Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Francie se postarala o velké překvapení, vyřadila Brazílii

3.7.2006, Marek Numerato, článek
Ve hře o titul světového šampióna jsou poslední čtyři týmy. Pouze jedno mužstvo ze čtveřice Francie, Itálie, Německo a Portugalsko skončí na turnaji bez medaile.

V Berlíně se vsázelo hlavně na opatrnost

Největším překvapením v semifinále je účast Francie. Svěřenci kouče Domenecha poslali domů Brazílii. Na berlínském stadiónu proti sobě nastoupili soupeři z finále světových šampionátů z roku 1986 a 1990. Německo mělo tentokrát proti Argentině výhodu domácího publika. Na hřišti oba týmy spoléhaly na opatrnou hru s hlavním důrazem na zajištěnou obranu. Gólová šance se urodila až v úvodu druhé půle při rohovém kopu Argentiny. Po Riquelmeho centru Ayalovi zjevně nevadilo, že jej osobní strážce v daném momentu převyšoval téměř o hlavu. Argentinský obránce se ve výskoku důrazně a s přesností opřel čelem do míče a balón zakončil svoji trajektorii letu až za zády gólmana Lehmanna. V závěrečných minutách si konečně vytvořilo tlak i Německo. Do 80. minuty se zdálo, že jediným bojujícím mužem v dresu pořadatelské reprezentace je kapitán Ballack. V několika šancích mu však chyběla střelecká muška a trocha štěstí.

Lehmann hrdinou večera

Svoje dovednosti proto Ballack uplatnil alespoň přesným centrem z levé strany hřiště. Přihrávku hlavou prodloužil Borowski na Kloseho, jenž se odhodlal k zakončení stejnou částí těla, a slavil úspěch. Pozici v čele tabulky střelců letošního mistrovství si upevnil pátou trefou. Nerozhodný stav přečkal nejen poslední minuty normální hrací doby, ale i prodloužení. Došlo tedy na pokutové kopy. Prvním neúspěšným exekutorem byl střelec jediného argentinského gólu Ayala. Ve čtvrté sérii zneškodnil Cambiassův pokutový kop Lehmann, Německo zvítězilo v penaltách 4:2 a brankář se stal hlavním hrdinou večera. Po penaltovém rozstřelu došlo ke vzájemným potýčkám mezi hráči a členy realizačního týmu obou mužstev. Mnohem agresivněji působili Jihoameričané, ovšem kdo rvačku vyprovokoval, nebylo ze záběrů kamer zřejmé.

Spolubydlící Pavla Nedvěda střílel, zachraňoval a nahrával

Podle papírových předpokladů narazila Itálie ze všech čtvrtfinalistů na nejslabšího soupeře. Největší nebezpečí pro squadru azzurru měl představovat v týmu Ukrajiny Andrej Ševčenko, útočník, jehož fotbalová síň slávy je naplněna hlavně trofejemi nasbíranými během působení na Apeninském poloostrově. Itálie utkání zahájila šťastnou trefou Zambrotty z více než dvaceti metrů. Až v 50. minutě si Ukrajinci vytvořili slibnou šanci na vyrovnání. Gusinovu střelu zneškodnil Buffon tak obětavě, že mu po následném střetu s tyčí vyrazila na hlavě pořádná boule.

Tlak Ukrajiny vrcholil v 58. minutě. Gusevovu střelu zlikvidoval opět Buffon, kterého při následné Gusinově dorážce zastoupil na brankové čáře Zambrotta. Z protiútoku Italové zvýšili na 2:0. Po Tottiho centru se prvního gólu na šampionátu dočkal letošní nejlepší kanonýr evropských ligových soutěží, Luca Toni. Tentýž fotbalista zvyšoval i na konečných 3:0. Asistoval mu Gianluca Zambrotta, hrdina večera a mimochodem spolubydlící Pavla Nedvěda při výjezdech Juventusu Turín. Italové se v semifinále utkají s Německem. Zápas hostí dortmundský stadión, možná hlavní žolík domácí reprezentace. Němci v Dortmundu vyhráli třináct ze čtrnácti zápasů, pouze v jednom remizovali. „Dortmunský kotel je fenoménem, diváci budou naším dvanáctým hráčem,“ věří záložník Klinsmannova výběru, Tim Borowski.

