Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zdravá výživa - vitamíny v tabletách ano či ne?

30.7.2007, Magda Olivová, článek
V dnešním článku zodpovídáme otázky týkající se vitamínů. Zajímá vás, kolik vitamínů skutečně potřebujeme? Jestli jsme jen dobře zpracováni reklamou a přitom nám ve skutečnosti stačí jen vitamíny v potravě? Jak se v tom máme vyznat, když každý odborník říká něco jiného?

Otazníky kolem vitamínů


Když polský badatel Funk objevil první vitamin (z latinského vita - život), psal se rok 1910. Od té doby vědci našli 13 organických substancí, které můžeme nazývat vitaminy. Označovali je velkými písmeny a názvy odvozovali od jejich účinku.

Dnes víme, že jsou to organické látky, které nedodávají tělu energii, jsou nezbytné pro metabolické pochody, ovlivňují chemické reakce, které chrání naše buňky a tkáně a umožňují látkovou výměnu. Jejich nedostatek se projevuje funkčními poruchami. Některé z nich (například vitamin D) si náš organismus vytvořit dovede, jiné musíme tělu dodat zvenku. V tom jsou všichni zajedno. Problém nastane, položíme-li například otázku:


Jaké množství vitaminů člověk skutečně potřebuje?


Jedni tvrdí, že vitaminy jsou opiem lidstva, a prohlašují, že všechny důležité látky získáme z normální vyvážené stravy. Podle jejich názoru není třeba uměle vitaminy doplňovat. Polykáním multivitaminových tabletek prý dosáhneme jen toho, že budeme mít nejdražší moč (tělo nadbytečné vitaminy vyloučí). V horším případě i zdravotní problémy.

Druzí považují doplňování vitaminů za nezbytně nutné (na jaře a na podzim doporučují například megadávky vitaminu C), v našem jídelníčku jich prý nemůže být nikdy dost a vitaminové preparáty vidí jako ideální řešení. Ozývají se ale i hlasy, které říkají, že umělé vitaminy se přírodním zdrojům rozhodně nevyrovnají.


Co vědec, to odlišný názor


Teorií existuje nepřeberné množství, mnohé si navzájem odporují. Většina laiků váhá. Rozdílná doporučení vědců je matou. Ve vehementně proklamovaných radách expertů se neorientují. Nevědí, co by vlastně měli jíst. Mají pravdu ti, kdo berou vitaminy jako módní záležitost a říkají, že si lidé jejich zázračné účinky jen vysnili?


Jak se v tom tedy vyznat?


Už dvacet let lidé hltají vitamin C. Věří, že léčí rýmu, ačkoliv důkazy o tom chybějí. Vitamin E je populární pro svou domnělou moc zvýšit sexuální potenci. Ve skutečnosti výzkumy prokázaly, že je nezbytný pro normální plodnost laboratorních zvířat. Nedávno se stal favoritem vitamin B6 jako uklidňující prostředek při menstruačních potížích a antioxidanty požírající volné radikály. Vitamin A zase láká svými údajnými omlazovacími schopnostmi.

Jádro problému je v tom, že o účinku vitaminů většinou neexistují přesvědčivé důkazy. Farmaceutické firmy nebyly ochotné investovat do výzkumu peníze, vědci, kteří o výzkum dřív projevili zájem, někdy dokonce přišli o část své pracně získané autority. (Známý je případ amerického chemika, biologa, nositele Nobelovy ceny, profesora dr. Linuse Paulinga, který začal jako první ordinovat obrovské dávky vitaminu C na všechno. Od rýmy po rakovinu.) Nyní se začíná mlha přece jen trochu rozptylovat. Stále více vědců uvažuje o tom, zda tradiční lékařský pohled není přece jen příliš omezený. Prosazování spotřeby vitaminů ve velkém sice zatím odborníci jednoznačně nepodpořili, ale shodli se alespoň na tom, že denní dávka multivitaminu nemůže nikomu uškodit.


Je tedy dobré krmit se vitaminy?


Potřeba vitaminu je individuální a nelze mluvit o žádném absolutně závazném množství. Ve vyšších dávkách by se ale vitaminy měly brát jen pod lékařským dohledem (dlouhodobě podávané vysoké dávky C mohou při náhlém vysazení vést až k příznakům kurdějí). Na druhé straně musíme počítat s tím, že vitaminy nám krade alkohol (A, B1, C), výfukové plyny, stres (hladina vitaminů A, E, C při akutním stresu rychle klesá), kouření (A, B1, B2, E, C), radioaktivní záření, antibiotika, léky proti bolesti, antikoncepční pilulky (C, B6, B12), vysedávání před televizí a počítačem (A, B2), diety, rafinovaný cukr, velká tělesná námaha, přepracování, infekce. Více vitaminů potřebují nemocní, rekonvalescenti, nervózní šéfky, muži v posilovnách, dospívající a starší lidé, těhotné ženy, kojící matky.


Jsou pilulky stejně hodnotným zdrojem vitaminů jako potrava?


Samozřejmě! Syntetické vitaminy jsou látky, jejichž chemická čistota a složení se shodují s vitaminy obsaženými v potravě. Vitamin C je pořád stejný. Ať už ho člověk získá synteticky nebo ze zeleniny. Jedná se o shodné molekuly se stejnými vlastnostmi. Našemu tělu je původ vitaminů lhostejný. Ovšem s přirozenou stravou přicházejí do organismu balastní látky, které jsou nezbytné pro zdravou výživu. Lékaři se shodují, že je lépe kupovat zboží renomovaných výrobců léčiv a řídit se především složením a cenou.

Na obalu by mělo být složení přípravku, doporučená denní dávka, doba, dokdy se musí spotřebovat, a kontraindikace.

Titulní foto: Doreen Salcher