Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Australské zlato – mocná síla čajovníkového lístku

14.1.2009, Adriana Dosedělová, článek
Již během světové války byl čajovníkový olej jedním ze základních prvků armádní lékárničky a ani dnes by ve vaší domácí lékárničce neměl rozhodně scházet. Jeho využití je velice pestré a síla účinku vysoká.
Čajovníkový olej ve skutečnosti nemá s čajem nic společného, jelikož se jedná o strom z čeledi myrtovitých, jehož příbuzným je kupříkladu eucalyptus, myrta, myrha, hřebíčkovec či pimentovník (tedy samé aromatické a vesměs léčivé rostliny). Čajovníkový strom, jinak řečeno tea tree, dorůstá až do pětimetrové výšky, jeho kmen je silný a velmi zkroucený. Na první pohled se zdá, že je spálený, jelikož jeho kůra je jakoby z papíru - bílá, z pod níž prosvítá černý kmen. Ze vzhledu také vyplývá jeho původní domorodé pojmenování caju – put, které se počeštěním zvrhlo v kajeput, z něhož už to má jen kousek k čajovníku. Významově toto slovo znamená černobílý, tedy tak jak strom skutečně vypadá, než jej zasypou sytě růžové kvítka s fialkovým nádechem s dlouhými žlutými tyčinkami.


Víte, že…


Domorodci jej užívají k léčbě již víc než 40 000 let, jen k nám dorazil až v roce 1770 díky kapitánovi Jamesi Cookovi (ano ten co vymyslel mojito).

Kmen Bundjahung jej užíval k léčbě řezných poranění, kdy lístky rozdrtili, zasypali rány a zatížili teplým váčkem bahna.

Opravdový výzkum však začal až v roce 1923, kdy Arthur R. Penfold zjistil, že jeho antiseptické účinky jsou mnohokrát silnější než do té doby hojně užívaný fenol. Netrvalo dlouho, a byl zapsán do farmaceutického kodexu a od roku 1949 je veden i v seznamu léčiv Velké Británie a Spojených států amerických.

Na světě existuje na dvě stě třicet šest druhů čajovníkového stromu, přičemž z toho dvě stě třicet druhů naleznete přímo v Austrálii, další v Malajsii, Indonésii, na Šalamounových ostrovech anebo v Nové Guinei. V Austrálii roste na jižním pobřeží Západní Austrálie (Nový Jižní Wales), mezi městy Albenou a Esperancou. Dnes je ji možno pěstovat i u nás, avšak pozor – není mrazuvzdorná, venku může být pouze přes léto. Dnes se již pěstuje na plantážích, kdy se na jeden hektar nasadí třicet až čtyřicet tisíc sazenic, přičemž z jedné tuny lístků vyrobíte deset litrů esenciálního oleje. Z jednoho hektaru tedy za rok získáte sto padesát až dvě stě kilogramů stoprocentního extraktu, není se tedy proč divit jeho vysoké ceně.


Proč tolik světu učaroval?


Pro své silné účinky. Je nejsilnějším přírodním antiseptikem. Ničí viry, plísně, houby, baktérie a zabraňuje šíření infekcí. Kromě toho redukuje produkci mazu, zvyšuje imunitu, podporuje krevní cirkulaci v podkoží, proniká přes kůži do těla, čímž má celkový léčebný efekt. Je výborný k dezinfekci pokožky, kdy zabrání tvorbě hnisu v ranách. Pomáhá všem, od nejmenších po starce. Je velice oblíbený pro svou bezbarvou, či jemně nažloutlou barvu a příjemnou čistou vůni i v kosmetickém průmyslu. S oblibou používáme šampóny, vlasové vody, ústní vody, zubní vody, krémy, gely, tinktury, mýdla a parfémy s čajovníkovým extraktem. Je četně využívaný ve zdravotnictví. Naleznete jej v různých pastilkách proti bolení v krku, či sirupech na odlehčení kašle. Používají jej i zubní odvětví.


Jmenovitě, které potíže dokáže zlikvidovat


Začnu od hlavy: lupy, akné, opary, afty, zánět dásní, povlaky zubů, preventivně jim i předcházet, koutky, dermatitidy, kandidózy, záněty gynekologické, vaginitidy, uroinfekty, potíže střevní, hemeroidní, rány, škrábance, spáleniny, artritidy, bolesti svalů a kloubů, infekce horních dýchacích cest, zahlenění, kašel, rýma, alergie, je výborný na ucpaný nos a dutiny, je skvělý na plísně a infekce nehtů, nohou, výborný na vytahování klíšťat, lišej, repelent, dezinfekce, k ošetření po štípnutí hmyzem, moučnivku, lupenku, vši, kožní infekce způsobené zlatým stafylokokem a stimuluje imunitní systém.


