Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Relaxace trochu jinak, aneb všude samé korále

18.8.2008, Adriana Dosedělová, článek
Poslední dobou mé děti nedělají nic jiného, než že mi s radostí sbírají zakutálené korálky. Popadla mne totiž korálková mánie, a rozhodně za ni nemůže kouzelná pohádka od Františka Hrubína: Princeznička na bále poztrácela korále, i když vlastně, kdo ví, už i malé holčičky mají slabost pro korálky. Holt jsme my ženy parádnice a bylo tomu tak i před deseti tisíci lety, inu jisté věci se prostě nikdy nezmění…

Po stopách prvních korálků


Je to neuvěřitelné, ale podle archeologických nálezů, ručně vyráběné korálky existovaly již před více než padesáti tisíci lety. Už tehdy je vyráběly téměř všechny kultury a nebyly pouhou okrasou, ale byly symbolem moci a bohatství. Lidé pomocí korálků mezi sebou komunikovali, dávali jim magickou moc, a dokonce jimi i platili.

První korálky vznikaly z materiálů, jež nalézali kolem sebe (semínka, kostičky, mušličky, kamínky a drápky). Korálky si lidé vyráběli ještě dříve, než si vyrobili svůj vůbec první pracovní nástroj. S vymyšlením pracovních nástrojů se vše usnadnilo, již nemuseli hledat korálky přirozeně proděravěné, ale sami si korálky vyráběli. Nález prvních takovýchto vyrobených korálků byl v Anglii, dále pak následovaly nálezy čtyřicet tisíc let starých korálků ze zvířecích zubů ve Francii, či australských třináct tisíc let starých korálků z klokaních kostiček, anebo nález afrických korálků ze skořápek starých dvanáct tisíc let.

S vývojem lidstva se samozřejmě rozvíjela i technika, a tím pádem si i lidé troufli na čím dál tvrdší a vzácnější materiály, spolu s tímto výrobním rozmachem se rozvíjel i obor obchodní.

Podnikaly se obchodní cesty, při nichž byly korálky důležitým obchodním artiklem. Jednou z největších tehdejších výroben byla indická Harapa, kde je i jedno z největších korálkových nalezišť. Korálky zde provrtávaly a pak ještě zpevňovaly pálením v peci. Tato technika výroby korálků se v Indii dochovala do dnešních dnů.

S věhlasem benátského skla věhlas toho Indického pozvolna pohasínal. Na piedestal se dostaly skleněné korálky, avšak nutno poznamenat, že výroba prvních skleněných korálků sahá daleko hlouběji, a to asi dva tisíce pět set let před naším letopočtem, kdy bylo náhodně odkryto naleziště korálků na Kavkazu.


České korálky


V Čechách se korálky vyráběly již za Velké Moravy v Mikulčicích nebo Starém městě, a také v několika oblastech na Slovensku. Později se skleněné korálky vyráběly většinou v podhorských oblastech, a to během zimy, kde tato tradice přetrvala dodnes (Podkrkonoší, Podkrušnohoří, Železný Brod, Jablonecko). Od počátku dvacátého století se v Krkonoších začaly vyrábět kromě skleněných korálků také korálky dřevěné.


Foto: Adriana Dosedělová

Česká země byla celosvětově známá svou výrobou krásně barevných a kvalitních korálků. Nejoblíbenějšími byly takzvané rokajlové korálky, což jsou nejdrobnější korálky na trhu, některé velké pouze dva milimetry. Bohužel i tento trh v posledních letech ovládla Čína se svými sice ne tak kvalitními, nicméně mnohem levnějšími výrobky.


