Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

S větrem o závod aneb windsurfing v Čechách

30.7.2009, Šárka Libenská, článek
Šplouchání vody, sport, příroda. To vše patří k létu. Láká vás vyzkoušet něco nového, co zahrnuje všechny tři zmíněné věci? Je tu windsurfing, a ač se to tak nemusí jevit, v našich končinách je velmi oblíbený!
Atraktivním sportovním odvětvím, které se těší mimořádné popularitě zejména ve Spojených státech je ono známé surfování. Přidejte však k surfu plachtu a máte sport, který si můžete užívat na jakékoliv vodní ploše a přitom nemusíte čekat na velké vlny. Windsurfing se i v České republice těší velké oblibě, takže pro jeho provozování nemusíte cestovat výhradně k moři, protože i v našich končinách naleznete mnoho lokalit, kde máte možnost si windsurfing vyzkoušet a naučit se ho.


Z historie


Základem je wind a surf. Tedy z angličtiny přeloženo, vítr a příboj. Surfování na prknech provozovali havajští domorodci od nepaměti, ale vznik samotného windsurfingu se datuje až v letech sedmdesátých minulého století. To dva vynalézaví chlapíci z Kalifornie hledali způsob, jak si užívat surfování i když zrovna nejsou ty správné vlny. Jeden z nich, Jim Drake, tak připevnil ke klasickému prknu trojúhelníkovou plachtu s ráhnem pro držení připevněnou k desce kloubem, aby se mohla pohybovat ve všech směrech a tak jej umožnila ovládat. Druhý z dvojice pak uplatnil svého obchodního ducha, rozšířil onen vynález mezi veřejnost a nová zábava zvaná windsurfing byla na světě.

První pokusy v tehdejším Československu jsou datovány rokem 1972, kdy probíhaly pokusy nadšenců o sestrojení prken, které byly ale vesměs nepoužitelné. To se ale změnilo o dva roky později, kdy se začalo konstruovat dle modelu dovezeného z Nizozemí. Nová kratochvíle si získala popularitu velmi rychle, protože zanedlouho byly pořádány první oficiální závody v Československu.

Nejdříve se windsurfing objevoval v rámci jacht klubů, stejně tak se i probojoval na Olympijské hry, kde byl zařazen jako jachetní disciplína. Spojitost mezi windsurfingem a jachtingem jistě existuje, dalo by se říci, že prvně jmenované je jakýmsi spojovacím článkem surfování a jacht. Ačkoliv jeho historie není nikterak dlouhá, stihnul se vyvinout do rozličných podob – ať už je to pokojné klouzání po hladině, rychlostní závody, freestylové triky nebo několikametrové skoky se salty.


Plováky


Správný výběr plováku záleží na tom, jak dobře odhadneme své schopnosti. Musíme vzít v potaz zejména tyto faktory: váhu, talent, dosažitelné lokality a frekvenci užívání. Mohlo by se zdát, že nejdůležitějším kritériem pro výběr plováku je délka, avšak není tomu tak. Směrodatnou hodnotou je jeho výtlak, tedy to, jestli nás unese a jak bude stabilní. Až poté je to délka a šířka, která ovlivňuje rozložení výtlaku.

Kvalitu a cenu ovlivňuje tvar, technologie výroby a hmotnost. Nejdůležitější vlastností je nízká hmotnost a zároveň pevnost – od toho se samozřejmě také odvíjí cena. Jako u všech sportů, tak i u windsurfingu se vybavení stále mění a zdokonaluje, proto tvar plováku nevychází jen z použití, ale bude též odpovídat roku jeho výroby. Pro začátečníky jsou nejvhodnější moderní široké plováky o velkém výtlaku (kolem 200 l). Vhodná je také střední ploutvička, která napomáhá při slabém větru (a je vhodná také pro dětské plováky).


Plachty


Nejvhodnější bezkembrová plachta, s rozměrem 6m2, pro dámy pak 5m2. Nikde není napsáno, že kembrové plachty jsou pro začátečníky nepřípustné, ale přece jenom nejsou zrovna nejvhodnější – rekreant nedokáže využít jejich předností jako stoupání, rychlost nebo stabilitu, navíc jsou příliš těžké a manipulace s nimi je náročná. Zvednou plachtu z vody a připravit na jízdu je tak opravdu těžkým oříškem, proto se používají hlavně při závodech, například ve slalomu.

Čím zkušenější jezdec, tím se volí větší plachta; směrodatná pak začíná být i hmotnost a to, čemu se bude věnovat nejvíce (triky, plný skluz a podobně). Zatímco plovák vyhoví o použitý, plachta by měla být nová. Materiál, z něhož je vyrobena, má jen omezenou životnost a vlivem UV záření se stává křehkou a práská. Je složena z několika oken, zpravidla 3-4, a výměna jednoho z nich přijde cca na tisícovku. Pozornost by měla být věnována i stěžni, protože bez něj nebude správně fungovat ani sebelepší plachta.


Stěžeň a ráhno


Pokud jste se rozhodli zakoupit toto příslušenství v bazaru, dávejte si pozor na to, jak je staré (nebylo by kompatibilní s moderními plováky), těžké a velké v průměru. Navíc delším používáním může dojít k mírné deformaci a stěžeň je prohnutý. Moderní stěžně jsou v podstatě opakem výše zmíněného – vyrábí se z karbonu, je na něm vyznačené procento uhlíku, má menší průměr a lehké. Tvrdost pořizujeme v souladu s plachtou (bývá na ní vyznačena). V případě, že jej budeme používat pro více plachet, jeho délku je možno upravovat nástavcem. Co se týče ráhna, to volíme tak, abychom pokryli šířku dvou plachet.


A co ještě?


Dalšího příslušenství existuje celá řada, mezi to první, co každého napadne, patří neopren. Ten musí být přesně na tělo a do našich podmínek nejlépe s dlouhými nohavicemi i rukávy. Dále například poslouží napínací kladka nebo napínák do ruky pro snazší napnutí plachty, trapéz pro lepší kontrolu, nástavec stěžně a tak dále. Ve specializovaných obchodech jistě rádi poradí, co je zrovna pro vás nejvhodnější a co užijete.


Revíry v České republice


Snad všude, kde břehy pevniny omývají mořské vlny, se provozuje windsurfing. Kam ale vyrazit na vodu ve vnitrozemí? Mezi ty nejvyhledávanější lokality patří Lipno. Jeho rozloha a povětrnostní podmínky dávají vzniknout ideálním podmínkám. Stejně jako Nové Mlýny, kde kaskáda tří vodních ploch každoročně přivítá stovky nadšenců a také se zde koná mistrovství republiky nejen v jachtingu, ale právě i ve windsurfingu.

Každá větší plocha vybízí k tomuto sportu – stačí jen příznivý vítr! Proto si klouzání po vodě užijete i v dalších vyhledávaných střediscích, jako jsou kupříkladu Slapy, Hracholusky, Velké Dářko, Žermanice, Vranov, Nechranice a spousta dalších.

Někde jsou k dispozici i půjčovny vybavení, takže můžete vyzkoušet, zda je právě windsurfing to pravé pro vás. V mnoha lokalitách je také možnost přihlásit se do kurzu, kde získáte správné návyky. A postupem času si pak už užívat jízdu ve skluzu, kterou nejeden windsurfista označuje za „drogu“. Ovšem nikterak škodlivou.

Zdroje: www.jibe.cz, www.carv.cz

Titulní foto: dreamstime.com