Rooney uviděl za zákeřný faul červenou kartu

Anglická a portugalská reprezentace si zopakovaly čtvrtfinálový souboj z mistrovství Evropy před dvěma roky. První vážnější akci si po Figově přímém kopu vypracovali Portugalci. Tiagovo zakončení se bohužel pro kouče Scolariho nesetkalo s úspěchem. Anglie mohla poprvé rozvlnit Ricardovu síť po přestávce. Gerrard přesným centrem z rohového kopu vybídl k zakončení Lamparda. Záložníkovi Chelsea byla přes dva metry vysoká fotbalová brána malá.

Svěží vítr do týmu Albionu přinesl Lennon, náhrada za unaveného Beckhama. Devatenáctiletý střízlík předvedl slalom v soupeřově velkém vápně a následně přihrál do šance Rooneymu. Útočník Manchesteru o balón jen škrtl. Míč se dostal až k Joeovi Coelovi, který byl v tomto směru sice úspěšnější než Rooney, přesto jeho střela mířila mimo bránu. V 62. minutě byli diváci na stadiónu v Gelsenkirchenu svědky dalšího vyloučení za velmi nesportovní zákrok. Wayne Rooney se provinil šlápnutím ležícímu Carvalhovi do rozkroku a na pokyn sudího Elizonda musel předčasně do šaten.

Beckham po prohře složil kapitánskou funkci

Když před koncem normální hrací doby předvedl gólman Robinson po Figově střele akrobatický zákrok, skončilo utkání po devadesáti minutách bez branek. V prodloužení byli blízko k postupovému gólu Angličané. Gerrard centrem našel ve výhodné pozici dlouhána Crouche. Za pět minut dvanáct před ním stihl míč odhlavičkovat do bezpečí Miguel. Po sto dvaceti minutách hry přišla na řadu loterie v podobě pokutových kopů. Jako první v penaltovém rozstřelu selhal Lampard. Jenže ještě v dalších sériích zaváhali i Portugalci Hugo Viana a Petit a Anglie byla ve výhodě. Až Ricardovy skvělé zákroky proti střelám Gerrarda a Carraghera a góly Heldera a Ronalda posunuly do semifinále Portugalsko. Po utkání se David Beckham vzdal kapitánské funkce u anglické reprezentace. Dalším horkým tématem se na britských ostrovech stal počin Wayne Rooneyho. Odstupující trenér anglické reprezentace se hříšníka zastal. „Mějte s ním trpělivost, prosím. Je to zlatý chlapec anglického fotbalu. Nezatracujte ho. Žádám vás o to, protože ho potřebujete,“ uvedl směrem k fotbalové veřejnosti Eriksson.

Brazílie

Zápas mezi Brazílii a Francií nebyl příliš bohatý na šance. V první půli zvedly diváky ze sedaček pouze dvě hlavičky. Ta Ronaldova po Ronaldinhově asistenci i Maloudova po Zidanově centru mířily nad bránu. V úvodu druhého poločasu francouzský kapitán Zidane poslal do slibné šance Henryho. Kanonýr Arsenalu zamířil hlavou vedle. Spolupráce dvou velkých hvězd současného fotbalu sklidila ovoce v 57. minutě. Zidanův přímý kop umístil mezi tyče Didovy branky Henry pravou nohou. Náskok Francie mohl zvýšit brazilský obránce Lucio, jenž si málem srazil do vlastní sítě Riberyho přihrávku. V ofensivě úřadující mistři světa ve frankfurtském duelu výrazně zaostali za předchozími vystoupeními a Barthezovu svatyni téměř neohrozili. Po prohře 0:1 s Francií Parreirovo mužstvo na turnaji dohrálo.

To, že brazilská pouť skončí již ve čtvrtfinále, předpokládal málokdo. Pravdou je, že herní projev kanárků na mistrovství zaostal za všeobecným očekáváním. Totéž lze říci i o hře Francouzů, ti však alespoň oslňují nepřekonatelnou obranou. V přímém souboji s Brazílií bylo na francouzské hře znát viditelné zlepšení, jež má na svědomí nejspíš obrovská motivace. „Francie odehrála téměř perfektní zápas. Brazílie podala dobrý výkon v deseti, možná patnácti úvodních minutách druhé půle. Pak převzala kontrolu nad zápasem Francie. Bezchybnou hrou připomínali Francouzi stroje,“ zhodnotil výkon obou mužstev člen technické komise FIFA Kalusha Bwalya.