špatnou náladu

30.3.2007, Vaclava Medalová Hůdová, článek
Souhlasíte s názorem, že nemoci, a vůbec všechny neduhy těla, pocházejí z psychické nepohody? Že pokud je odstraněna právě tato „závada“, má to blahodárný vliv na fyzické zdraví? Pokud jste odpověděli ano, pak pro vás jsou ty pravé Bachovy esence. A jsou tu vlastně i pro ty, kteří by odpověděli záporně… :-)

Zbaví vás špatných pocitů


Takzvaná Bachova květová terapie je založena na podobném principu jako homeopatie. Je to velice jednoduchý, přitom však nesmírně účinný, systém celkem třiceti osmi květových esencí (a jedné krizové), jehož pomocí můžeme navrátit rovnováhu svým emocím. Právě na ty totiž výtažky z květů planě rostoucích rostlin, stromů a keřů působí.

Přesněji řečeno, přeměňují naše negativní emoce (strach, nejistota, závist, vztek, vyčerpanost, nedostatečné sebevědomí či přílišné nadšení apod.) a dodávají nám možnost a sílu dívat se na věci kolem sebe objektivně a bez zaujetí. Tím se samozřejmě harmonizuje energetické proudění v těle, dostává se nám nových pozitivních impulsů a duševní očisty.


Neškodná přírodní léčba


Důležitá je ta skutečnost, že esence léčí vždy příčinu nerovnováhy, nikoli její následky, jak je tomu často u klasických léků. Takže dva lidé se stejnou nemocí mohou klidně užívat každý zcela jinou esenci, podle toho, co jim brání se vyléčit. Jeden mohl svůj boj s onemocněním již vzdát, druhý je naopak příliš uspěchaný a dychtivý. Obojí je extrémem, který tvoří zbytečné bloky na cestě k úlevě.

Esence také nemusí užívat jen nemocní lidé, mají báječné „nárazové“ využití. Například v náhlých stresových situacích, potká-li nás nějaká nečekaná událost, která znamená emoční zvrat, pro zharmonizování pocitů a nálad, nebo pro pravidelné „čištění“ prostoru domu, bytu či pracoviště.

Obrovskou předností Bachových esencí je jejich bezpečnost pro lidský organismus – ačkoli poskytují úlevu naší psychice, nejsou nijak návykové, ani nemají vedlejší účinky. Jejich použití je možné i u těhotných žen (já sama jsem je užívala celé těhotenství), malých dětí, příznivý vliv byl zjištěn dokonce i u zvířat či květin.


Pro koho jsou Bachovy esence vhodné


Sylva Rajtnerová, která se esencemi zabývá, rozdělila své klienty do několika základních skupin. Tu první tvoří těhotné ženy, kterým se dá esencemi velmi účinně zharmonizovat psychika před porodem, snížit nervozita, přecitlivělost, lze jim dodat potřebnou energii.

Dál pak přicházejí maminky na mateřské dovolené s nejrůznějšími problémy, které se nejčastěji týkají právě jejich dětí. „Ty jsou až do předškolního věku s maminkou poměrně těsně spjaté, takže pokud přeléčíme nejprve ji, často vymizí i potíže dětí. Pokud bych měla být konkrétnější, u maminek to bývá především nepřiměřený strach o děti, vyčerpanost, touha mít dokonalou domácnost, ač to prostě s malými dětmi nejde, a také nespavost způsobená kolotočem myšlenek a vytvářením krizových scénářů.

U dětí pak přecitlivělost a neschopnost se vyrovnat se změnami a různé druhy strachů – ať již z věcí reálných, jako je lékař, psi, bouřka, nebo nadpřirozených – různí bubáci, přízraky apod.,“ vysvětluje paní Rajtnerová.

Do poslední skupiny patří dospělí lidé trpící nespavostí, různým příkořím, ať již ze strany rodiny nebo v zaměstnání, nezpracovanými traumaty, nerozhodností, strachem, obavami, ale i netolerancí, vztekem, přehnanou ambiciózností.


Jak esence pomáhají v praxi?


Jak jsem již psala, já osobně jsem Bachovy esence užívala celé těhotenství a po porodu se mi osvědčily i u mého syna. S nimi jsme bez problémů zvládli nutnou hospitalizaci hned v prvním měsíci jeho života, potom veškeré cestování, zvykání si na nové věci a prostředí. Neocenitelným pomocníkem mi pak byly při synově nespavosti, kdy jsem lépe zvládala psychickou i fyzickou únavu a vyčerpání.

Podobnou zkušenost má i Jana Pavlová, která díky Bachovým esencím zvládla s půlroční dcerou bez problémů napsat diplomovou práci a samozřejmě ji i obhájit. „Nejdříve byl problém cokoli udělat. Péče o dceru mi brala veškerou energii, takže když jsem večer zasedla k počítači a měla jsem psát, vůbec to nešlo. Nedokázala jsem se soustředit, nebavilo mě pročítat materiály a než jsem napsala první slova, uplynuly bez problémů dvě hodiny. Takže nakonec jsem si nechala namíchat esence a najednou to šlo – rozvrhla jsem si činnosti a zvládla to,“ směje se Jana.


Kdy využít Bachovy esence a kdy homeopatii?


Někoho samozřejmě může napadnout, že pro něj konkrétně by se žádná z esencí nehodila, například z důvodu závažnosti choroby. „Bachovy esence mají velmi jemné působení, takže je lze doporučit k harmonizaci negativních emocí u kohokoliv. Osobně mám ale zkušenost, že jejich maximální působení je u mírnějších potíží. U závažných psychických stavů nebo fyzických obtížích bych volila spíš klasickou homeopatii, jejíž působení je mnohem hlubší, a tím i efektivnější,“ říká k tomuto Sylva Rajtnerová. Také není problém kombinovat užívání esencí s léky klasické medicíny jako jejich doplněk.


A jak si vybrat tu správnou esenci?


Každý může sám prostudovat účinky jednotlivých esencí a podle toho požadovanou zakoupit, nebo je možné vyhledat poradnu, kde každý dostane příslušné esence již namíchané. Konzultace většinou probíhá formou rozhovoru, při kterém se zjistí, co vlastně člověka trápí. „Klíčové je zjistit, co stojí za potížemi každého jednotlivého člověka, a na to pak předepsat konkrétní esenci či jejich směs,“ potvrzuje paní Rajtnerová a dodává, že k přesné diagnostice někteří používají i zářiče Bachových esencí, orákula-karet nebo kineziologii. Opět je na každém, jaká z forem je mu bližší a které nejvíce důvěřuje.


Domácí příprava esencí


Pokud byste si chtěli esence namíchat sami, držte se určitě následujícího návodu - dvě kapky od každé esence (které jste si sami vybrali podle potřebných účinků) dejte do lahvičky o obsahu asi třiceti mililitrů. Přidejte lžičku lihu a doplňte lahvičku neperlivou minerální vodou. Chcete-li se vyhnout alkoholu, je možné použít glycerin. Užívejte čtyřikrát denně čtyři kapky. Při pravidelném užívání vystačí lahvička zhruba na dva týdny. Při užívání kontrolujte své emoce, pokud vám nebude esence vyhovovat, namíchejte si jinou nebo se obraťte na některou z poraden.

Nyní mi nezbývá než popřát všem, kteří potřebují srovnat a usměrnit své emoce, Bachovy esence pomohly a ukázaly, že na svět se dá dívat bez bolesti, strachu, nervozity či jakýchkoli výčitek…

Titulní foto: Alexandr Shebanov