Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Autem do Řecka bez nehod

11.7.2007, M Chylková, článek
Těšíte se na dny volna, nicnedělání nebo právě dobrodružné cesty po vzdálených koutech světa. Rádi byste viděli i trochu dál než obyčejný turista, nemáte strach cestovat bez průvodce a alespoň částečně zvládáte cizí jazyk, nejlépe angličtinu. Sedí to právě na Vás? Sbalte kufr, pas a můžeme vyrazit – Řecko už na vás čeká. Bezstarostné toulání řeckým světem nám může zkomplikovat neznalost zákonů přírody i státu. Proto vám přinášíme rady nad zlato.

Stačí si pamatovat to nejdůležitější


Jako občan České Republiky můžete vstupovat na řecké území s platným cestovním dokladem nebo průkazem totožnosti, vízum není potřeba. Výjimku tvoří návštěva mnišského státu Athos. O povolení návštěvy je nutno žádat předem (vyřízení povolení ke vstupu a žádosti musí směřovat na Honorární konzulát ČR v Soluni.) a přístup je umožněn pouze mužům starším osmnácti let, ženy nemají přístup do státu Athos povolen vůbec.

Plánujete-li pobyt v Řecku na déle než devadesát dní, budete muset projít registrací, která je v rukou cizineckého oddělení v Athénách.


Řidičský průkaz – neomezené cestování po řeckém území


Ještě do dubna roku 2004 byl pro řízení motorových vozidel v Řecku nutný mezinárodní řidičský průkaz. V současné době řecké orgány od těchto formalit opustily a pro zapůjčení a řízení vám postačí platný národní řidičský průkaz. Pokud cestujete vlastním vozidlem, nezapomeňte si s sebou technický průkaz a důležitou věc, takzvanou zelenou kartu. Zelená karta je potvrzením zaplacení příplatku k povinnému pojištění zákonné odpovědnosti - za škodu způsobenou provozem vozidla v zahraničí. Jsou to sice další výdaje, ale jistota je jistota.

Také se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost vlastnímu motorovému vozidlu a dokladům, na řeckém území dochází často ke krádežím cestovních pasů a řidičských průkazů.


Při nenadálé situaci v oblasti Athén se vám mohou hodit tyto kontakty:
  • ELPA - silniční asistence - 104
  • dopravní nehody, policejní pohotovost 100
  • lékařská pohotovost 105
  • první pomoc: 166

Při cestování po ostrovech se „záchranná“ čísla mohou lišit, jakmile dorazíte na místo, informujte se o důležitých telefonních číslech právě pro oblast, kde se budete nacházet po dobu pobytu.


Nutná tolerance k řeckým motoristům


Časově nejspolehlivějším dopravním prostředkem je bez diskuzí auto. Levnějšími formami, autobusem či vlakem, se cestuje podobně jako u nás, ale přemísťování je pomalejší a jízdní řády v podstatě neexistují. Nejspolehlivějším zdrojem informací jsou řečtí staříci posedávající v blízkých tavernách. Řečtí řidiči dávají mnohdy přednost vlastnímu pohodlí, proto není výjimkou, že si místo plánované jízdy „místní MHD“ naordinují povinný spánek. Jízdy autem se nemusíte obávat, polovina silnic je asfaltová, pozor si musíte dát v horských oblastech, kdy hrozí nedbalou jízdou i poškození podvozku. S rozšířením benzinových čerpadel starost mít nemusíte.

Co se týče dopravních předpisů a značek, z většiny odpovídají mezinárodním, počítat musíte se vzrůstajícími cenami pohonných hmot i poplatky za použití dálničních úseků. Dodržování pravidel silničního provozu je v Řecku přísně vyžadováno. Ve městech je zakázáno používat klakson, mimo obec jsou vyžadovány bezpečnostní pásy. Na venkově je třeba počítat s volnějším používáním předností v jízdě.


Bezstarostné letecké spojení a půjčování aut


Pokud netoužíte po několikahodinovém únavném cestování po Evropě a chcete být v Řecku co nejdříve, je zde ještě jedna možnost. Absolvovat cestu do Řecka letecky a auto si na řeckém území za poplatek vypůjčit. Let z Prahy do Athén trvá zhruba dvě a půl hodiny a linka létá několikrát týdně.

Míříte-li na některý z řeckých ostrovů, nabízí se ještě jedna varianta. Letecky do jižní Itálie a odtud trajektem přes moře přímo na ostrov, nejčastěji na Kerkyru (Corfu). Trajekty vyplouvají z Brindisi, Ancony a Bari. Příležitostně se lze na řecké ostrovy dopravit i z tureckého pobřeží.


Autopůjčovny – jak vybrat to nejlepší?


Chtít ušetřit se mnohdy nevyplácí. V Řecku, zejména v okolí turistických středisek, naleznete množství autopůjčoven, které se předhánějí v cenové nabídce. Samozřejmě na úkor služeb. Nejlevněji zapůjčená auta obvykle nejsou pojištěná. Také se předem informujte, zda po jízdě zaplatíte pouze najetý benzín nebo se vám budou počítat i najeté kilometry. Srovnat nabídky si můžete i na některých internetových stránkách a rozhodnout se již doma s čistou hlavou.
Je všeobecně známo, že na ostrovech probíhá půjčování aut méně chaoticky, možná z důvodu, že se Řekové neobávají krádeže. Z ostrova jim prostě neutečete. V nutných případech můžete využít i řecké taxi, jízda bude vzrušujícím zážitkem a vyjde docela levně.


Bez zdravotního pojištění ani kilometr navíc


Mezi ČR a Řeckem platí zdravotnická dohoda, na základě které jsou řecké státní nemocnice povinny zdarma poskytnout pomoc pouze v případě akutního ohrožení života. Za ošetření při úrazech a zdravotních potížích vyžadujících v Řecku léčbu, musí Češi platit a nemocnice mohou požadovat i proplacení zdravotnického materiálu a podávaných léků. Soukromé ordinace a nemocnice požadují úhradu jakéhokoliv zákroku a poplatky jsou velmi vysoké.

K přihlédnutí ke značným nákladům v případě onemocnění si přibalte s sebou všechny potřebné léky. Do Řecka se opravdu vyplatí cestovat s řádným pojištěním. Před cestou je nutné uzavřít pojištění na úhradu léčebných výloh, které zpětně, po předložení účtů za ošetření, pojišťovna uhradí.


Závěrem


Přes všechny nástrahy cestování po Řecku a řeckých ostrovech stále platí, že je tato část Země jedna z nejbezpečnějších. Ostražitost k osobním věcem je na místě, ale zároveň budete mít dostatek prostoru na pozorování krásy přírody a nacházení zapomenutých koutů Evropy. Vezměme si příklad za všechny – ostrůvek Santorini. Za pohledem na vulkanický zázrak se sjíždí celý svět. A právě na tomto romantickém místě plném nedotčených tajemství, po vyřízení všech nutných formalit, může začít naše cesta…

Titulní foto: Elena Elisseeva