Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Relaxace trochu jinak: Patchwork

20.6.2008, Adriana Dosedělová, článek
Dnes vám přinášíme článek o jedné velmi oblíbené umělecké technice - patchworku. V Americe je národní tradicí a zároveň velkým byznysem. U nás se tato „relaxace“ díky své originalitě a ekologickému přístupu šíří geometrickou řadou.

Já a patchwork


Byla jsem tehdy ještě malá holka, když se po převratu do České televize začaly dostávat první americké filmy, obsah většiny z nich si nepamatuji, avšak v hlavě mi utkvěla jejich krásná tradice: zvyk, kdy už malé miminko dostává po narození svou první prošívanou dečku a v osmnácti nebo jako svatební dar dává matka své dceři další prošívanou deku ušitou z malých kousků látek, které představují její životní příběh. Mít takovou deku byl vždy mým snem, bohužel doposud nesplněným. V té době jsem však vůbec netušila, o jakou techniku se jedná a že záhy zaplaví celý svět, i tu naši malou zem v srdci Evropy.


Všude samé záplaty


Patchwork je podle doslovného překladu z latiny - sešívání záplat, ve skutečnosti však jde o speciální techniku, při níž se různými styly sešívají různě barevné kousky látek, aby nakonec společně vytvořily nějaký geometrický vzor. Poté se vrchní část spojuje s rounem a podšívkovou částí prošíváním, čímž vznikne konečný výsledek, takzvaný quilt.


Američané vskutku nevymysleli všechno


Pyšní Američané si tuto prastarou techniku přisvojili a učinili z ní národní tradici. Pokud bychom se ale chtěli dopídit jejich kořenů, museli bychom se podívat směrem na východ.
Na tři tisíce let starých egyptských reliéfech můžeme spatřit výrazně prošívané odění. První skutečný nález se však datuje až do prvního století před naším letopočtem, kdy se v Mongolsku v jedné hrobce nalezl quilt koberec.

Do Evropy se quilt dostal až díky křižáckým výpravám, kdy si jej křižáci dovezli z Palestiny jako pohodlné spodní prádlo pod nepohodlnou zbroj. V Evropě se módním trendem stal v sedmnáctém století, kdy „frčely“ prošívané čepice, kabátce a vesty. Quilty se vyráběly z hedvábí, krásně vypadaly, a ještě k tomu i hřály. Bohužel se do dnešních dnů příliš prastarých pozůstatků quiltu nedochovalo. Evropané si patchwork oblíbili obzvláště pro svou praktičnost, vyrobené deky i závěsy dobře zateplovaly nevytopené místnosti.


Jak patchwork dobyl Ameriku


Svět jej má spíše spojený s Amerikou, kam se však dostal mnohem později. Vděčí za něj Amishům, příchozím do Ameriky v osmnáctém století z Evropské oblasti okolo Ste – Marie – dux- Mines. Amishové dodnes žijí v některých oblastech Spojených států amerických podle dvě stě let starých tradic. Mluví mezi sebou německým dialektem, takzvaným Pensylvania Dutch a motlitba je provází na každém kroku. Patří do náboženské sekty, která neuznávala propojení náboženští a státu a po reformaci v Německu a Švýcarsku se stali nežádoucími a pronásledovanými, a proto utekli do Ameriky, avšak zde se museli dlouho prosazovat, jelikož nesouhlasili s vojenskou službou, vyšším vzděláváním a placením důchodového pojištění. Nakonec si od Nejvyššího soudu vydobyli výjimku. Právě oni postavili základ patchworku nejen v Americe, ale v celém novodobém světě.


Praktičnost na prvním místě


Patchwork byl původně spíše praktickou než uměleckou záležitostí. Látky bývaly drahé, a tak se lidé snažili zužitkovat ještě použitelné kousky látek, jak jen to šlo. Užitím do quiltu bylo ideální. Po propojení Nového světa s Indií, kdy konečně došlo rozšíření prodeje a výroby látek do celého světa, se patchwork nestal zapomenutým, naopak ke tvorbě se začaly používat lepší textilie. Další ohromný rozmach patchwork poznal po vynálezu čističky bavlny, která ohromně urychlila výrobu bavlny. Bavlna se tak stala základem pro patchworkovou výrobu.



