Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Vinařskou krajinou v sedle kola

14.9.2009, Šárka Libenská, článek
Jižní část Moravy patří mezi nejvyhledávanější turistické lokality u nás. Pro své rovinky je přímo stvořena k cyklistickým výletům, jež sem právě v poslední době přivály mnoho návštěvníků. V sedle kola dokážete během několika dnů objet významné památky, pokochat se vinorodým krajem a v neposlední řadě na vás také čeká večerní posezení v jednom ze stovek sklípků. Pohostinností je tento kraj proslulý.

Vinorodý kraj


Modré hory nejsou jen pohoří v Austrálii, ale také cyklotrasa po krásách nejjižnějšího moravského cípu. Stezka Modré hory, která vede přes místní vinařské bašty, vás provede nejen mezi vinicemi, ale můžete obdivovat i přilehlé sakrální památky. A proč právě tento název? Více než polovinu rozlohy vinic tu zabírají dobře známe modré odrůdy, čili výborné a kvalitní červené víno. Do okruhu spadá pětice měst a vesnic v čele s Velkými Pavlovicemi, dále pak trasa vede přes Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbici. Do symbolického okruhu se můžete napojit kdekoliv.

Dlouhé táhlé kopečky se na první pohled mohou působit jako snadný terén, avšak jak známo, zdání klame. Jistě vám potvrdí každý, kdo tento kraj v sedle kola už navštívil. Cesty jsou povětšinou asfaltové či jinak upravené, okruh dlouhý jedenatřicet kilometrů tak můžete projet jak na trekingovém, tak na horském kole.

K dalšímu zatraktivnění lokality přispěla i v letošním roce nově zkonstruovaná rozhledna Slunečná mezi obcemi Bořetice a Velké Pavlovice. Pohled z ní je pokaždé úchvatný, za příznivého počasí však můžete dohlédnout až za hranice. Do velkopavlovické vinařské podoblasti nepatří jen těchto pět míst, je daleko bohatší a celkově zahrnuje přes sto kilometrů stezek.


LVA čili Lednicko – Valtický areál


Na kole můžete také vyrazit za památkami. Lednicko – Valtický areál, vedený jako památka UNESCO, je už téměř notoricky známý, avšak málokoho omrzí jeho specifická atmosféra, ať už se jedná samotný Lednický zámek či nedaleký Janův hrad a Minaret, který se ze zámeckého parku tyčí do rovinaté krajiny. V okolí jsou roztroušeny další zajímavé stavby, kupříkladu romantický Apollónův chrám a Hraniční zámeček, směrem k Valtickému zámku pak Randez vous, zasvěcený bohyni lovu - Dianě. Že zdejší šlechta milovala v dřívějších dobách hony a štvanice dosvědčují Lovecké zámečky či kaple, kde se za zvířata modlilo.

Tato trasa vás dovede také k Novomlýnským nádržím, soustavě přehrad pod Pálavskými vrchy. Zde si užijete rybolovu, pokocháte se přírodními rezervacemi nebo se jen projede po hrázi jedné ze tří přehrad. A jak už bylo zmíněno – stačí párkrát šlápnout do pedálů a objevíte se pod další zdejší atrakcí. Nad krajinou se tu majestátně vzdouvají Pálavské vrchy.

Navíc na jejich opačné straně se rozléhá hraniční Mikulov, též vyhledávaná lokalita pro své památky – tato cyklotrasa také patří mezi vinařské stezky a celkově se tento terén řadí mezi méně náročné. Nejjižnějším bodem je pak soutok řeky Dyje s Moravou, kam vás dovede stezka „Soutok“, která vede přes bránu Areálu, Břeclav.

Jestli budete chtít po náročném programu relaxovat, mohou vám k tomu posloužit lázně, jež najdete v Lednici nedaleko od zámecké zahrady. Moderní rehabilitační zařízení využívá účinků přírodní jodobromové minerální vody, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i na gynekologické potíže a stavy po popáleninách.


Znojemsko


Vinařská tradice je spojena i s okolím Znojma, najdeme tu především odrůdy bílého vína. Mezi vyhledávané cyklostezky patří středně náročná trasa ze Znojma do Šatova. Na hranici s Rakouskem se také nachází nejmenší národní park – Podyjí, kde se nachází četné naučné stezky prezentující jedinečnou flóru a faunu v netknuté přírodě – ideální také pro pěší výlety.

