Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak přežít metabolic balance?

28.9.2009, Vladimíra Bohatová, článek
Milé dámy a slečny, vidíte, že žiji, a hlásím se s dalším dílem našeho povídání, jak neměnit šatník, ale metabolismus. Přísná fáze je skutečně dosti drastická, ale pokud vydržíte dva týdny dodržovat přesně předepsaný jídelníček, výsledky se dostaví.

Nemám hlad, ale..


Přiznám se bez mučení, že jsem v jednu chvíli chtěla všechno vzdát. Hlad jsem neměla, ale honila mě mlsná. Sladké nemusím, dorty se šlehačkou se mi přímo protiví. Ulítávám však na pečivu, voňavé bagetky nebo kornspitzy, které prodavačka v Tescu sypala do přihrádek, mě dováděly do transu. Skoro jsem podlehla. Naštěstí jsem na stanici tramvaje potkala odstrašující příklad: dáma, asi ve věku mezi pětačtyřicítkou a padesátkou, výška maximálně 160 centimetrů, váha přes přehánění – metrák. Každá jsme nějaká, řeknete si, ovšem ona baculka byla oblečená jako dlouhonohá štíhlá šestnáctka. Světle šedivé, přiléhavé legíny obepínaly tlustá dolíčkovatá stehna, džínové minišortky dávaly vyniknout obřímu pozadí a vrcholem všeho byl červený top z pod kterého vykukovaly tři pneumatiky jako z reklamy na Michellin. Polkla jsem hrůzou a napadla mě hříšná myšlenka: proč u nás nezavedeme estetickou policii, která by podobná stvoření posílala domů převléci.

V tu chvíli jsem si vzpomněla na svou doktorku Pavlínku. „Budeš-li se přesně držet plánu, jíst méně než předtím, a to pomalu a s chutí, na konci každého jídla budeš sytá. Jez třikrát denně potraviny bohaté na energii a nebudeš hladovět. Mezi jídly pořádně pij, abys byla dostatečně zásobena potřebnou energií. Každé jídlo začni bílkovinou – lžící dobrého tučného jogurtu, který má alespoň tři procenta tuku. Po hlavním jídle, obědě a večeři si dej jablko. Když budeš v prvních dnech programu večer unavena, jdi spát třeba v devět hodin. Dopřej tělu odpočinek, a ono se ti odmění tím, že rychleji dosáhneš svého cíle,“ pravila moje přísná paní doktorka Pavlínka. Jsem zvyklá pravidelně alespoň třikrát týdně chodit do posilovny a po stresovém dni si večer dopřát dvě skleničky suchého bílého vína. To první opatrně: jízda na kole, chůze na běžícím páse a strečink je povolen, stejně jako jóga. Mé druhé přání mi bylo rázně odepřeno, dva týdny bez vínka to prý musím vydržet.


Jdeme nakupovat


Než začnete se změnou metabolismu, nachystejte si alespoň na týden potraviny, které máte předepsány. Vyhnete se každodenní výpravě do supermarketu, kde číhají nejrůznější lákadla. Nejdříve zelenina, kde máte takřka neomezený výběr. Brokolice, čínské zelí, ledový nebo hlávkový salát, chřest, kysané zelí, houby, ředkvičky, špenát, rajčata, kedlubna nebo cuketa. Peněženku vám to nezruinuje, protože kupujete pouze malé množství. Například jedno větší rajče máte na dva dny. Obdobně je to s ovocem. Na týden si vystačíte se sto gramy rybízu, angreštu nebo borůvek, jednou broskví či grapefruitem. Nebojte se ryb: pstruh, okoun, treska, candát, ale i uzenáče, ančovičky a šproty zpestří váš jídelníček. Milovnice masa mají na výběr vepřovou panenku, telecí, jehněčí, libové hovězí, kuřecí nebo kachní prsíčka bez kůže a libovou šunku od kosti. Na uzeniny zapomeňte!

Co se týče sýrů, tam už takový výběr nemáme. Cottage, limburský sýr (20 %), mozzarella a netučný tvaroh (20 %), toť vše. Samozřejmě, že jsem zde neuvedla vše. Jednak bych tím popsala dva články, ale hlavně: uvedené potraviny, stejně jako jídelníček mi MUDr. Liptáková vypracovala na tělo. „Nikdo by neměl opisovat jídelníček druhé osoby. Každý člověk má jiné parametry, a pokud by kopíroval jiného, mohl by si metabolismus naopak rozházet a riskovat i zdravotní problémy,“ upozorňuje paní doktorka.