Není korálek jako korálek


Krása korálků je v jejich měňavosti, barevnosti, v jejich zvuku a druzích, těch je vskutku nepředstavitelná hromada. Pokud chcete korálky poznat o něco blíže či se vám taky zachtělo vlastnoručně si vyrobit nějaký ten šperk, je třeba si zvolit, jaké korálky budeme k výrobě potřebovat.
  • Rokajl - nejmenší skleněné korálky, jimiž se proslavily nejen Benátky, ale i české sklárny. Byly oblíbené díky snadné výrobě, drobným rozměrům, a tím pádem i snadné přepravě. Korálky putovaly do celého světa (Nový svět, Indonésie, Afrika, Austrálie, Asie, Grónsko, Oceánie a střední východ) a obchodníkům přinášely tučné zisky. Dnes to jsou ty nejběžnější korálky s různým vzhledem (kovové, matné, lesklé, mléčné, perleťové).
  • Broušené korálky – skleněné korálky vybroušené do různých tvarů, s vysokým leskem.
  • Dřevěné korálky - vyrábějí se z několika druhů dřeva, kupříkladu z cedru, palmy, ebenu, jsou různě velké a barevné.
  • Mačkané korálky - jde vlastně o skleněné korálky různých tvarů, vymačkávaných ze skleněných tyčí do kýženého tvaru, který se pak následně leští. Vyrábějí se buď ručně, nebo strojově. Tyto korálky se mohou dále povrchově upravovat.
  • Tyčinky a trubičky - jsou vyráběny v různých délkách a šířkách, uštipováním ze skleněných tyčí.
  • Minerály a polodrahokamy - korálky vyrobené z polodrahokamů, jakými jsou třeba tyrkys, karneol, achát, granát, hematit, jaspis, sodolit, růženín, akvamarín, malachit či minerálů jako křemen, láva a další. Často se z nich brousí různé přívěsky.
  • Millifiory - jsou to vlastně skleněné mačkané korálky, vyráběné ze speciálního skla nesoucí v sobě vzor zvaný tisíc květů. Dnes je hodně nahrazováno fimem (speciální samotvrdnoucí plastická hmota). Tyto korálky jsou velmi oblíbené a je k dostání mnoho tvarů (od kuliček, olivek, hranolků, plosek až po zlomky).
  • Keltské korálky - jedná se o kovové korálky různých tvarů a povrchů. Jsou tepané, leptané, lité a obvykle ozdobně zpracované.
  • Vinutky a lampovky - jedny z nejdražších korálků. Jedná se o naprosté originály, jelikož jde o ručně vinuté skleněné korálky, různých velikostí, barev i tvarů.
  • Kočičí oči – zvláštní krásné měňavé korálky s nezaměnitelným opálovým efektem. Opět jsou k nalezení v různých tvarech a barvách.
  • Voskové perle – korálky se vyrábějí pomocí vosku. Každá vyrobená várka má trochu jiný odstín, proto se doporučuje nakoupení korálků na výrobu jednoho šperku najednou.
  • Praskačky neboli crackie – jsou skleněné mačkané korálky (mají tvar kostiček nebo kuliček) různých barev, které mají popraskaný bublinkový vnitřek. Popraskání se dosahuje zvláštní technikou, kdy se korálky nahřejí a následně zprudka zchladí.
  • Ohňovky – jedná se o českou specialitu, krásné broušené korálky, které se po výbrusu ještě jednou vypalují, čímž se vyleští a posléze se ještě jednou přebrousí.
  • Perleť, mušle a korály – jedná se vlastně o zpracovaný přírodní materiál, buď neopracovaný, anebo naopak vybroušený, uhlazený, olakovaný a různě nabarvený materiál. Obvykle se z něj vyrábějí přívěsky.
  • Perličky – jsou přírodní korálky vyrobené z přírodních perel
  • Swarkowaki krystal – velmi známé a vážené korálky, vyráběné ručním broušením s dokonalým leskem. Vyrábějí se v různých barvách, tvarech i velikostech, nejčastěji však přívěsky. Svou krásou jsou nezaměnitelné, a proto i patřičně drahé.
  • Korálky Murano - jedná se o druh vinutek.
  • Keramické korálky – vyrábějí se ručně z jemné hlíny.


Co budete potřebovat k vytvoření vlastního šperku z korálků


K vytvoření vlastního šperku, budete potřebovat kromě korálků i další komponenty, s jejichž pomocí jste schopni vlastnoručně vytvořit svůj první šperk. Tento potřebný materiál si pro lepší orientaci můžeme rozdělit na kovový a návlekový.


