www.relaxuj.cz
>

10 důvodů, proč sex prospívá zdraví

10 důvodů, proč sex prospívá zdraví
, , článek
Hledáte tajemství šťastného života, elixír mládí nebo recept na zářivější pleť? Vyzkoušejte sex. Nejedna vědecká studie ukazuje, že milování má blahodárné účinky na lidskou psychiku i zdraví.
reklama
Pravidelným milováním nejen že utužíte partnerský vztah, ale prospěje i vaší imunitě nebo kardiovaskulárnímu systému. Navíc se díky sexu budete cítit skvěle, odbouráte stres, zaženete deprese a stoupne vám sebevědomí. Co ještě o sexu nevíte? Možná vás překvapí poznatky zahraničních studií. I sex může být někdy pěkná věda.


1. Zlepšíte si imunitu


Jak vyzrát na období chřipek a nachlazení? Nepodceňujte prevenci. Vědci na Pensylvánské univerzitě zjistili, že studenti, kteří měli pravidelný pohlavní styk jednou až dvakrát týdně, vykazovali v krvi vyšší hladinu imunoglobulinu A než ti, kteří sexuálně abstinovali. Právě tato látka pomáhá chránit tělo před infekcemi jako je rýma nebo chřipka. Výzkumy jsou sice stále otevřené, odborníci se však shodují na tom, že pravidelný sex a silná imunita jdou spolu ruku v ruce.


2. Udržíte v kondici své srdce


Jedním z největších zabijáků dnešní doby je sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Sex by sice neměl být jedinou sportovní aktivitou, na druhou stranu je milování jedním z příjemných způsobů, jak rozpumpovat srdeční sval a udržet ho v dobré kondici. Odborníci z organizace British Heart Foundation proto doporučují pravidelný sex jako prevenci infarktu a nemocí srdce, a to až do pozdního věku.


3. Zbavíte se stresu


Skotská studie prokázala, že lidé, kteří mají sex alespoň jednou týdně, jsou schopni lépe zvládat stresové situace, jako je třeba vystupování na veřejnosti. Sex navíc pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, který je přemírou stresu způsoben. Při sexuální aktivitě vyrábí naše tělo velké množství oxytocinu a endorfinů, neboli hormonů lásky a štěstí. Tyto hormony umí aktivovat centra slasti v našem mozku, která navozují pocit uvolnění a spokojenosti, podobně jako drogy. Pravidelným sexem tak zaženete úzkost i podzimní deprese.


4. Nebude vás bolet hlava


Věděli jste, že sex dokonce pomáhá proti bolestem hlavy? Němečtí neurologové popsali pozitivní účinky sexu při léčbě pacientek, které trpěly silnými migrénami a chronickými bolestmi hlavy. Polovina z testovaných žen udávala, že po orgasmu pocítila dočasnou úlevu od bolesti. Za vyzkoušení tedy rozhodně nic nedáte.


5. Spálíte kalorie


Kanadští vědci z univerzity v Montrealu odhalili pravdu o tom, kdo při sexu vydá více energie. Zatímco muž spálí během jednoho sexuálního aktu o délce 25 minut v průměru 100 kalorií, ženy jen okolo 70 kalorií. To sice pro ženy není zrovna příznivá zpráva, na druhou stranu každá kalorie dolů se přece počítá. Půlhodina sexu s partnerem tak podle studie vydá za jednu čtyřhru v tenise nebo dvacetiminutovou procházku do kopce. Není proto pochyb o tom, že pokud vytrváte, lze sex považovat za sportovní výkon.


Zdroj obrázku: Pixmac

6. Omládnete


Vědci z Královské nemocnice v Edinburghu prokázali, že lidé, kteří se častěji oddávají sexu, mají zářivější a mladistvější vzhled. Při sexu totiž tělo uvolňuje estrogen a testosteron, které přispívají k tomu, aby naše tělo zůstalo déle mladé a vitální. Pravidelné milování navíc upravuje naši vnitřní hormonální rovnováhu a může být účinným pomocníkem v boji proti akné.


7. Vyspíte se dorůžova


Všimli jste si, jak se vám po sexu dobře usíná? Vyzkoušejte milostné hrátky namísto prášků na spaní. Po orgasmu totiž v těle stoupá hladina prolaktinu, který navozuje pocit uvolnění a ospalosti, a to především u mužů. Jak ale podotýkají sami vědci, načasování není vždy perfektní. Skotská studie z roku 2006 zkoumala vzorek deseti tisíc britských mužů, 48% z nich tehdy přiznalo, že během sexu někdy usnuli. Tělu se prostě nedá vždy poručit.


8. Udržíte zdravou prostatu


A ještě jedna dobrá zpráva pro muže, je prokázáno, že pravidelný sex je účinnou prevencí rakoviny prostaty. Americká studie z roku 2004 provedená na vzorku 29 tisíc zdravotníků potvrdila, že muži, kteří dosáhli vyvrcholení alespoň dvacetkrát do měsíce, měli mnohem nižší riziko rakoviny prostaty, než ti, kteří uváděli kolem čtyř za měsíc. Riziko vzniku rakoviny samozřejmě ovlivňuje mnoho různých faktorů, od genů až po životní styl, více sexu však rozhodně nemůže uškodit.


9. Procvičíte pánevní svaly


Sex je také nejlepším cvičením pro ženy, které potřebují posílit svaly pánevního dna. Během orgasmu totiž dochází k zpevnění poševních stěn, což ve výsledku přináší intenzivnější sexuální prožitek. Čím jsou tedy svaly pánevního dna pevnější, tím silněji prožívá žena také orgasmus. Pravidelné posilování svalů pánevního dna se doporučuje nejen při bolestech bederní páteře, ale také při léčbě neplodnosti nebo jako prevence inkontinence, která ohrožuje až třetinu ženské populace.


10. Budete žít déle


Delší život díky sexu? Nevěříte? Zajímavá zjištění přinesla studie zveřejněná v časopise British Medical Journal, která přes dvacet let zkoumala vzorek mužů a žen ve věku od 60 do 96 let. Ženy, které uváděly, že byly spokojeny se svým sexuálním životem, žily v průměru o 6 až 8 let déle než ty, kterým byl sex lhostejný. Déle žili také muži, kteří se za svůj život častěji oddávali sexu. Studie samozřejmě nepopírá, že o dlouhověkosti rozhoduje řada dalších faktorů, spokojenost v sexuálním životě však rozhodně přispívá k celkové kvalitě života člověka.

Nezapomínejte proto, že aby byl sex účinným lékem, nezáleží na tom, jak často a jak dlouho, ale především na tom, aby vám i partnerovi přinášel radost a spokojenost.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře