Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Kerblík

3.5.2006, Kateřina Samuelová, článek
Kerblík byl doporučován už Magdalenou Dobromilou Rettigovou, bohužel je dnes poněkud přehlížen. Objevte znovu jeho kouzlo!

Charakteristika


Kerblík, latinským názvem Anthriscus cerefolium, je jednoletá rostlinka z čeledi miříkovitých (mrkvovitých), pocházející pravděpodobně z jihovýchodní Evropy. Jeho historie v dějinách kuchařství sahá až do starověku. Největší oblíbenost měl ve středověku a v novověku. Naši předci ho nazývali například „třebule“ a „stokláska“.



U nás je dnes rozšířen především planý kerblík, který můžeme vidět na vřesovištích. Pro nás je ale v centru zájmu jiný druh, kerblík setý, ten se totiž používá jako koření. Tento typ může dorůst až 50 cm. Má jemné lístky a okolíky s bílými kvítky.


Účinky


Kerblík je vyhledávanou bylinkou díky svým léčivým vlastnostem. Zmírňuje zažívací potíže (například z nadbytku konzumace kvasnic), podporuje trávení, je lehce močopudný a mírní nadýmání. Obsahuje aromatickou silici, poměrně velké množství vitamínu C, vitamín A a další minerální látky.


Pěstování


Kerblíku vyhovuje vlhčí půda, která je situována ve stínu. Seje se do mělkých řádků, které jsou od sebe vzdáleny 10-15 centimetrů, nejlépe v květnu. Můžete se o něj starat podobně jako o naťovou zeleninu. Sklízí se za šest až osm týdnů. Chcete-li ho mít čerstvý i v zimě, zasejte jej do pařeniště koncem září. Jestli ale nemáte zahrádku, nejjednodušším způsobem je vysadit ho do truhlíku. Použijete-li kerblík hlíznatý, získáte kromě čerstvých lístečků i chutnou hlízu.


Použití


Čerstvé listy kerblíku se využívají jako koření. Nať je nasládlá a lístky voňavé. Použití kerblíku se dá všeobecně přirovnat k petrželce. Přidáváme ho například do pomazánek, másla, majonéz a salátů. Dochutí i omelety, polévky, ryby, i míchaná vajíčka. Ozdobíte s ním chlebíčky, nejlépe ještě v kombinaci s petrželkou. Sušený se přidává do směsí na opékané maso.