Kovové komponenty


Mezi kovové části náleží v první řadě zapínání, ať už klasické na šroub, karabinové či americké, patří k nim i náušnicová očka, která mohou být taktéž různých typů, jak na šroubování, závěs nebo klips. Nesmíme zapomenout na různé řadiče a vodiče potřebné k víceřadým náhrdelníkům, ale zejména náramkům, na zamačkávací rokajl, který zajišťuje korálek proti klouzání, na kaplíky, které krásně zakončují šňůrky a usnadňují napojení na zapínání. Kalotky jsou spíše okrasným prvkem, jsou jakýmisi šatičkami korálku, avšak pokud má korálek větší dírku, může nám dopomoci proti prokluzování.


Foto: Adriana Dosedělová

Samostatnou a velmi důležitou kapitolu kovových komponentů tvoří jehly, nýty a spojovací kroužky, dle mého jsou základním prvkem pro korálkování. Jehly jsou dlouhé tenké drátky na jednom konci zakončené očkem, tvoří se z nich části náhrdelníku, kdy na sebe další a další jehly navazují. Pracuje se s nimi takto: na jehlu potřebné délky navléknete korálek a vytvoříte očko, které nedovřete, na ten háček zavěsíte další jehlu a očko uzavřete a opět na jehlu korálek, vytvořit háček a pořád dokola.

Nýty jsou charakteristické tím, že na konci místo očka mají placičku, vlastně se podobají hřebíkům. Na jejich konce se nedá nic dalšího napojovat, jejich spojení je konečné, a proto se používají nejčastěji u náušnic, u chrastících náramků či na zakončení zdobného řetízku. Spojovací kroužky již podle odposlechu je jasné, že něco spojují, používají se na zavěšení korálků na náušnice, náhrdelníky, náramky, ale slouží i k samotné výrobě řetízků či samostatných šperků, také máte k dispozici různé velikosti.

Šlupny jsou důležitým komponentem pro závěs přívěsku na náhrdelník. Nesmíme zapomenout, že do této skupiny spadají také brože a spony do vlasů.


Návlekový materiál


Korálky můžeme navlékat vskutku na všelicos, ať už na již zmíněné jehly či řetízky, tak i na různě zbarvená a tlustá kovová lanka, kruhy, paměťové dráty či bižuterní dráty. Korálky jsou navlečeny na různých nitích, silonech, silikonech, šňůrkách, stužkách, kůži, voskové niti nebo na perlovém hedvábí.


Bez kleští by to nešlo


Myslíte si, že máte k tvorbě šperku všechno potřebné? Ale kdepak, ke šperkaření dále potřebujete ještě nůžky, šicí jehlu, a buď univerzální šperkařské kleště, nebo několikero kleští na štípání, ohýbání a další manipulaci s kovovými komponenty. Dobrým pomocníkem je pořadač korálků a speciální látková podložka, která zabraňuje rozkutálení korálků do všech světových stran. Pokud tedy máte i toto, a máte k tomu ještě i chuť a nápad, tak hurá do výroby svého prvního šperku.


Pár tipů na závěr


Hrátek s korálky se nemusíte bát, nejsou složité, navíc výroba šperků je dobrou relaxací, která rozvíjí fantazii, zručnost, jemnou motoriku a fantazii. Má velký přínos, jak ve formě odpočinku, tak i ve formě následného sebeuspokojení z vyrobených korálků, které můžete nosit sami či jej využijete jako nápaditý dárek pro své blízké. Nebojte se začátků, existuje spousta literatury plné krásných fotografií s dobře vytvořenými postupy a popisy, které jsou k sehnání jak přes internet, tak v knihkupectvích či i v knihovnách. Přitom spoustu tipů, triků a návodů naleznete přímo na internetu.

Co se týče materiálu, je lepší obrátit se na nějakou specializovanější prodejnu, jelikož v galantérii kovové komponenty rozhodně nenaleznete, možná již něco mají některé výtvarné potřeby, ale ani tam je to obvykle nenaleznete vše a ceny jsou mnohdy přemrštěné. Nemusíte se však bát, dnes již existuje celá řada kamenných i internetových obchůdků specializujících se na bižuterní komponenty a korálky.

Titulní foto: Sophie Asselin