Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lázně Štós - klima, které léčí

30.4.2009, Adriana Dosedělová, článek
Malebné malé lázně hledejte na jihovýchodu Slovenska asi 50 km od Košic. Koupele podle švýcarské klasifikace mají léčivé klima s charakteristickými prvky horského prostředí. Vděčí tomu své poloze, leží totiž na hranicích Spišského Rudohoří a Slovenského krasu.

Něco málo o lázních


Lázně leží v klidném prostředí obklopeného lesoparkem, který je Národní přírodní rezervací, složeného z jedlí a smrků a dalších dvou set druhů rostlin, a vytvářejí tak ideální léčivé klimatické podmínky.

Historie lázeňství ve Štósu se píše sto dvacet let, samotná obec je však mnohem starší. Vznikla při staré hornické cestě. Hornictví a kovářství se zde provozuje již od čtrnáctého století, a to dokonce tak, že se zde tradičně dědilo z generace na generaci.

Panovníci v této oblasti podporovali kolonizaci, čímž sem přišlo hodně německých a polských obyvatel. V roce 1803 zde vznikla první továrna na výrobu nožů, v níž pracoval nožířský mistr Robert Komporday, laický nadšenec a propagátor vodoléčby. Právě jeho návrh vybudovat zde lázně byl vyslyšen, a v roce 1883 tak byla otevřena prvním návštěvníkům. Lázně byly původně sezónní, jelikož jejich významný lékař doktor Dezider Czirfassa byl královský rádce, jenž v průběhu zimy působil v San Remu jako královský konzul. Lázně byly velmi oblíbené, což si vyžádalo výstavbu dalších lázeňských budov a působení po celý rok.

Indikace se odvozují od podhorského klimatu, které je mírně dráždivé, nasycené ozónem a vůní silic z okolních lesů, téměř bezprašného prostředí, vhodného mikroklimatu s velmi čistým ovzduší. Navíc je to místo, kde sluníčko často svítí. Podle výčtu je už mnohým jasno, že zde musí být dobře duši a musí se zde dobře dýchat. Tudíž indikace jsou ideální pro léčbu netuberkulózních onemocnění dýchacích cest, neurózy, stavů po onkologických onemocněních a klimakterických poruch.


Procedury


Základ tvoří různé inhalace a vodoléčebné terapie (skotské střiky, hydromasáže, perličkové koupele, uhličité vany), doplňuje je však celá řada dalších procedur, jako například masáže, finská sauna, ultrazvuková terapie, diatermie, diadynamik, léčebná turistika, léčebný tělocvik. Jako zvláštní bod, který je zde provozován, je speleoterapie. Ano, je to léčba v jeskyni.

V nabídce je široká škála pobytových programů, které jsou velice specifické. Jsou zde kupříkladu Lázně na zkoušku; Speleoterapie (pobyt zaměřený na jeskynní léčbu); Relaxační pobyt; Víkendový pobyt; Wellness – linie; Wellnes - páteř; Wellness – manažer a Wellness – zdravý hlas.


Lázeňské služby


Byť jsou Štós menšími lázněmi, nabídka služeb není o nic horší než v jiných lázeňských centrech. Máte zde možnost sednout si do kavárny, společenské místnosti s velkou televizní projekcí. Jsou zde půjčovny horských kol, běžek, sportovních potřeb. Je zde možnost lyžování s instruktorem. K dispozici máte profesionální kuželnu. Dále pak volejbalové hřiště, ping pongové stoly, fitness, minifotbalové hřiště, taneční dvoranu, knihovnu a restauraci.