Čas pro experimenty


Po čtrnácti dnech (ženy, které mají nadváhu musí přísnou fázi držet déle - podle dosažených výsledků a poradě s lékařem) jsem nastoupila do takzvané odlehčené přechodové fáze. Než se do této příjemnější komnaty dostanete, podrobíte se přísnému měření. „Měla bys dosáhnout přibližně tělesné hmotnosti, kterou jsi si vytýčila před nástupem do programu. Zároveň s tím by se měl zmenšit výchozí objem pasu, boků a stehen,“ říká doktorka Liptáková a připravuje váhu a krejčovský metr. Bohužel, na vysněnou váhu 52 kilogramů jsem nedosáhla, ale úbytek špíčků byl znatelný. Z váhy si prý nemám dělat hlavu, i v odlehčené fázi se dá hubnout, i když pomaleji. Navíc díky pravidelné návštěvě posilovny budu vážit více než dámy, které se jí vyhýbají, protože svaly váží více než tuk.

V této fázi si budeš pomalu přidávat potraviny, které jsi v přechodné měla zakázány a sleduj, jak tělo reaguje. Pokud se objeví návaly hladu, nebo dokonce přibereš na váze, zapiš si objektivně potraviny, které to mohly způsobit a přijď se co nejrychleji poradit, jak pokračovat. Jestliže budeš váhat, čeká tě návrat do přísné fáze, „pohrozila paní doktorka. Na mou otázku, zda se to stává často, jsem se dozvěděla, že to jsou spíše výjimky u klientek, které nedodržovaly jídelníček a nepřiznají to. V zásadě ale platí: cítíte-li se dobře, zůstává-li vaše hmotnost stabilní, máte-li plno energie, pracovaly jste na sobě správně. V přechodové fázi přidejte pohyb a pravidelný sport. Tím uvedete i vaši látkovou výměnu pořádně „do pohybu“.

To jsem udělala na sto procent. Absolvovala jsem ve fitness centru tři povinné lekce cvičení na power plate. Po první hodině jsem lezla se schodů jako babička s pokročilou artrózou a ke zvednutí ze židle jsem potřebovala obě ruce, abych se vzepřela. Paní doktorku, která mi toto cvičení doporučila, jsem v duchu proklínala. S jídelníčkem, na které si tělo již zvyklo, je to skutečně skvělá kombinace a nyní už mohu říci, že se na ty vibrující potvory těším. I v poslední udržovací fázi, kterou můžete držet jak dlouho chcete, vám pomohou zažehnat případné dietní prohřešky.


Dodržujte pravidla


  • V přísné fázi si vyberte ze tří návrhů pro snídani, oběd a večeři pouze jeden
  • Používejte výlučně potraviny z vašeho seznamu, pokuste se ale o co nejrozmanitější výběr a vyzkoušejte jich co možná nejvíce.
  • Když si budete chtít vzít jídlo s sebou do práce, můžete ho jíst i studené.
  • Dodržujte přesně předepsané množství – potraviny važte za syrova a očištěné
  • K přípravě jídla používejte zeleninový vývar, můžete vařit, dusit, péct, grilovat, opékat na teflonové pánvi, používat alobal nebo pečicí fólii
  • Po 14 dnech doplňte do jídelníčku tři lžíce kvalitního, za studena lisovaného oleje na den. Vhodný je například olej řepkový, olivový, lněný, sojový nebo ořechový
  • K jednomu jídlu je povolen jen jeden druh bílkovin, žádná bílkovina se nesmí v jednom dni opakovat.
  • Jezte vždy třikrát denně. Jestliže jedno jídlo vynecháte, látková výměna se neaktivuje, nedochází ani k úpravě metabolismu ani úbytku na váze
  • Večeře by neměla končit později než ve 21 hodin. Během noci totiž tělo spaluje největší množství tuků
  • Zvolený druh ovoce jezte až na konec. Aby se předešlo hladu, měla by hladina glukózy v krvi zůstat co nejnižší.
  • Nezapomeňte vypít tolik tekutin, kolik máte uvedeno v programu. Množství vody je přizpůsobeno vaší hmotnosti a je naprosto nezbytné pro odplavování „odpadů“, které se při odbourávání tukové tkáně uvolňují. Za den můžete vypít navíc tři šálky nearomatizovaného čaje a tři šálky kávy. Vše bez mléka, cukru nebo umělých sladidel.

Titulní foto: Imelda Kiss