Pár triků babky kořenářky


Na zbavení lupů z vlasů vytvoříme z oleje dvouprocentní roztok, kterým si každý den umýváme hlavu, zabraňuje svědění a dalšímu tvoření lupin.

Při rýmě je možno nos vytřít na štětičce jednoprocentním roztokem, anebo pomazat okolí nosu.

Dětské dermatitidy (ve vláscích) se zbavíte omýváním roztokem vyrobeného z pěti kapek olivového oleje s olivovým olejem. Směs se nanáší na hlavičku, nechá se deset minut působit a pak se omývá šamponem. POZOR! Nesmí přijít do očí.

K dezinfekci plen použijte na pět litrů vody dvacet kapek stoprocentního oleje, vymáchejte a nechte působit přes noc.

Na paradentózu je dobré si vyrobit roztok z deseti kapek oleje a sklenice teplé vody, kdy se roztok drží několik minut v ústech a pak se vyplivne, tento proces se opakuje několikrát denně. Pozor - nesmíte roztok polknout. Čajovník není absolutně vhodný k vnitřnímu použití, jelikož může tak vyvolat průjem a při větším užití dokonce může vyprovokovat až potenciální depresi centrálního nervového systému (zvýšená spavost, zmatení až kóma).

Na ucpaný nos a bolavé dutiny smíchejte pět až deset kapek stoprocentního čajovníkového oleje s jedním litrem horké vody a inhalujte několikrát denně.

Je výborný k masážím u bolestí kloubů a svalů a také u kašle. Do koupele nakapejte deset kapek oleje a ucítíte to blaho uvolněných svalů. K masáži jej můžete smíchat i s jiným olejem.

Kloktadlo vyrobíte z pěti kapek olejíčku a sklenice teplé vody, kloktat se doporučuje třikrát až pětkrát denně.

Pleťové potíže, nanáší se stoprocentní olej, jen pokud se jedná o větší plochy, naředí se opět v poměru jedna ku deseti.

Vaginální infekce, doporučují na tampon nakapat desetiprocentní roztok z destilované vody a olejíčku, zavádí se až do odeznění příznaků, v průměru osm až maximálně deset dnů. Kromě zavádění tampónu se mohou provádět i výplachy roztokem vyrobeným z destilované či převařené vody, kdy na půl litr vody přijde osm až deset kapek stoprocentního extraktu.


Co je nutno vědět


Čajovník je netoxický, nedráždivý, neničí pokožku, naopak reguluje její vlhkost, vytváří přiměřenou a souměrnou tvorbu nových buněk, nesnáší však světlo a proniká do jiných materiálů. Musí být tedy pouze ve tmavých skleněných lahvičkách a nesmí na světlo, jelikož ničí jeho účinky.
Čajovníkový olej kupujte skutečně stoprocentní a australský, dávejte pozor, abyste jej nezaměnili s jiným. Nutno dbát na to, aby se vám skutečně nedostal do očí, a nesmí být užíván vnitřně (zubní pasty a ústní vody či potírání je povoleno, přece je nejíte a nepijete).

Ač je na letáčcích psáno, že vedlejší účinky nejsou, že se nelze předávkovat a že jsou naprosto neškodné, poslední studie však poukazují na zajímavé výsledky. Zjistilo se, že díky estrogenu, který je v čajovníku hojně obsažen, při dlouhodobém používání třeba ve formě tělových krémů, způsobil u mužů nárůst prsou. Po vysazení, tento jev do několika měsíců opět vymizel, avšak díky tomuto zjištění je tedy jasné, že muži by se jím asi celý rok v kuse patlat přeci jen neměli.

Čajovníkovému oleji by se také měli vyhnout těhotné, kojící, s rakovinou a hormonálně citlivější osoby, pokud mají i jinou možnost léčby. Vzhledem k naší zalergizované civilizaci i zde je možná alergická reakce, od mírné dermatitidy až po vznik puchýřků. U citlivějších osob může dojít k podráždění pokožky (zarudnutí a svědění).

Bylo zjištěno, že jeho vysoké či naopak nízké dávky způsobily resistenci některých antibiotik na baktérie a snižuje imunitu, proto je tedy nutno dodržovat přesné dávkování. Olejíček by měl být uskladněn v suchu, chladu, tmě a zaručeně z dosahu dětských rukou.

Nemusíte se však děsit a couvat před užíváním čajovníkového oleje, jeho blahodárné účinky jsou víc než úžasné. Výše napsané řádky jsou nutné pro celistvost informace, a také pro nutnou váhu léku, jelikož s léky se má přeci zacházet rozumně a s rozvahou.

Zdroje: Čerpáno z letáku firmy essential, z anglické i české wikipedie, z vlastních zkušeností, www.doktorka.cz, www.celostnimedicina.cz, www.prozdravi.cz, www.aromarta.cz, www.tea-tree-oil.cz, , www.aromedica.cz

Titulní foto: dreamstime.com