Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Aby vás od počítače nebolely oči

25.5.2006, Doris Danielová, článek
Oči zatěžuje světlo obrazovky i námaha při sledování písmenek. Důsledkem je suchost nebo slzení, bolesti v oblasti očí nebo obočí až migréna i poruchy zraku (špatné vidění do dálky nebo blízka, rozmazané vidění). Poradíme vám, jak tomu můžete zabránit.

1. Pravidelné přestávky s protažením a procvičením celého těla


Proč? Dovolíte tak odpočinout očím i celému centrálnímu nervovému systému. Nejlépe po 15-20 minutách tedy na okamžik práci přerušte, vstaňte od počítače a krátce, ale přitom důsledně a opatrně proveďte například tyto dva následující cviky:

Okysličte mozek
Rozkročte nohy na vzdálenost větší než mezi pažemi a ukloňte se pomalu doprava, s horní rukou napřímenou. Klidně a hluboce dýchejte, snažte se, aby se co nejvíce zapojilo „břišní neboli brániční dýchání“ (nadechování a vydechování s vyklenováním břišní stěny) a vnímejte přitom, jak více dýchá horní půle hrudníku. Vraťte se do pozice, kdy je váš trup rovně, celé tělo zpříma, a až se vydýcháte, zkuste totéž na levou stranu.

Narovnejte svá záda
Postavte se zpříma a pomalu, obratel po obratli, se s rovnýma nohama předklánějte tak, abyste pokud možno dlaněmi dosáhli až na zem (nejde-li to, stačí rukama obejmout kolena nebo lýtka). Hlavu mějte volně svěšenou, chvíli v pozici setrvejte a zhluboka dýchejte, zapojujte přitom opět nejen hrudník, ale i břicho a břišní dýchání. Pak se s nádechem pomalu, opět obratel po obratli, vracejte zpět do stoje.

Otevřete okno :-)
Jestliže si nemůžete na pracovišti zacvičit (přítomnost ostatních kolegů či klientů a jiné důvody), pak poslouží i pár kroků po místnosti, například jít otevřít okno apod.


Foto: Richard Gerstner


Jak spolu souvisí oči a játra?


Klasická vědecká, „školní“ medicína uznává pouze spojení očí s přilehlými anatomickými strukturami a jejich napojení na centrální nervový systém, který zpracovává zrakové vjemy. Je však užitečné připomenout si, jak spojení očí s ostatními částmi lidského těla vidí medicína alternativní, obzvláště tradiční čínská. Podle ní jsou poruchy zraku a tvorby slz úzce spjaty s činností dvou orgánů (jater a ledvin) a dělí se na vrozené a získané. Vrozené se podle tradiční čínské medicíny výrazně léčit nedají, zato získané (mezi ně patří i oční potíže způsobené prací s počítačem) se dají dobře léčit a vhodnými opatřeními se jim dá i předcházet.


2. Masáž dráhy jater


Jak jsme si již řekli, funkce očí je nerozlučně spjata s játry. Při prevenci i léčbě očních problémů se tedy dá úspěšně zasahovat i na místech na první pohled s očima nemajících nic společného, jako je například akupunkturní dráha jater na noze. Postup je jednoduchý: postavte se, mírně předkloňte a pěstmi jemně bušte vnitřní stranu nohou od kotníků směrem nahoru, až po třísla (pravá pěst buší pravou nohu, levá pěst levou). Tímto jemně promasírujete akupunkturní dráhy probíhající po vnitřní straně nohy, zvláště dráhu jater. Pak dlaně rozevřete a poplácávejte zevní stranu nohy opět od kotníku až po kyčel (tímto ošetříte dráhy na zevní straně nohy, zvláště dráhu žlučníku, která je s dráhou jater ve funkčním spojení).


3. Akupresurní masáž ruky a nohy


Na ruku se promítá v léčebném systému Su-Jok (korejská akupunktura ruky a nohy) celý člověk a masáží nebo stlačením určitých částí lze tudíž ovlivnit rozličné oblasti těla. Pro ovlivnění očí se nejlépe hodí tyto hmaty:Stlačujte jemně a rychle celou špičku palce, kde se nachází projekce mozku a očí.Hlouběji a silněji můžete tisknout malíkový svalový val na dlani u základny dlaně levé ruky ( u zápěstí). V tomto místě je oblast odpovídající játrům.

Najděte bolestivý bod mezi vnitřním kotníkem nohy a Achillovou šlachou (přímo uprostřed mezi těmito dvěma strukturami). Jedná se o bod dráhy ledvin. Mírně jej několikrát stlačte směrem do hloubky a uvolněte.

Všechny zmíněné techniky můžete střídat dle libosti v různých krátkých přestávkách anebo podle možností doma. A v zítřejším článku se zaměříme přímo na cviky, v nichž budete doslova "cvičit očima":-).