Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Thalassoterapie: antické umění odpočinku

4.6.2008, Adriana Dosedělová, článek
Dovolená je za dveřmi a já neznám nikoho, kdo by se na ni netěšil. Mnozí z vás jistě zavítají do jižních krajin, kde si budou užívat, tepla, sluníčka a moře. A já se vás proto ptám: Říká vám něco Thalassoterapie? Ne? Tak to je ale ohromná škoda, jelikož právě tato terapie se moře velmi dotýká.

Co je to thalassoterapie


Tato prastará léčebná terapie pocházející z antického Řecka využívá jako svůj hlavní prostředek blahodárné působení moře a mořských produktů (mořské vody, soli, řas, bahna, písku a klimatu). Ideální je absolvovat tuto kúru v přímořském středisku, avšak v dnešní době je možné kúru zkusit i v lázních a wellness centrech situovaných daleko od moře, či dokonce doma, pokud na to máte příhodné vybavení.


A proč je v poslední době tak oblíbená?


Jelikož vychází z vědeckého poznatku, který zjistil, že mořská voda je téměř totožná se složením lidské plazmy, a proto působí blahodárně na lidské tělo. Výtažky z mořských řas a teplá voda umožňují vstřebat velké množství minerálů a stopových prvků pokožkou, a to hlavně hořčík, vápník, draslík, sodík, jód, soli, bróm, síru, lithium, chlór a stroncium. Všechny tyto prvky jsou důležité pro chod lidského organizmu: zlepšují prokrvení, očišťují, působí pozitivně na nervstvo, působí proti únavě, proti bolesti, uvolňují svalovou křeč, jsou důležité pro zdravé vlasy, nehty i pokožku, zklidňují ekzémy, psoriázu, astma bronchiale a bronchitidy, pomáhají tělu zregenerovat po operacích, regulují krevní cukr, když jej mění v energii, čímž vytváří rovnováhu buněk a metabolismu.

Tato procedura je proto ideální pro nemocné s cirkulačními onemocněními, jako je vysoký tlak a ateroskleróza, pro nemocné s plicními nemocemi, pro atopiky a nemocné s kožními potížemi, pro imobilní pacienty, pro revmatiky, je doporučována jako rekondice po operacích a je skvělou relaxací i pro zdravé (pro mladé maminky i byznysmeny, kteří prožívají velké stresové i fyzické vypětí). Thalassoterapie totiž působí detoxikačně, skvěle čistí pleť, upravuje spánek, likviduje celulitidu a zvyšuje svalový a cévní tonus.


Vše se točí okolo moře


Terapie obsahuje kombinaci několika procedur: koupel v bazéně s mořskou vodou o teplotě třiceti stupňů, perličkové koupele z mořské vody, podvodní masáže mořskou vodou, bahenní zábaly, zábal do mořských řas, inhalace mořské vody a kombinace s dalšími procedurami (s elektroléčbou, masážemi nebo aromaterapií).


Kam za thalassoterapií?


Největší centrum na thalassoterapii v Evropě naleznete ve Španělsku v San Pedro del Pinatar (oblast Murcía). Středisko se rozkládá přímo u moře na čtyři tisíce pět set metrech čtverečních a krom již zmíněných procedur poskytují různé druhy saun, jacuzzi a fitness.

Další thalassia centrum hledejte například v Chorvatsku v Crkvenici, novodobou velmocí na thalassoterapii je jižní Francie, která tuto metodu převzala v devatenáctém století společně s Brity. Francie však vytvořila nová měřítka, principy a zásady pro zajištění té nejkvalitnější péče pro lidské zdraví, kterými se řídí i jiná centra nejen ve Francii, kupříkladu i v Turecku či v Tunisu, kde podobných středisek naleznete víc než pětadvacet.

V českých nemořských podmínkách však kupodivu také máte možnost vyzkoušet si tuto úchvatnou relaxační a oživující proceduru dokonce na třinácti místech v republice. Programy se obvykle zaměřují na relaxaci, pro mladé maminky, seniory, antistresové programy a programy pro byznysmeny. Doporučují se absolvování dvoudenních, čtyřdenních, šestidenních, devítidenních nebo dvanáctidenních pobytů, přičemž za den absolvujete po čtyřech až šesti procedurách.

Pokud se chystáte na dovolenou a stále ještě nemáte vybráno, třeba vás tento článek motivuje k vyhledání a vyzkoušení této terapie, a pokud již máte vybráno a pojedete k moři, určitě thalassoterapii vyzkoušejte, věřte, stojí to za to.

Titulní foto: Alena Ozerova