Když už zavítáte do Znojemské oblasti, vaší pozornosti by neměla uniknout nejstarší vinice, Šobes.

V případě, že byste rádi vyrazili za náročnější cykloturistikou, vaše představy by mohlo splnit okolí Vranovské přehrady, kde absolvujete na trase Vranov - rakouský Hardegg mimořádné převýšení. Stezka vede přes Zadní Hamry a také kolem řeky Dyje – nikde jinde ve zdejším Národním parku tato možnost není.

Příhraničí je plné zřícenin a bez zajímavosti není ani zajímavý přírodní úkaz nacházející se mezi Čížovem a Vranovem, pod hřbetem kopce Větrníku, zvaný Ledové sluje. Jedná se o suťový svah a labyrint pseudokrasových jeskyní, které způsobují, že zde za příhodných podmínek udržuje od zimy led a sníh až do pozdního jara.


Slovácké trasy


Poslední trasa, kterou vám představím, vede stejně jako předchozí po vinařské oblasti. Podoblast Mutěnicka a Podluží není známa jen díky vinařským městům jako Bzenec, ale známou za hranicemi ji udělal i zdejší folklor – kdo by neznal Strážnický folklorní festival.
Mutěnická cyklostezka je tvořena uzavřeným okruhem, takže se na ni můžete připojit kdekoli. Kupříkladu ze Svatobořic vede trasa přímo k baroknímu zámku Milotice, oblíbenému idylickému místu filmařů. Pětašedesát kilometrů dlouhou trasu tvoří převážně polní cesty mezi vinicemi, nabízející daleké výhledy.

Další trasa vede přes Bzenec a Strážnici a řadí se mezi ty nejméně náročné – proto se hodí i pro výlety s dětmi. Cesta poněkud nešťastně, avšak ne nevyhnutelně, vede přes frekventované silnice. Jak bylo ale naznačeno – dá se tomu vyhnout přes Ježov: provoz je tu menší, trasa je o něco málo kratší a ani převýšení není tak výrazné. Z této trasy se dá navázat například na stezku Kyjovskou.

Kdo oblibuje lázeňství, na své si přijde i v této lokalitě. Lázně v Hodoníně patří mezi nejmladší v republice. Jsou umístěny v nově zrekonstruovaném parku na okraji města a podstatnou část léčení tvoří jodobromové koupele a zábaly, masáže (klasické, podvodní i reflexní), koupele, elektroléčba…

Výše uvedené stezky nebyly vybrány náhodně – jedná se totiž o propojenou soustavu cyklostezek, které spojují to nejlepší z vinařství a památek na jižní Moravě. Jsou vedeny s ohledem na atraktivitu krajiny, malebnost vinic, polohu vinných sklepů a významných památek kraje. Hlavní cyklostezka propojuje Znojmo s Uherským Hradištěm, dá se z ní dostat na všechny okruhy, celkem zahrnuje téměř tisíc kilometrů.

Snadno dosažitelné jsou i zahraniční cyklovýlety – na Znojemsku na Národní park Podyjí navazuje rakouská část Thayatal, ze Slováckých tras jsou zase na dosah Slovenské Biele Karpaty.


Z Brna do Vídně


Opomenuta by neměla být ani trasa spojující dvě metropole – Moravskou a Rakouskou. Stezka prochází jižní Moravou a územím dolnorakouské oblasti Weinviertel: z Brna projedete Židlochovice, Pasohlávky, Nový Přerov až k hraničnímu přechodu Hevlín/Laa an der Thaya a dále přes Mistelbach do Vídně. Našlapete kolem sto třiceti kilometrů mimo frekventované silnice a po cestě na vás také čeká 15 originálních odpočívadel. Na tuto páteřní trasu navazují další zajímavé okruhy, které vás zavedou například do Dolních Věstonic za historií, do ornitologických lokalit novomlýnských nádrží či do přírodního parku Bobrava.

Zdroje: vinarske.stezky.cz, vyletnik.cz, cyklobrnowien.cz

Titulní foto: Helder Almeida