Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Šumava na dosah

16.7.2008, Adriana Dosedělová, článek
Tam, kde se slunce snoubí s krajinou, v místech, kudy v dávných věcích vedla Zlatá cesta, po níž se do Čech dovážela sůl, se pod horou Libín nalézá malebné městečko plné hojivé síly, známé v dalekém širokém okolí léčivými účinky minerálních vod. Pojďte s námi nahlédnout do krás brány Šumavy, do lázní Svaté Margarity.

Lázně jako vstupní brána Šumavy


Lázně Svaté Markéty naleznete kousek od Prachatic (dá se říci, že jsou jejím předměstím). Městečko leží přímo na Zlaté stezce, která tudy vedla již v jedenáctém století, a tvoří bránu Šumavy. Obec má na dvanáct tisíc obyvatel, přičemž ji během roku navštíví na patnáct tisíc ubytovaných turistů. Lázně zde založili již v roce 1783, poblíž pramene vyvěrajícího z lesnatého masivu Libín (v nadmořské výšce 635 metrů).

Byly to první lázně v Čechách užívající k léčbě Kneippovu a Priessnitzovu metodu, což je léčba studenou vodou. Koupele jsou od počátku úzce spjaty s přírodou, přirozeností a s pohybem na čerstvém vzduchu, kromě vodoléčby procedury zahrnovaly pitnou léčbu, běhání v rose i takzvané šprůdlování (pobíhání dřevěnými vantroky se studenou vodou).

Klientelu tvořili převážně Němci a Rakušani, ale v neděli sem přijížděli na procházku i lidé z Prachatic. Největšího rozkvětu místní lázeňství zažilo na počátku dvacátého století. Dodnes tudy vede z Prachatic jedna z turistických naučných stezek. Provoz bohužel skončil rokem 1935, budovy však nadále zůstaly využívané k rekreaci.


Nedotčená krása Šumavy


San Margareta Spa Prachatice je novodobým projektem několika lidí se značnou podporou města Prachatic, které jsou také padesátiprocentním akcionářem. Tito nadšenci se rozhodli navrátit zpátky malebnému městečku věhlas. Dnes lázně slouží k regeneraci, relaxaci a rekreaci. Moderní komplex budov je citlivě začleněn do přírodní scenérie Pošumaví. Drží se starých osvědčených principů pana Kneippa a pana Priessnitze. Areál se rozprostírá na pěti hektarech půdy podél úpatí hory Libín (nejvyšší hory Šumavského podhůří) v nedotčené přírodě.


A co v lázních naleznete?


  • Vital centrum – to jest regenerační část, balneocentrum, fitness a restaurace.
  • Living centrum, které začleňuje ubytování, parkovací část, lékárnu a administraci.
  • Víceúčelovou halu s několika sportovišti, třemi tenisovými kurty, dvěma squashovými kurty, hřiště na volejbal, basketbal, nohejbal, badminton, házenou a kopanou.
  • V areálu jsou i běžecké a vycházkové tratě a nakonec park navazující na lázeňskou kolonádu, která vede k léčivému prameni na jejím konci.


Nejen moderní medicína léčí


Zdejší léčebná péče nabízí patnáct ambulancí s obecnými i specializovanými lékaři, dvě ambulance se sportovními a rehabilitačními lékaři a jednoho dietologa. Nabízejí pestrou paletu léčebných procedur, jako například vodoléčbu, koupele, bylinné lázně, uhličité koupele, plavání, saunu, páru, vířivku, reflexní masáž, Shiatsu, ultrazvuk, elektroléčbu, hypertermii, laseroterapii, klasickou i částečnou masáž, rašelinné a slatinné zábaly, lymfodrenáže (ruční i přístrojové), fitness, individuální cvičení, cvičení ve vodě, jógu a hypnoterapii. Kromě nich však moderní lázničky poskytují i alternativní metody léčby, jako je aromaterapie, bylinné kúry, homeopatie, biofeedback, oxygenoterapie, reflexologie, muzikoterapie, reiki a kineziologie.


Široký výběr pobytových programů


Lázně se zaměřují na rekondici a regenerační pobyty. Manažerský pobyt pro podnikatele, jež potřebují načerpat dostatek fyzických a duševních sil. Letní pobyt pro rodiny s dětmi založený na psychickou regeneraci školáků. Antistresové pobyty pro regeneraci po dlouhodobé nebo nadměrné psychické zátěži. Pro sportovní kluby, asociace, ale i pro jednotlivé sportovce v rámci předsezónní kondiční přípravy nebo posezónní přípravné pobyty pro specializované týmy vyžadující kvalitní kondiční přípravu potřebnou k vykonávání svého povolání. Pobyty pro seniory zaměřené na znovuobnovení sil. Firemní pobyty pro zaměstnance a manažery s možností konání seminářů. Kongresový pobyt pro setkání organizací různých profesí a zájmových skupin. Pořádají se zde i různé sportovní kurzy a sportovní turnaje.


Aktivní strávení volného času


Trávení volného času je zde plně aktivní. Můžete zde sportovat téměř na každém rohu. Krajem vede spousta vyznačených stezek. Oblast Pošumaví je zárukou krásné přírody. Další možnosti skýtá nedaleké centrum Prachatic, jež patří mezi unikátně dochované středověké město s hradbami i baštami ze čtrnáctého století. Expozici zde má i Národní muzeum. K prohlídce jsou tu letadla. Navštívit můžete i Muzeum krajek. A jsou zde i největší středoevropské sluneční hodiny. V nedalekém zámku v Dubu u Prachatic naleznete zajímavé výstavy. K nahlédnutí lákají i mlýny a rozhledny, na které narazíte při procházkách po naučných stezkách po okolí.


Brodivé lázně


Nenaleznete je poblíž areálu, jsou odpočinkovým místem s ohništěm a snad od letošního roku i s lavicemi a přístřeškem. Tyto přírodní lázně vznikly podle praxe jistého německého faráře, Sebastiana Kneippa. V Německu podobných brodivých lázní naleznete několik, u nás jsou však jediné. Princip je jednoduchý – spočívá na brození se studenou vodou s následným zahřáním při běhu. A nač je chůze v ledové vodě Ferfeckého potoka dobrá? Tato kúra je pozitivní na krevní oběh.


Pár zásad, než si zujete boty


Brodění byste neměli začínat se studenýma nohama. Dále, chůze by měla probíhat čapím krokem a jedno brodění by mělo trvat maximálně dvě minuty, avšak pokud pocítíte mrazení v nohou dříve, neváhejte a ihned vylezte ven. Po koupeli je nutno se rozehřát, proběhnout. Zpět do potoka se nevracejte dříve než za půl hodiny.


Zajímavosti


Cestu do Svaté Markéty lemuje udržovaná kaštanová alej. Pramenná oblast je významným zdrojem vody pro Prachatice. První vodovod byl vyroben z borových trub, který přiváděl surovou vodu podél silnice do města. Tento vodovod fungoval víc než tři sta let, kdy došlo v roce 1895 k nahrazení novým systémem. Do dnešních dnů je prameniště významným doplňkovým zdrojem pitné vody pro město.

Titulní foto: Mariola Sliwa