Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Německo tančilo sambu a kankán

28.6.2006, Marek Numerato, článek
Seznam čtvrtfinalistů se uzavřel. Podle očekávaní v něm nechybí Brazílie. Kanárci mají možnost oplatit Francii finálovou prohru starou osm let. Na turnaji dohráli poslední afričtí zástupci a Španělé.

Souboj dvou Brazílií

Dortmund hostil souboj Brazilců - afrických a těch pravých z jihu Ameriky. Fotbalisté Ghany jsou totiž fotbalovou veřejností i experty označováni za Brazilce z Afriky. Proti sobě stálo několik hráčů, jejichž cesty se protnuly již ve finále mládežnických turnajů. Bez nadsázky lze úterní zápas Brazílie s Ghanou označit za přehlídku největších fotbalových talentů planety. Brazílie měla mírnou výhodu ve vyzrálosti a disciplinovanosti svých obránců. Kanárci otevřeli účet utkání již po pěti minutách. Kaká předvedl tzv. českou uličku, která připravila výhodnou pozici pro Ronalda. Útočník Realu Madrid využil šanci stát se rekordmanem šampionátu v počtu střelených branek. Třetí letošní a patnáctou celkovou trefou poslal Brazílii do vedení. „Překonání tohoto rekordu je velká satisfakce, ale nesmím zapomenout na náš hlavní úkol, kterým je postup až do finále,“ řekl Ronaldo, jemuž ode dneška patří neodmyslitelné místo ve fotbalového historii.

Hráči Ghany na turnaji končí, kouč je přesto pochválil

V závěru první půle mohl hlavou vyrovnat John Mensah. Jeho pokus zastavila s velkou dávkou štěstí noha brankáře Didy. V nastavení první půle našel Cafú před prázdnou bránou Adriana a kanonýr Interu Milán neměl se zakončením problém. Ve druhém poločase se Afričané k ohrožení Didovy branky dostali pouze ze vzdálenějších pozic. V úvodu závěrečné desetiminutovky se Gyan snažil pádem ve velkém vápně vybojovat penaltu pro své mužstvo. Rozhodčí Michel jeho počínání posoudil správně jako simulaci a udělil Ghaňanovi žlutou kartu. Jelikož byla v utkání již druhá, musel Gyan do šaten.

Při hře proti oslabeným Afričanům vymyslel za zvuků samby Ricardinho chytrou přihrávku lobem na Zé Roberta. Hráč s jedenáctkou na zádech si nejprve přehodil brankáře Kingsona a poté pohodlně dopravil míč do zcela odkryté svatyně. Brazílie porazila Ghanu jasným výsledkem 3:0 a zvítězila na šampionátu již pojedenácté v řadě. Několik dalších šancí kanárkům zlikvidoval gólman Kingson. Muž mezi ghanskými tyčemi má na svém kontě dvaadvacet zákroků, což z něj činí nejzaměstnanějšího brankáře turnaje. „Jsem velmi hrdý na své hráče. Bojovali od první minuty úvodního zápasu až do dnešní poslední minuty,“ pochválil fotbalisty Ghany kouč Dujkovic. Poslední africký tým na turnaji dobojoval.

Španělům penalty ze hry jdou

V Hannoveru na sebe narazili sousedé z jihu Evropy, Francie a Španělsko. Oba soupeři za sebou měli účast v relativně slabých skupinách. Celek z Pyrenejského poloostrova první fází prošel suverénně, reprezentanti galského kohouta příliš přesvědčivě nepůsobili. Podle avizovaného rozestavení zahájilo Španělsko zápas hrou na tři útočníky, zatímco Francie měla ve předu osamělého Henryho. Do sestavy kouče Domenecha se vrátil dříve suspendovaný kapitán Zidane. První gólový moment přišel ve 28. minutě. Thuram ve vápně fauloval Pabla a sudí Rosetti s nařízením pokutového kopu neotálel. Španělský útočník David Villa nedal při penaltě Barthezovi šanci a připsal si na turnaji třetí střelecký zásah. Španělsko ve hře skórovalo z penalty na šampionátu počtrnácté v řadě bez zaváhání. Francie do poločasu stihla skóre srovnat. Vieira poslal do sóla Riberyho, který nezavál, a využil možnosti premiérového střeleckého zápisu v reprezentačním dresu.

Hořká oslava Raúlových narozenin

Druhá půle příliš vzruchu nepřinesla. Kdo chtěl sledovat fotbalově líbivé akce, musel vyčkat až na závěr. V 83. minutě Zidaneho přímý kop usměrnil mezi tyče Vieira. Jeho důraznou hlavičku si ještě srazil do vlastní sítě Ramos. Španělé se nedokázali vyburcovat k závěrečnému tlaku a navíc inkasovali ještě jednou. V nastavení po levé straně unikl nikým nehlídaný kapitán Zidane a prostřelil svého kolegu z Realu Madrid, Ikera Casillase.

Hořkou oslavu devětadvacátých narozenin zažil Raúl. Při svém devětadevadesátém reprezentačním startu byl v průběhu druhé půle vystřídán a následně z lavičky bezmocně sledoval, jak Francouzi posílají Španělsko z turnaje domů. „Španělé pro nás udělali utkání velmi těžkým. Nakonec naše dobrodružství pokračuje. Byli jsme velmi dobře připravení na toto utkání,“ poznamenal francouzský kapitán Zidane. Francie se v repríze finále z roku 1998 střetne s Brazílií. Ve Frankfurtu tak dojde ke konfrontaci výtečného obranného a útočného pojetí hry.

Úterní výsledky:
Brazílie – Ghana 3:0 (5. Ronaldo, 45. Adriano, 84. Zé Roberto)
Španělsko – Francie 1:3 (28. Villa z penalty – 41. Ribery, 83. Vieira, 92. Zidane)