www.relaxuj.cz
>
>

47. ročník Filmového festivalu Zlín

47. ročník Filmového festivalu Zlín
, , článek
Na přelomu května a června přivítá Zlín další ročník tradičního filmového festivalu určeného zejména pro ty nejmenší. Neznamená to však, že tento filmový svátek nemůže pohltit i ty, jež hračkám už dávno odrostli.
K oblíbeným
reklama

Z dřívějších ročníků


Současní pořadatelé mají bezesporu na čem stavět. Čtyřicet sedm úspěšných ročníků mluví za vše, nutno podotknout, že festival jako takový patří mezi nejstarší svého druhu na světě. Proto není divu, že záštitu nad ním každoročně drží ministerstvo kultury České republiky.

Nosnou konstrukcí festivalu je mezinárodní soutěž filmů jak hraných, tak i animovaných, pro děti a mládež. Opomíjeni nejsou ani mladí tvůrci, ti své prvotiny představují v soutěži Evropských debutů s názvem Zlínský pes.

Neodmyslitelnou částí tvoří představení novinek z české filmové a televizní tvorby pro malé diváky či dokumentů tematicky zaměřených právě na tuto věkovou skupinu.


Ocenění


Ceny se rozdávají ve dvou kategoriích, v nichž soutěží šestnáct filmů rozdělených podle jejich zaměření na věkové kategorie (hrané pro děti do dvanácti a od třinácti let) nebo dále pak v kategoriích animovaného filmu pro děti a mládež – zde soutěží přes sedmdesát krátkometrážních snímků. Za neotřelý pohled na svět promítnutý do své prvotiny mohou být oceněni mladí debutanti z různých evropských zemí, stejně jako studentské filmy sahající po ocenění „Zlínský pes“. Možná trochu překvapivě se objevuje i klání o nejlepší reklamu zaměřenou a dětského diváka Duhová kulička.

Samostatnou kapitolou je Přehlídka hraných filmů zemí Visegrádu – není omezena tematicky a nemusí být ani zaměřena na mládež. Kategorii posuzuje porota složená ze studentů.


Nejen pro děti


Že festival není jen dětskou kratochvílí, potvrzují Dny evropské kinematografie. Jedná se spíše o inovaci, jejich počátek totiž lze nalézt v roce 2003, kdy bylo představeno Německo, o dva roky později severské a pobaltské filmové umění, rok 2006 byl ve znamení ruské produkce – pokračování kultovního Jen počkej! uvedl osobně režisér Alexej Kotěnočkin, syn tvůrce seriálu. Na letošní ročník je naplánovaná holandská a slovenská scéna.


Hosté


Na loňský ročník zavítal představitel komisaře Schimanského Goetz George, letos bude pozornost upřena na mladičkého amerického herce, jež má ve svých osmnácti letech na kontě nominaci na Oskara a několik výrazných rolí. Haley Joel Osment ve všeobecnou známost vešel ztvárněním postavy chlapce Cola v Šestém smyslu.

Nejeden český herec má v plánu zavítat na festivalovou půdu, za celoživotní dílo bude podle všech předpokladů oceněna Libuše Šafránková.


Minisalón klapek 2007


Vrcholem doprovodného programu je dražba retrospektivních filmových klapek. Ze čtyř set snímků pocházejících z jednapadesáti zemí si určitě vybere každý. Doprovodný program nabídne výstavu věnovanou cestovatelům Zikmundovi a Hanzelkovi, mezinárodní výtvarnou soutěž nebo koncerty populárních skupin. A jako bonus ke všem kinematografickým zážitkům může být večerní let horkovzdušným balonem, speciální akce při pořádání této akce.

Pokud ještě stále zvažujete návštěvu, pověstnou třešničkou na dortu je premiéra filmu Shrek 3. Ačkoliv je uvedení do kin naplánováno až na polovinu června, producenti udělají výjimku a diváci ve Zlíně ho budou moci shlédnout mezi prvními na světě už koncem května.
Ochuzeni nebudou ale ani ti, kteří to do Zlína nemají zrovna blízko. Vypraven bude kinematovlak, jenž bude mít dvacet čtyři zastávek. Z Valašska projede napříč Hanou, Vysočinou až do severovýchodních Čech.

Titulní foto: www.zlinfest.cz
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala