Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Třeboň - místo, kde léčí tělo i duši

10.4.2009, Adriana Dosedělová, článek
V krajině mezi rybníky a lesy se v údolí nalézá místo, kde vás pohladí nejen na duši, ale ulehčí i vašim kloubům. Řeč je o městu Třeboň, které leží v Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci UNESCO. Oblast je známá svými romantickými rybníky, krásnou přírodou a velkým množstvím historických pamětihodností. Je skutečnou oázou pro každého člověka a na pobyt zde se hned tak nezapomíná.

Začneme pěkně od začátku


Historie města sahá až do dvanáctého století, kdy zde vznikla osada Witigenowe neboWittinagan (Vítkův Luh), jež prolínala stezku procházející zdejší pralesy a močály. Od roku 1262 se již v záznamech objevuje jako Třeboň. Její jméno vychází ze slova tříbit nebo-li mýtit. Koncem 14. století získala osada hradební opevnění a příkop a díky situování mezi bažinami se tímto stala, dá se říci, nedobytnou pevností, kdy odolávala i husitským útokům. Rybníky se zde zakládaly již od 14. století, kdy zde působil Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který zde založil rybník Svět.

Třeboňská oblast měla na kahánku v průběhu třicetileté války a v období po ní následujícím, protože utrpěla velké ztráty, jež umocnila ještě morová epidemie. Ta téměř vyhladila veškeré místní obyvatelstvo. Největšího rozmachu se dočkala za působnosti Viléma a Petra Voka z Rožmberku, obzvlášť Petru Vokovi vděčí za to, že se Třeboň stala dominantou Rožmberského panství (pro své dluhy prodal krumlovské panství a usídlil se v Třeboni). Po Rožmbercích se panství ujali Schwarzenberkové, kteří zde zůstali až do počátku dvacátého století.


Tajemná Berta


Skutečná historie lázní se však začala odvíjet mnohem později, přesněji od roku 1883, kdy zde místní učitel chlapecké školy, Václav Hucek otevřel soukromé slatinné lázně. Podle místních výkladů údajně kvůli své dceři Bertě, avšak podle doložených skutečností se toto tvrzení zdá nedůvěryhodné, jelikož Berta se sice narodila manželskému páru po dlouhém čekání, avšak šlo dívku velice aktivní, společenskou a inteligentní. Berta spolu s matkou toho dost nacestovala, obzvlášť kraj se slatinami v západních Čechách. A sama Berta se ve slatině velmi vyznala. O své čilosti své okolí přesvědčila i v roce 1876, kdy zdárně zvládla vícedenní výlet z Jičína přes Trosky na Malou Skálu a do Turnova a odtud na Hrubou skálu a zpět do Jičína. Pravdou však také je, že v červnu roku 1887 Berta Františka Barbara náhle onemocněla záhadnou nemocí, které podlehla - ani ne do měsíce ve svých dvacíti devíti letech. Zdá se, že milující rodiče tyto lázně pojmenovali na památku, či z lásky ke své dceři.

Lázně zpočátku byly pouze lokální záležitostí, ale dobrá pověst se rychle donesla i za hranice a záhy se stala velmi oblíbenou destinací pro pacienty z řady evropských zemí, a dokonce i ze Spojených států amerických.

V roce 1909 lázně manželé Huckovi přepsali na svou neteř Rozalii Vlčkovou, která nemohla plnit stále vyšší a vyšší nároky na obnovu a modernizaci lázní, a tak koupele roku 1939 prodala městu. To je zrekonstruovalo a přejmenovalo na Městské slatinné a uhličité lázně Třeboň, avšak ani ne o rok se stali útočištěm pro evakuované německé děti. Koncem války se pak proměnily v lazaret pro maďarské vojáky a následně v roce 1945 zase pro změnu pro sovětské vojsko. Lázeňský provoz pak opět obnovily od roku 1946 a o pár let později se dostává pod státní správu. Statut lázeňského města se Třeboň dočká v roce 1960.

