Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak přežít vedra

4.8.2006, Doris Danielová, článek
V dnešním článku vám poradíme, které potraviny je vhodné konzumovat v horkých letních měsících, přineseme i několik tipů a ochlazujících triků a řekneme si, co dělat, když už se na nás vedra podepsala přehřátím organismu, úpalem a podobně.
V létě stoupá energie jang, je to období ohně. Nadbytek ohně může poškozovatdit srdce a celý kardiovaskulární aparát. Pozor na nadměrné vystavování se vedru a slunečnímu žáru by si měli dát všichni bez rozdílu v době, kdy kulminuje činnost orgánů spjatých právě s Ohněm, a to je především Srdce (kterým mezi jedenáctou a třináctou hodinou protéká maximum životodárné energie čchi). Větší zátěž samozřejmě toto období přináší osobám, které už vzhledem k věku mohou inklinovat k častějšímu poškození srdce (tj. nejvýrazněji ohrožená skupina jsou muži kolem padesáti let a starší). Ještě více se na pozoru mají mít ti, kteří mají určitou kosmologicky danou (tj. podle čínského horoskopu) limitaci na srdíčku (čili ti, co jsou narození v roce ohně). Navíc letošní rok, jak jsme si již řekli v kapitole o horoskopech, patří právě elementu ohně, takže následky veder mohou být při neopatrnosti dost nepříjemné.

Zabránit přehřátí organismu můžeme několika způsoby.


1. Strava – co nejíst ve vedru


Obecně nejsou vhodné potraviny horké a prohřívající. Ty totiž zvedají v těle už beztak dosti exponovaný jang (dynamickou sílu) a jejich konzumace může vyvolat patologické stavy spojené s předrážděním srdce (jako bušení srdce, nepravidelný tep, bolesti na hrudi, nespavost aj., ve vážnějších případech až srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.)

K „horkým“ potravinám patří samozřejmě kromě horce servírovaných teplých jídel a nápojů i jídla horká svou povahou podle příslušnosti k pěti prvkům tradiční čínské medicíny. Jsou to:
  • zvěřina, červené maso, tvrdý alkohol, těžká červená vína, svařené víno, ostrá pálivá koření (čili, pepř, kari, kardamom, zázvor...).
  • Nevhodná jsou i tradiční jídla české kuchyně, která jsou většinou velmi těžká a jejich konzumace je vhodná spíš v zimě a ne v parném létě (nadívané papriky s knedlíky, vepřo-knedlo-zelo, svíčková apod.)
  • Maso je nejlepší omezit na 2-3x v týdnu. Co se týče přípravy jídla, tak pro opravdu žhavé letní vedro není příliš vhodné oblíbené grilování a také smažení. Oba druhy této tepelné úpravy totiž dodávají do potraviny ještě více „horkého jangu“, který je v parnu vhodné spíš omezit. Dbejte však na to, aby jedno jídlo za den bylo tepelně upravené. Naprostý nedostatek tepelně zpracovaného jídla totiž může energii zase nevhodně oslabit. Uvařte si nějaké lehké jídlo, třeba zeleninu s rýží, poduste rybu nebo si dejte špagety s dušenými rajčaty a vše konzumujte spíše vlažnější než horké.

Foto: Rudolf Kotulán


2. Co si ve vedru můžete s radostí dopřát


Léto je jediným ročním obdobím v našem klimatickém pásmu, kdy si můžeme v hojné míře dopřávat i potraviny studené, chladivé a osvěžující. Opět tím není myšlena pouze úprava (např. syrové saláty), ale spíše samotný charakter potraviny:
  • chladnou a osvěžující povahu má zahradní salát, ledový salát, ruccola, okurky, melouny, ale i jiné čerstvé ovoce a zelenina.
  • Vhodné jsou také ovocné a zeleninové šťávy (nejlépe připravené doma v odšťavňovači).
  • Na pití je nejvhodnější obyčejná čistá voda. (Nemáte-li zrovna doma kvalitní studnu, doporučuji koupit si čističku vody, dnes se dá sehnat i české výroby, kvalitní a pořídíte ji do čtyř tisíc korun.)

Dobrý tip je také každý večer si navařit aspoň dva litry čaje (střídat lze čaje zelené, bílé nebo Roibos, případně nejste-li alergičtí, pak i bylinkové – máta, meduňka, lípa, jahodníkové listí – fantazii se meze nekladou, jen nepijte jeden druh čaje déle než čtrnáct dní po sobě, bylinky je nutné střídat, protože svým způsobem skoro každá působí jako léčivka). Čaj vychlaďte, podle chuti přidejte citrón a chcete-li jej osladit, doporučuji přidat pár hrudek pravého třtinového cukru vzniklého sušením třtinové šťávy (dnes už se dostane přes například jako Fair Trade zboží) a druhý den studený popíjejte. Pokud máte rádi minerálky, snažte se je nepít denně.

Není totiž vhodné organismus zaplavovat přílišným množstvím minerálů a sycení kysličníkem uhličitým také tělu moc neprospívá. Chcete-li si „vylepšit“ jen obyčejnou vodu, pak jí naplňte láhev, vložte do ní pár lístků máty (ta hezky zchlazuje), nechte chvíli v mrazáku a pak studenou popíjejte.


Foto: Rudolf Kotulán


3. Pozor však na přílišné „přechlazení“ organismu


Zmrzlina, zcela ledové nápoje a přemíra výrazně chladných potravin (melouny, rajčata, okurky) může naše tělo naplnit „vnitřním chladem“, což se může projevit únavou, bolestmi břicha, průjmem. Pokud milujete saláty, dopřejte si do nich dostatek bylinkových koření (nejlépe čerstvých), které zlepšují metabolizmus a chladivou povahu potravin „vyrovnávají“: jsou to například rozmarýn, bazalka, tymián, dobromysl, kopr, petržel, celer, libeček, majoránka.


4. Jak se „chladit“ zvnějšku


Ne každý má možnost osvěžení v bazénu, a proto doporučuji aspoň co nejčastěji ochladit ruce a plosky nohou v lavórku s vlažnou (ne příliš ledovou) vodou. Jelikož, jak jsme si již řekli v dřívějších povídáních např. o SU-JOK, na ruce a nohy se „promítá“ celý člověk, a tak jejich zchlazením dosáhneme ochlazení celého organismu. V „nouzi“ je možné použít mokrou žínku a otírat si ruce, nohy, obličej a zátylek. Užitečné je mít dávkovací sprej, který naplníte vodou a aspoň jednou za hodinu si „osvěžíte“ pracovní místnost jemnými krůpějemi.


5. První pomoc při nejčastějších letních problémech v přírodě


Samozřejmě je nezbytné sluníčka užívat s mírou, dopřát si i oddech ve stínu a v extrémním vedru raději vynechat těžkou fyzickou práci (na zahrádce, poli apod.)
Vyplatí se proto opatřit si v lékárně pár homeopatik (dnes je už většina z nich volně bez lékařského předpisu) a v případě prvních příznaků potíží je neprodleně užít. Homeopatika jsou léky bez vedlejších účinků, které působí vlastně jako informační léčba, mohou je tudíž bez rizika užívat i těhotné ženy, kojící matky i malé děti. Základní dávka je 3-5 granulek, které se vysypou z tuby a cucají se pod jazykem jako bonbón. Deset minut před a po podání homeopatika se nemá nic jíst, pít ani čistit zuby, aby se lék dobře vstřebal. Dětem je možno granulky rozpustit ve trošce čisté vody a dát spolknout na lžíci.


Foto: Rudolf Kotulán


Když už nastane úpal nebo úžeh:


  • rozpálené tělo až karmínové barvy, bolest hlavy, úzkostný strach, k čemuž se může přidat horečka, ale bez pocení – pak užijte Aconitum 30CH, 5 granulí 3-4x denně do odeznění potíží
  • horkost s bolestí hlavy, může být horečka, je i výrazné pocení – pak užijte Belladonna 9 CH, 5 granulí 3-4x denně do odeznění potíží
  • Pokud je kůže po spálení sluncem rudá a pálí, přidejte k výše jednomu z výše uvedených léků Urutica urens 5 CH, 3-4x denně 5 granulí. Jsou-li na spálené kůži již i puchýře, pak dejte Cantharis 9 CH 3x5 granulí.


Když vás "napadne" hmyz


V létě často hrozí i bodnutí včelou, vosou či jiným hmyzem. Pokud už k tomu došlo, je vhodné použít ihned homeopatikum Apis Mellifica 9 CH – vycucat 5 granulí. Pokud se v místě píchnutí objeví otok, pak pokračujte v podávání Apis Mellifica 9 CH až do celkové dávky 4x denně 5 granulí.


Zvrkli jste si kotník?


Při letních turistických putováních se může lehce přihodit úraz – vymknutí kloubu, zhmoždění, případně i zlomenina. Neocenitelné je přidat si proto do své malé domácí lékárničky i homeopatikum Arnica montana 5CH (nebo 9CH) a při jakémkoli úrazu začít užívat 3x až 4x denně 5 granulí, nejméně 2-3 dny. Tento lék vám prokáže i neocenitelnou službu před operací i po ní – výrazně totiž zrychluje hojení operačních ran a rekonvalescenci po operaci. Stačí nasadit dva dny před operací a pokračovat týden po ní. Zkuste – nebudete litovat!


Na kocovinu homeopaticky


Léto je také oblíbenou dobou ke schůzkám s přáteli a pořádání párty, na kterých se někdy trošku podaří přehnat to s alkoholem. Nepříjemné stavy spojené s nucením na zvracení a celkovou nevůlí lze velmi dobře zvládnout požitím homeopatika Nux vomica 9 CH, opět dle potřeby cucat 5 granulí 3-5x denně.

A ještě jeden tip: pokud máte malé děti, je dobré mít v lékárničce ještě dvě homeopatika, vhodná právě pro ně. Viburcol čípky – aplikují se při horečce a neklidu, kdy dítě pláče a není k uklidnění (což se v parnu může stát už jen proto, že i dítě je špatně snáší). (Samozřejmě musí být vyloučena nějaká vážná příčina potíží), maximálně 3x denně.

Druhým neocenitelným homeopatickým lékem pro miminka je Chammomila 9 CH. Používá se 3-5 granulí 3x denně, když se dítěti prořezávají zoubky a děťátko je neklidné, nevrlé a není k utišení (v parném vedru totiž prořezávající zoubky mohou dítě více trápit). Opět – jako všechna zmíněná homeopatika – se lék vysadí, když potíže pominou.

Všem čtenářům přeji krásné léto
Doris Danielová