www.relaxuj.cz
>

Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci

Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
, , článek
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
K oblíbeným
Alzheimerova nemoc je velkým strašákem pro starší generaci. Horší výkon paměti je něco, co do jisté míry potká každého, ale Alzheimer je výrazně odlišná úroveň. Podle výzkumů je to ale nemoc, které se dá aspoň částečně předcházet lepší životosprávou. Na University of Texas Southwestern Medical Center a dalších spolupracujících institutech si vzali na paškál výkon paměti ve spojitosti se cvičením. Studie byla provedena na poměrně malém vzorku pouhých 30 seniorů v průměrném věku přes 66 let, ale i tak se ukázaly nějaké výsledky, které naznačují, že aerobní cvičení může být užitečnou pomůckou. Všichni studovaní už vykazovali problémy s pamětí.
 
Běžící senior
ilustrační foto: autor: infomatique / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
První skupina 15 lidí (8 mužů, 7 žen) aerobně cvičila 2-3krát týdně po dobu 25-30 minut. Druhá skupina o stejných počtech pak prováděla jen protahování. Po jednom roce takového cvičení vědci zjistili, že se u první skupiny výrazně zlepšilo prokrvení v předním cingulárním kortexu v mozku, který je zodpovědný mimo jiné za paměť, zpracovává ale také i emoce a obecně je využíván např. při učení. V paměťových testech tato skupina vykazovala o 47 % lepší výsledky oproti druhé skupině, která se nijak významně nezlepšila.
 
Aerobním cvičením je taková aktivita, která má střední intenzitu se zvýšenou tepovou frekvencí po delší čas. Příkladem může být aerobic, běh, cyklistika, plavání a podobně. Dalšími projevy může být posílení kardiovaskulárního systému, snížení krevního tlaku, zlepšení výkonu plic. Pokud je prováděno po delší dobu (nad půl hodiny), zvyšuje také spalování tuků. Pokud se tedy bojíte ztráty paměti ve vyšším věku, dle studie byste neměli zapomínat na trochu té sportovní aktivity.
 


Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová