Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lázně Aurora – odpočinek na břehu Světa

25.7.2009, Vaclava Medalová Hůdová, článek
Čistý vzduch, přátelská atmosféra, příjemné procházky a nádherná příroda – tak by se dala shrnout představa jižních Čech. A vězte, že je to pravda. Pobytem v této oblasti rozhodně nemůžete nic zkazit, pokud vše chcete spojit s ozdravným lázeňským pobytem, zkuste třeba Lázně Aurora v Třeboni, určitě nebudete litovat.
Třeboň a její okolí jsou pro lázeňství takřka osudově předurčeny, neboť již několik století jsou využívány zdejší zdroje sirnoželezité rašeliny. Máme-li zmínit úplné počátky lázeňství zde, půjdeme až do 17. století, kdy místní mohli navštěvovat tehdejší lazebnu v Rožmberské ulici. Od 19. století pak byly léčebné kúry pomocí rašeliny posvěceny výstavbou prvních lázní (dnešní Bertiny lázně), k nimž se v poválečných letech přidaly právě Lázně Aurora. K jejich výstavbě přispěl mimo jiné fakt, že Bertiny lázně v tehdejším Československu nestačily kapacitně, proto se investovalo do nového projektu, jehož uskutečnění zabralo téměř dvacet let. Třeboň se od roku 1960 honosí oficiálním statutem Lázeňské město.


Kde se vlastně bere rašelina?


Už jsme zmínili, že základem léčebných procedur v Lázních Aurora je rašelina, respektive tzv. slatinné zábaly a koupele. Jak napovídá název, zdejší rašelina pochází ze slatinného rašeliniště, které se vyznačuje vyšší teplotou, hojnější mikroflórou a mimo jiné také značně mineralizovanými podzemními vodami. Slatina má zejména organický původ, vzniká tlením rostlin, z nichž můžeme jmenovat třeba ostřice, orobinec, rákos, z anorganických složek obsahuje hlavně železo a síru.

Při samotné léčebné kúře působí slatina tak, že v rozmělněném stavu postupně, a zejména rovnoměrně, prohřívá organismus, čímž ovlivňuje zejména klouby, svaly či pokožku, již dokáže skvěle hydratovat. Z výše uvedeného je pak zřejmé, že pobytem v Auroře můžete svému tělu ulevit zejména při revmatických chorobách, degenerativním onemocnění kloubů, funkčních poruchách kloubů a svalů, stavech po úrazech či operacích pohybového aparátu, nebo osteoporóze.


Procedury a léčebné programy


Jednotlivé procedury se dají zařadit do celkem čtyř skupin, zmiňme si je prozatím jen obecně.
  • Koupele a zábaly – sem patří slatinné koupele a zábaly, perličková či uhličitá koupel, vířivá koupel, skotský střik a sauna.
  • Masáže – můžete volit buď klasickou ruční masáž, dále podvodní, reflexní, aromamasáž a další, možné je využití i masážních přístrojů, např. masážní lůžku Dry Jet či přístrojovou lymfodrenáž Green Vac a Pneuven.
  • Pohybové terapie – mimo fysioterapie a skupinového cvičení nabízí lázně i cvičení v bazénu, plavání a fitness.
  • Fyzikální terapie – do této skupiny spadá elektroléčba, magnetoterapie, ultrazvuk, parafín a další.
  • Speciální procedury – velmi zajímavé léčebné metody, zahrnující akupunkturu, inhalaci, oxygenoterapii a plynové injekce.

Mimo léčebných programů lze v Auroře využít i programů relaxačních, vždy podle vlastního uvážení a požadavků. I tak je dobré začít lékařskou konzultací o vhodnosti či nevhodnosti absolvování zvoleného rekondičního programu u svého obvodního lékaře. Ke skladbě procedur jednotlivých relaxačních programů se vyjádřila Ing. Sabina Kodlová z Lázní Aurora: „Relaxační programy obsahují vždy předem dané procedury, přičemž celý balíček je cenově zvýhodněn. V případě zájmu a samozřejmě i volné kapacity si hosté mohou některé procedury dokoupit.“

K pobytu v Lázních Aurora se samozřejmě váže i nutnost ubytování se. Bydlet je tedy možné jednak v Auroře, kde je ubytovací kapacita v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích nebo apartmánech čtyři sta padesát lůžek. Dalších více než dvě stě lůžek je k dispozici v dependancích, které jsou v dosahu pěší chůze od lázní. Zajištění ubytování a vůbec celého pobytu však není radno nechávat na poslední chvíli. Podle slov paní Kodlové bývá kapacita lázní až na několik měsíců dopředu naplněna, takže opozdilci by mohli prožít nepříjemné zklamání.


Wellnesscentrum Aqua viva


Lázně Aurora jsou hojně navštěvovány i těmi, kdo se nepočítají mezi lázeňské hosty, ale rádi navštěvují zdejší Wellnescentrum Aqua viva. Na své si přijde každý, od malých dětí po dospělé, mimo plaveckého bazénu s mírně slanou vodou je zde i dětské brouzdaliště. Kdo nechce plavat, může se pohodlně usadit v jednom ze dvou whirpoolů (pro šest a dvanáct osob), nebo se vydovádět na množství aqua atrakcí, jako je divoká řeka, perličková masážní lavice, stěnová hydromasáž, chrliče, nebo tobogán. I zde je voda slaná, takže po koupání neodejdete s červenýma a pálícíma očima.

K dispozici je toho ale víc než koupání. Zkuste si s přáteli zajít na bowling, kulečník či šipky do místního Bowling baru. Třikrát týdně je možno zacvičit si jógu, zahrát si squash, nebo využít tělocvičnu s trojím lajnováním na basketbal, volejbal a tenis. Dále jmenujme fitness centrum, parní kabinu, saunu a vibrosaunu, solárium a floating.


Pojďme se podívat


Jestliže jsme na začátku zmínili okolní přírodní krásy, pak určitě nesmíme zapomenout na pár tipů, kam se vydat na procházku. Je toho mnoho přímo v Třeboni a v jejím blízkém okolí samozřejmě také. Samotné Lázně Aurora jsou situovány do velice klidného prostředí rozsáhlého parku, takže člověk je uchráněn od každodenního ruchu a hluku. Jen kousek je to pak ke známému rybníku Svět, o němž je známo, že jeho původní název byl „Nevděk“. Nyní lze právě v úseku lázeňského parku rekreačně rybařit, k dispozici je zhruba čtyřicet míst a z vody s největší pravděpodobností vytáhnete kapra, amura, lína nebo plotici.

Nechcete-li rybařit, vydejte se do centra Třeboně, které si dokázalo zachovat nádherné historické náměstí obklopené měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubím. Vynechat byste neměli ani prohlídku zámku Třeboň, jenž je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. Absolvovat můžete prohlídkové trasy „Rožmberské renesanční interiéry“, „Soukromá schwarzenberská apartmá“, „Konírna“, „Psí kuchyně a kasematy“. Děkanský kostel a augustiniánský klášter, rodinná hrobka Schwarzenberků a třeboňský pivovar Regent jsou dalšími místy, která stojí za to v Třeboni navštívit.

Titulní foto: Darren Baker