Novodobá historie se začíná psát od roku 1992, kdy lázně získalo město zpět. Koupele prošly rekonstrukcí a modernizací, získalo zpět svůj původní název: Bertiny lázně a od roku 2002 se pyšní i svým novým symbolem, sochou, Žena v lázni od Josefa Nálepy.


Není bláto jako bláto


Jeho největším zdrojem, kromě příznivého klimatu a prostředí, je prostá zemitá slatina dovážená z nedalekého polesí Barbora, jejíž pozitivní účinky jsou všeobecně známé. Slatina se speciálně upravuje, aby mohla být dále použita do peloidní koupele či na bahenní zábal. Bahno působí akumulačně , kdy prohřívá celé tělo nebo jeho části a uvolňuje přitom svalové napětí a bolesti, přičemž zlepšuje i prokrvení tkání a snadnější regulaci.


Co se zde léčí


Indikace jsou zde tedy nasnadě. Lázně se zaměřují na pohybový aparát. Léčí se zde onemocnění po úrazech kloubů, stavy po jejich náhradách, léčí se zde Bechtěrovova nemoc, bolestivé stavy páteře a kloubů, revmatické choroby, případně se zde provádí příprava na kloubní operace. Kromě toho je Třeboň velice oblíbeným místem pro relaxaci a lidé sem rádi jezdí za odpočinkem, načerpat nové síly, zbavit se nadbytečných kil a únavy a zlepšit si svou kondici.


Je to vidět i na pobytových programech


Beauty – wellness pro ženy, svatební pobyty, Vital – wellness, regenerační kúry a snižování nadváhy, celulitidy, pobyty pro seniorů, relaxační wellness, víkendové pobyty, S Bertou býti, zdravě žíti, Víkend v pobytu ve dvou, Lázeňské uvolnění, Balzám pro tělo a duši, Třeboňské osvěžení, Zadáno pro ženy.


Přijeďte si vyzkoušet…


Lázeňské procedury jsou úzce spjaté se zaměřením lázní a jejími zdroji. Poskytují tu bahenní koupele, zábaly, bylinné koupele, perličkové koupele, reflexní masáže, klasické masáže celkové i částečné, laseroterapie, plynové injekce, fitness, rehabilitační bazén, fyzioterapie, elektroterapie, vířivé koupele, podvodní masáže, parafín či akupunktura.


Vám k službám


V lázeňském komplexu naleznete mnoho služeb, restaurace, kavárnu, bar, kadeřnictví, kosmetiku, pedikúru, manikúru, knihovnu, solárium, bowling, půjčovna kol, široké spektrum sportovních aktivit, je zde možnost si objednat i květinovou výzdobu svého pokoje a objednat si na pokoj jídel, pizzy, těstovin a salátů.

Ze sportů je zde možná realizace tenisu na kvalitních tenisových kurtech, volejbal, minigolf, squash, fitness, jóga, ping pong, pěší turistika po značených turistických značkách, horolezecká stěna, sportovní rybolov, lovectví a cykloturistika. V roce 2006 vzniklo nové wellness centrum Aqua viva v lázeňském komplexu Aurora. Obsahuje bazénový komplex, fitness, squash, floating, saunu, různé vodní atrakce, divokou řeku, masážní lavice, chrliče, vodní hřib, tobogan, whirpool, tělocvičnu. Tento areál je přístupný celé veřejnosti.


Kam na výlet?


V Třeboni máte možnost zúčastnit se mnoha fakultativních výletů, jako jsou exkurze do pivovaru Bohemia Regent, prohlídky Novohradska, Solnohradska, Vídně, Salzburku, Waldviertelu, Lince, Gmündu, Weitry, Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, prohlídky zámku, hrobky Schwarzenberků, zámek Hluboká, ZOO a zámek Ohrada v Hluboké, Jindřichův Hradec a mnohého dalšího, co byste si neměli nechat ujít.

Třeboňsko je ideální místo pro načerpání nových sil a pro vypadnutí z každodenního stereotypu. Na každém kroku tu na vás čeká nějaká zajímavost a krásná podívaná. Odjíždět odtud nebude zrovna snadné, jistě se sem budete chtít ještě vrátit.

Titulní foto: Djura Topalov