www.relaxuj.cz
>
>

47. ročník Filmového festivalu Zlín

47. ročník Filmového festivalu Zlín
, , článek
Na přelomu května a června přivítá Zlín další ročník tradičního filmového festivalu určeného zejména pro ty nejmenší. Neznamená to však, že tento filmový svátek nemůže pohltit i ty, jež hračkám už dávno odrostli.
K oblíbeným
reklama

Z dřívějších ročníků


Současní pořadatelé mají bezesporu na čem stavět. Čtyřicet sedm úspěšných ročníků mluví za vše, nutno podotknout, že festival jako takový patří mezi nejstarší svého druhu na světě. Proto není divu, že záštitu nad ním každoročně drží ministerstvo kultury České republiky.

Nosnou konstrukcí festivalu je mezinárodní soutěž filmů jak hraných, tak i animovaných, pro děti a mládež. Opomíjeni nejsou ani mladí tvůrci, ti své prvotiny představují v soutěži Evropských debutů s názvem Zlínský pes.

Neodmyslitelnou částí tvoří představení novinek z české filmové a televizní tvorby pro malé diváky či dokumentů tematicky zaměřených právě na tuto věkovou skupinu.


Ocenění


Ceny se rozdávají ve dvou kategoriích, v nichž soutěží šestnáct filmů rozdělených podle jejich zaměření na věkové kategorie (hrané pro děti do dvanácti a od třinácti let) nebo dále pak v kategoriích animovaného filmu pro děti a mládež – zde soutěží přes sedmdesát krátkometrážních snímků. Za neotřelý pohled na svět promítnutý do své prvotiny mohou být oceněni mladí debutanti z různých evropských zemí, stejně jako studentské filmy sahající po ocenění „Zlínský pes“. Možná trochu překvapivě se objevuje i klání o nejlepší reklamu zaměřenou a dětského diváka Duhová kulička.

Samostatnou kapitolou je Přehlídka hraných filmů zemí Visegrádu – není omezena tematicky a nemusí být ani zaměřena na mládež. Kategorii posuzuje porota složená ze studentů.


Nejen pro děti


Že festival není jen dětskou kratochvílí, potvrzují Dny evropské kinematografie. Jedná se spíše o inovaci, jejich počátek totiž lze nalézt v roce 2003, kdy bylo představeno Německo, o dva roky později severské a pobaltské filmové umění, rok 2006 byl ve znamení ruské produkce – pokračování kultovního Jen počkej! uvedl osobně režisér Alexej Kotěnočkin, syn tvůrce seriálu. Na letošní ročník je naplánovaná holandská a slovenská scéna.


Hosté


Na loňský ročník zavítal představitel komisaře Schimanského Goetz George, letos bude pozornost upřena na mladičkého amerického herce, jež má ve svých osmnácti letech na kontě nominaci na Oskara a několik výrazných rolí. Haley Joel Osment ve všeobecnou známost vešel ztvárněním postavy chlapce Cola v Šestém smyslu.

Nejeden český herec má v plánu zavítat na festivalovou půdu, za celoživotní dílo bude podle všech předpokladů oceněna Libuše Šafránková.


Minisalón klapek 2007


Vrcholem doprovodného programu je dražba retrospektivních filmových klapek. Ze čtyř set snímků pocházejících z jednapadesáti zemí si určitě vybere každý. Doprovodný program nabídne výstavu věnovanou cestovatelům Zikmundovi a Hanzelkovi, mezinárodní výtvarnou soutěž nebo koncerty populárních skupin. A jako bonus ke všem kinematografickým zážitkům může být večerní let horkovzdušným balonem, speciální akce při pořádání této akce.

Pokud ještě stále zvažujete návštěvu, pověstnou třešničkou na dortu je premiéra filmu Shrek 3. Ačkoliv je uvedení do kin naplánováno až na polovinu června, producenti udělají výjimku a diváci ve Zlíně ho budou moci shlédnout mezi prvními na světě už koncem května.
Ochuzeni nebudou ale ani ti, kteří to do Zlína nemají zrovna blízko. Vypraven bude kinematovlak, jenž bude mít dvacet čtyři zastávek. Z Valašska projede napříč Hanou, Vysočinou až do severovýchodních Čech.

Titulní foto: www.zlinfest.cz
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala