Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Aloe vera: nejstarší léčivka světa

31.8.2009, Adriana Dosedělová, článek
Pouštní lilie, jak ji nazývali afričtí Nomádi provází lidi od dávné historie. Bible uvádí, že tělo Kristovo před uložením do hrobu bylo zavinuto do bílé plachty s práškem této rostliny. O které, že to kytičce je řeč? No přeci o aloe.

Je aloe kaktus?


Aloe vera, jak je nejvíce známá, je sukulentní rostlina, která má, ale nemusí mít, stvol, může být tak rozvětvená, že se nakonec podobá keříku, má masité, šťavnaté listy a její květy bývají načervenalé, žluté, ale i bílé. Na světě existuje asi tři sta druhů aloe, lidé však k léčení využívají jen některé z nich.


Odkud k nám přišla


Anály uvádí, že zemí původu je Afrika a Indie, avšak znali ji i staří Indiáni. Do Evropy dorazila až okolo šestnáctého století, jaký paradox - uvážíme – li, že se s ní patlala už Kleopatra. Ano, ona mýtická vládkyně Egypta svou pleť udržovala mladou a krásnou právě díky aloe. Aloe v Egyptě byla užívána k balzamování faraónů. Egypťané věřili, že dává krásu, zdraví a nesmrtelnost. Dodnes se v Egyptě věší nad dveře jako symbol naděje a štěstí pro ty, kteří v domě žijí. Zmínky naleznete o tomto sukulentu i ve starých čínských spisech, dokonce patří také mezi čínské posvátné rostliny. V Rusku je považována za elixír dlouhověkosti. Napoleon ji miloval natolik, že nechával paláce vykuřovat aloí.


A jak to bylo s aloí za velkou louží?


Obdobně jako jinde ve světě i zde byla uctívána a patřila mezi jednu ze šestnácti indiánských posvátných rostlin. V Mexiku dodnes patří mezi legendární rostliny, které přinášejí štěstí a vyhánějí zlo. Lidé si ji v květináčích věší nad vstupy domů, aby dovnitř vcházelo jen dobro. Je symbolem mexických krámků, které věří, že jim přinese dobré obchody. V Americe jí nikdo neřekne jinak, než tichý léčitel, anebo doktor Aloe.


List jako droga


Drogou z aloe je šťáva z listů, která se sbírá po celý rok z rostlin starých tři až pět let. Před sběrem se rostliny devět dní nezalévají. Šťáva se pak na vzduchu suší. Její extrakt obsahuje mauricijské konopí, antrachinon, řadu cenných enzymů, aminokyselin, glykosidů, minerálů a vitamínů. Je využívána převážně v kosmetickém průmyslu, dále pak ve farmacii a potravinářství. V posledních letech se využívají i vlákna z listů aloe a zakomponovávají se do tkanin, jelikož mají silný baktericidní a protiroztočový účinek, čímž pomáhají alergikům. Pozor - samotná chuť je velice nepříjemná. Dnes se nejvíce pěstuje v Indii, Číně, v Jižní a Střední Americe (Texas, Mexiko, Karibik). U nás se pěstují jako pokojové rostliny, které nemají takový léčivý účinek.


A jaké že to má vlastně účinky?


Nejvýznamněji působí na kůži – pleť. Bojuje proti vráskám, ekzémům, akné, lupům, léčí proleženiny, opruzeniny, léčí lupenku, zanícenou a drsnou kůži, likviduje štípance, tonizuje. Je prostě na všechny kožní problémy. Může se kombinovat s čerstvými listy, které jsou skvělé na popáleniny, pohmožděniny, otoky, řezné rány a odřeniny, kdy kromě hojivosti pomáhají i od bolesti. Látky z aloe pronikají skrze kůži, a proto působí i zevnitř těla, což je výborné využít - obzvlášť u léčby řezných ran a natažených svalů.

Toto ale není vše, co aloe dokáže, je schopna nahrazovat buňky kostí, zmírňuje bolest kloubních spojů, rozbíjí a stravuje mrtvou tkáň (čímž zabraňuje například vzniku jizev). Má baktericidní a fytocidní účinky a má obecně protizánětlivý charakter. Bojuje tedy proti virům a mykózám, což je dobré hlavně pro afty a infekce v dutině ústní či vaginální obtíže (zabíjí trichomonázy), ničí špatný dech, léčí paradontózu, opary, ničí čepy na mandlích, bojuje proti zubnímu kazu a zlepšuje přijetí umělých protéz.

Šťáva má silný projímavý účinek, čímž léčí záněty žaludku a žaludeční vředy, poruchy střevní činnosti, nadýmání a zácpu. Snižuje svědění konečníku. Kromě toho všeho působí pozitivně na revma a na artritidu, imunitu, nemoci spojené s látkovou výměnou, jaterní obtíže, chronickou kolitidu, zlepšuje chuť k jídlu, analgetikum, snižuje potíže s nespavostí, snižuje krevní tlak, roztahuje kapiláry, pomáhá nemocným s AIDS. Přirozeně zvlhčuje ovzduší.


Pozor aloe je lék, ale taky jed!


Debaty, zda je více jedovatá či prospěšná, se různí, pokud si však preparáty nebudete vyrábět doma na koleně, nebezpečí nehrozí. Nic se však nemá přehánět a platí to i pro léky užívané vnitřně. Je tedy dobré držet se pravidla „Všeho s mírou“, aby nedošlo k předávkování. Při předávkování dojde k překrvení břicha, pánve, dráždí ledviny a vyvolá průjem. Může vyprovokovat kožní alergii. Vyhnout by se jí měli těhotné a kojící, ženy momentálně silně menstruující, nemocní s obstrukcí střev a onemocněním ledvin, ti, kteří trpí bolestmi břicha, nevolnostmi a zvracejí.


Zajímavost


Původ jména aloe pochází z arabského alloeh, což znamená lesklý nebo také trpký. V některých zemích se dává novomanželům, zabalená pouze do papíru, nezasazená. Pokud novomanželům vydrží, aniž by ji zasadili a zalévali, a dokonce jim vyraší nové oddenky, manželství jim vydrží.

Titulní foto: Tyler Olson