Turistika zde vládne


Štós je významným turistickým centrem, které je oblíbené, jak v průběhu léta, tak i v zimě, jelikož je zde lyžařské středisko. Krásná příroda láká k turistickým toulkám na kole i bez něj. V okolí se vyskytuje mnoho zajímavých jeskyní (Javorská, Gombasecká, Domnica, Dobšinská ledová jeskyně, Ochtinská aragonitová jeskyně). Lázně také pořádají fakultativní zájezdy do různých míst v okolí, například do Krásné Horky - Betliar, Levoče, Smolníka, anebo do divadel v Košicích, Prešove, Spišské Nové vsi.

Na výlet si můžete vyrazit i vy sami. V nedaleké obci Jasov je k vidění zajímavý premonstrátský klášter s unikátní knihovnou, která obsahuje na osmdesát tisíc svazků knih různých žánrů. Je zde i velice zajímavý klášterní hřbitov, na němž jsou pochováni i některé zajímavé osobnosti a je umístěný na svahu Jasovské skály. Kromě těchto staveb je zde i románský kostel svatého Michala archanděla s pozdější gotickou úpravou.

Turnianský hrad naleznete nad obcí Turňa nad Bodrou. Zádielská tiesňava je Národní přírodní památkou dlouhou osm kilometrů, kde skály sahají do výšky až čtyř set metrů. Nižná Myslí je malá obec, která je jednou z nejbohatších archeologických nalezišť na Slovensku a velmi dobře představuje pravěký život okolo Košic. Hájské údolí je bohaté na spoustu velmi pěkných vodopádů a krásnou přírodu. Objevíte zde i desetimetrového laminátového anděla, který je pozůstatkem po natáčení amerického filmu „Za nepřátelskou linií“ z roku 2000.

Nejvíce vyhledávaný je však evropský unikát – gejzír Herl'any. Herl'anský gejzír se nachází v bývalém lázeňském areálu koupelí Herl'any – Rankovce. Jde o uměle navozený gejzír samovolně prýštící až do výšky patnácti až dvaceti metrů z 404,5 metru hlubokého vrtu. Tryská v 32 – 34 hodinových periodách již sto dvacet let, avšak v poslední době se intervaly prodlužují a klesá i jeho vydatnost, která je okolo třiceti litrů za minutu. Erupce trvá asi dvacet pět minut a při vývěru mineralizované vody se na povrch dostává i jílovitý sediment, který taktéž obsahuje minerály. Unikátní je i tím, že voda je na rozdíl od jiných gejzíru mnohem chladnější.

Od roku 2006 je součástí lázní i komplex parních vodních lázní v pravěkém stylu s mnoha atrakcemi, přístupnou nejen pro lázeňské hosty, ale široké veřejnosti. Je zde bylinková koupel, finská sauna, vitální déšť, vodní cesta, hydromasážní bazén a tepidárium (jedná se o druh šetrné sauny, která je vhodná i pro nemocné s kardiovaskulárními chorobami, při níž příjemně vyhřátá voda šetrně vyhřeje pomocí sedavé lázně celé tělo).


Speleoterapie


Je zdejší tradiční léčbou s velmi dobrými léčebnými výsledky. Jedná se vlastně o přírodní inhalatórium, kde se inhaluje unikátní aerosol, který nemůžete nijak uměle vytvořit. V kombinaci s jinými procedurami je efekt velice významný. K této terapii se využívá Jasovská jeskyně.

Lázně měl v oblibě prezident Eduard Beneš, dále pak Max Frič, Karel Konrád, Karel Hašler, Ivan Olbracht a jiní. Koncertoval zde a také komponoval i Jaroslav Ježek či sochař Vojtěch Löffler.


Proč byste si tyto lázně neměli nechat ujít?


Jsou umístěné v nádherném prostředí. Léčí svým klidem a čistým ovzduším. Speleoterapie je celkem dost unikátní léčebnou metodou, kterou je určitě dobré vyzkoušet. Je zde mnoho zajímavých míst, která stojí za navštívení. Určitě ještě je i mnoho dalších důvodů, proč zamířit zrovna sem, zkuste napovědět třeba i Vy.

Titulní foto: Djura Topalov