Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Anglie a Ekvádor mají již jistotu postupu

16.6.2006, Marek Numerato, článek
Mistrovství se dočkalo startu talentovaného Rooneyho. Ekvádorci mohou být velkým překvapením turnaje. Zatím vítězí nečekaně snadno.

Showman mezi tyčemi slavil postup

Po hostitelském Německu si postup do osmifinále ve čtvrtek zaručila i Anglie a Ekvádor. Po středečním zaváhání Polska bylo pravděpodobné, že v latinskoamerickém souboji mezi Ekvádorem a Kostarikou budou rozdány postupové karty skupiny A. Toho si byli zřejmě více vědomi reprezentanti rovníkové země. Dvoubrankové vedení vzali na svá bedra opět střelci z prvního zápasu Ekvádoru proti Polsku. Na Teniorovu trefu z úvodu utkání navázal po poločase Delgado. Největší šance Kostariky skončila na břevně.

V nastavení zpečetil skóre na 3:0 hráč se zkušenostmi z evropského fotbalu, Kaviedes. Pozornost na sebe poutal v průběhu duelu ekvádorský brankář Mora. Zaujal tím, že si v horku na sebe oblékl tepláky a tváře si pomaloval národními barvami. Ekvádor se v přímém souboji střetne o první místo ve skupině s Německem. Jihoameričané si získávají uznání u fotbalových expertů. „Ekvádor stále má co ukázat a na turnaji může jít hodně daleko,“ okomentoval šance mužstva Teofilo Cubillas, člen technické komise FIFA.

Rooney hlásí návrat!

Norimberk přivítal duel Anglie a karibského Trinidadu a Tobaga. Trinidad odehrál dobrý zápas. Často sice musel čelit útočným výpadům soupeře, ale v každém případě podal lepší výkon než v nedávném přátelském utkání s Českou republikou. Dokonce měl velkou šanci získat vedení, proti však byl Ashley Cole, když zneškodnil Glenovu střelu až na brankové čáře. Zatímco proti Paraguaji rozhodla Anglie utkání hned v úvodu, tentokrát si Erikssonovi svěřenci ponechali rozuzlení na samotný závěr.

V 83. minutě centr Beckhama zakončil Peter Crouch, dost možná hlavní objev letošního „mundialu“. Crouch je po českém útočníkovi Kollerovi druhým nejvyšším fotbalistou na turnaji. V nastavení si po vzoru několika předchozích střelců ověřil Gerrard, že míč Teamgeist létá pohodlně do sítě i z větších vzdáleností. Nejlepší zprávou pro Angličany byl návrat talentovaného Rooneyho do hry. Kanonýr Manchesteru má za sebou dlouhou pauzu vynucenou zlomeninou nártu. Dalšímu útočníkovi Albionu, Michaelu Owenovi, se zatím nedaří plnit své předsevzetí. „Znovu jsem byl dotazován, kdo bude nejlepším střelcem turnaje. To je hloupá otázka. Budu to já,“ prohlašoval sebevědomě Owen ještě před čvrtečním zápasem. Na kontě má však stále nulu.

Konec švédského střeleckého trápení

Švédové si po bezbrankovém zápase proti Trinidadu a Tobagu vyslechli nepříjemnou kritiku. V berlínském střetnutí s Paraguají to dlouho vypadalo, že se hráči ve žlutých dresech nedokáží zbavit střeleckého prokletí. Hrdinou zápasu se nakonec stal bouřlivák z Arsenalu, Ljungberg. Švédský záložník v 89. minutě ukončil hlavou trápení svého mužstva. Nepříjemnou zprávu svému trenérovi Lagerbackovi připravil Zlatan Ibrahimovic, jedna z hlavních hvězd švédského výběru. Útočník italského Juventusu musel po poločase usednout kvůli svalovým problémům na lavičku. Skandinávci jsou nyní velmi blízko postupu. Ten jim neunikne minimálně v případě zisku bodu s Anglií. Bránu do osmifinále by Švédům otevřelo i pouhé zaváhání Trinidadu a Tobaga v souboji s Paraguají.

Nezvykle pozdní první penalta

Ve čtvrtek se hodně mluvilo o tom, že první pokutový kop na mistrovství byl nařízen nezvykle až v patnáctém utkání. Na svědomí ho měl švýcarský sudí Busacca, kterému se nelíbilo Vaščukovo bránění Torrese. Nutno dodat, že se jednalo o penaltu velmi přísnou.

Česká reprezentace se připravuje na druhé představení na turnaji. V sobotu narazí na Ghanu. Kouč Brückner nemá k dispozici zraněné útočníky Baroše a Kollera. Pozor si budou naši muset dát na karty. Pro Rozehnala, Rosického, Grygeru či Lokvence by případná žlutá karta znamenala nedobrovolnou pauzu proti Itálii.