V průběhu devatenáctého století se ze sešívání zbytků látek stala oblíbená společenská aktivita. Příjemným důvodem k setkávání a seznamování, kde lidé předváděli svou zručnost a chlubili se svými uměleckými díly. Pokud si myslíte, že šití quiltů je ryze ženská záležitost, vyvedu vás z omylu. Na výrobě quiltu se podílela celá rodina. Stříhání a vyřezávání vzorů bylo ryze mužskou záležitostí, zatímco sešívání vzorů do konečného výsledku zas náleželo pro změnu ženám.


Patchwork nabízí širokou škálu stylů


Boom patchworku nastal ve viktoriánské éře, kdy nastal její skutečný rozkvět. Vznikaly nové techniky šití, nové vzory a styly. V této době vznikl i krásný zvyk, kdy novomanželka do manželství přinášela velké množství vlastnoručně vyrobených patchworkových přikrývek a ani tchýně nezůstává pozadu, i ona páru věnuje svůj vyrobený výtvor.


Právě do tohoto období patří vznik např. těchto technik:


  • Crazy patchwork pocházející z Anglie
  • technika Bargello pojmenovaná podle italského paláce ve Florencii
  • Blok je klasickým americkým výtvorem, základem patchworkového vzoru
  • technika Seminola se jmenuje podle stejnojmenného indiánského kmene, žijícího na Floridě, kteří zdobili svá oblečení v prošívaných pruzích
  • Indiáni z kmene Molas z ostrova San Bras pro změnu sešívali vrchní část ženských oděvů v několika vrstvách, které následně prošívali a vyšívali

20. století příliš patchworku nepřálo, přednost dostaly fádní jednolité deky bez nápadu. Zájem se opět vrátil v průběhu padesátých až sedmdesátých let, kdy velkým impulzem pro rozvoj bylo vynalezení řezacího kolečka (cuttera), který umožnil rychlé a přesné řezání i několik vzorů najednou, čímž velmi usnadnil práci.

Pokud jste se rozhodli, že byste chtěli patchwork zkusit, budete k tomu potřebovat kotoučový řezák, řezací podložku, různé typy šablon, rastrová pravítka, krejčovskou křídu, jehly, špendlíky, rám a je možno šít ručně nebo speciálním strojem určeným pro patchwork.
Dále pak látky a nitě, nejlépe ze stoprocentní bavlny, ale i viskózy a hedvábí a potřebné je i rouno.


Co je k šití potřeba


  • Než se na šití quiltu vrhnete, látky předem vyperte, aby nepouštěly barvu a také preventivně kvůli případnému sražení.
  • Látku řežeme vždy dvojitě, čtyřnásobně nebo osminásobně, ušetří nám to spoustu práce.
  • Dbejte pečlivě na poskládání látky.
  • Při stříhání nezapomínejme na švy, a proto přidejme aspoň patnáct milimetrů
  • Okraje po každém sešití musíme zažehlit stejným směrem
  • když máme hotovu vrchní část, umělecké dílo, přiložíme rouno a spodní jednobarevnou část (podšívku) a začneme sešívat a prošívat. Na prošití také existují různé techniky, které ještě více zdůrazní dílo.


Co byste měli vědět


Patchwork je technika, která vzniká různě, šije se ručně nebo strojově, případně i oběma styly. Již dávno se neužívá pouze k výrobě dek a závěsů, šijí se za její pomoci překrásné ubrusy, přehozy, polštáře, batohy, kabelky, kabáty, bundy a krásné bytové dekorace. Ohromnou výhodou patchworku je ekologie a její hypoalergičnost.

Obrazce vznikají spontánně, nebo přesně podle plánu a většinou vyjadřují i nějaký příběh. Umožňují nám nahlédnout do duše autorky. Ne nadarmo je quiltování významnou součástí arteterapie a ergoterapie. Příběh zašitý do látky býval dříve dokonce jakousi rodinnou kronikou.

Dnes je velmi oblíbenou uměleckou technikou. V Americe je národní tradicí a zároveň velkým byznysem. V Evropě se teprve rozšiřuje, avšak šíří se epidemickou rychlostí. U nás je taktéž velmi oblíbená. Po celém světě se tvořitelé patchworku sdružují do různých spolků a cechů, které pořádají různé soutěže i výstavy. Není problém nějakou z nich přes internet najít. Nemusíte se obávat, že byste měli potíže se sháněním potřeb, existuje již celá řádka virtuálních obchůdků, kde si můžete zakoupit vše, co ke quiltu budete potřebovat, a pokud se na šití netroufnete, lze zde i nějaký patchworkový výrobek koupit již hotový.