Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jedy, které máme tak rádi III. Cigarety

18.5.2006, Simona Grygárková, článek
Tabák objevil Kryštof Kolumbus, když roku 1492 přistál v Novém světě. Dva jeho námořníci přivezli tabák do Španělska, kde pak udivovali své spoluobčany novým zvykem - kouřením. Netrvalo to ale dlouho a oba se ocitli v nesnázích.
Inkvizice je dala zatknout a uvrhnout do vězení. Byli obviněni z čarodějnictví a posedlosti ďáblem. Dnes ovšem kouření přináší jiné problémy než problémy s inkvizicí. Požívání tabáku je úzce spjato s mnoha onemocněními, která již získala charakter epidemií. Stalo se jedním z hlavních problémů veřejného zdravotnictví na celém světě.


Cigareta je koktejl smíchaný z jedů


Zatímco alkohol je jedna jediná droga, tabák představuje směs více než dvaceti různých jedů. Nejdůležitější z nich jsou nikotin, dehet, kysličník uhelnatý, kyanovodík a amoniak. Odvážili byste se jít do baru a objednat si z nich míchaný koktejl? Přičemž přesně to samé dělá kuřák, když si denně kupuje balíček cigaret.

Dehtové sloučeniny obsažené v tabáku jsou hlavní příčinou rakoviny kuřáků. Nejvíce jsou postiženy sliznice úst, dásní, hrtanu, plic, žaludku a močového měchýře. Rakovina plic je jedním z nejrozšířenějších onemocnění tohoto typu. Až donedávna se považovala za mužskou nemoc. Ale od druhé světové války kouří stále více žen.


Zdravotní rizika kouření


Nedávno jistá společnost pro výzkum rakoviny oznámila, že počet úmrtí žen na rakovinu plic převýšil počet úmrtí na rakovinu prsu. Některé dehtové sloučeniny obsažené v tabáku jsou likvidovány játry, s jinými si poradí ledviny. Dehet se ale soustřeďuje v močovém měchýři a vyvolává rakovinu i zde. Pokud kuřák pije hodně vody, mohou být dehtové sloučeniny vyplaveny, čímž se riziko rakoviny močového měchýře sníží. Žel, kuřáci obvykle pijí méně vody než nekuřáci.


Foto: Denisa Moorehouse

Všechny druhy rakoviny jsou běžnější u kuřáků než u nekuřáků. Kouření ochromuje imunitní systém a narušuje obranyschopnost organismu. Dalším problémem je, že kouření omezuje tok kyslíku v těle. To je způsobeno tím, že nikotin stahuje tepny a kapiláry. Dochází k tomu kvůli vysoké koncentraci kysličníku uhelnatého v krvi kuřáka. Rakovina není jednoduchá nemoc. Je to spíše celá rodina nebezpečných chorob. Naštěstí je možné devadesáti procent případům rakoviny plic zabránit tím, že nebudeme kouřit.


Jak škodlivé následky kouření alespoň zmírňovat


Kuřákovi pomůže, jestliže se pustí do tělesného cvičení. Jakmile začne sportovat nebo provozovat jinou pohybovou aktivitu, je možné, že přestane kouřit, aniž by mu to někdo musel doporučovat. Pochopí totiž, co s ním cigarety dělají: nevyjde kopec, aniž by se nezadýchal, neuběhne větší vzdálenost, aniž by neměl pocit, že „vyplivne duši."

Jinou pomocí pro kuřáky je příjem antioxidantů, jako je vitamín A, C, E (tyto vitamíny v přírodní formě jsou obsaženy v ovoci – rakytníku řešetlákovém, běžně dostání v obchodech se zdravou výživou. Užívá se ve formě sirupu či čaje).

Kouření zhoubně ovlivňuje i srdeční činnost. Hlavně zužuje cévy a napomáhá poruchám věnčitých tepen. Ale co je smutné zjištění, že většina lidí s onemocněním srdce jsou kuřáci a obvykle se svého zlozvyku nevzdávají ani s problémy, které jim způsobuje.


Rozedma plic


Kuřákům mimo rakoviny hrozí i rozedma plic. Tato nemoc začíná kašlem a většinou se dost rychle vyvíjí výrazná dušnost. Nemocní rozedmou plic trpí pocitem nedostatku vzduchu. To je způsobeno destruktivním účinkem kouře na průdušinky. Tyto malé vzduchové průchody vedoucí do vzduchových váčků zvaných alveoly se pak vazivově zjizvují. Do nich se pak vzduch může dostat, ale obtížně se odtud dostává ven.

Dochází tak k neustálému nasávání vzduchu, až vznikne tlak, dostatečný k tomu, aby vzduchové váčky nakonec praskly, stejně jako příliš nafouknutý balónek. Příznaky nedostatečnosti vzduchu se projeví teprve poté, kdy je zničeno přibližně padesát procent plicní tkáně. Rozedma plic není léčitelná . V ranných stádiích mohou pomoci dechová cvičení, vdechování čistého kyslíku. Jedinou šancí je přestat okamžité kouřit. Anebo ještě lépe, nikdy nezačínat!

Titulní foto: Tomislav Birtic